Pühadetüng

aprill 13, 2009

Teagi, kustpoolt asjale vaadata.

Ühest küljest meeldib vana liturgia mulle rohkem kui uus, muuhulgas väga olulisel põhjusel “ma tean seda juba peast”. A.-l on uus juba peas ja tema väidab, et uus on ikka ilusam, välja arvatud mõned kohad.

Teisest küljest on ikka jube petekas, kui ma lähen Vaikse Laupäeva öösel kirikusse ja seal ei olegi vigiilia, vaid hoopis tavaline Vaikse Laupäeva jumalateenistus. A. ütles, et “vat see on see liturgiline konservatiivsus, see onnnnn see liturgiline konservatiivsus”, ja tõsi ta on, tavapärases luterlikus liturgias ei saa jumalateenistust ühest otsast surnud jumalaga alustada ja teisest otsast ülestõusnuga lõpetada, aga no leiaks ju võimalusi. Peaks näiteks tolle leinateenistuse ära, kasvõi ootaks vahepeal pool tunnikest või tunnikese ja siis laseks kohe ülestõusmisteenistuse takkapihta.

Selle aja peale, kui me kirikust välja tulime, oli juba kuhugi mujale minekuks hilja, Maarjas oli selle aja peale arvatavasti juba läbi (ja üles tõusnud ja puha) ja selle põhjal, mis ma Tartu katoliiklastest kuulnud olen, on nende Kristus vähemalt mõnel aastal juba laupäeva õhtul kella kuuesel missal üles tõusnud (kuigi siis tõusnud ta sellele järgnenud neokatehumeenide teenistusel uuesti).

Kui ma ühel aastal võõrustasingi peale südaööd nördinud katoliiklasi, kes tundsid end kuidagi petetuna selle liiga varase ülestõusmise pärast ja tulid selle kompenseerimiseks minu poole öösel Te Deumi laulma, siis tänavu tuli meil sedasama omaenda frustratsiooni lahendamiseks teha. Võtsime ühe De Profundise ette, siis Victimae Paschali Laudese järgmiseks ja Te Deumi takkapihta.

Päris pentsik ikka, kuidas just sel ööl oleks Tartu (või tegelikult kogu Eesti) otsegu ei tea mitme ajavööndi vahele ära jagatud. Hea tahtmise korral saaks ilmselt õhtust hommikuni kolm ülestõusmisteenistust kätte. Samas kui oleks nii lihtne kokku leppida, et kunagi südaöö paiku ta ikka üles tõuseb. Pealegi oleks ka see väga liturgiliselt konservatiivne ja lisaboonusena aitaks vältida frustreeritud pühadesoove stiilis “Hristos voskres! – Opjat voskres!”

Kui ma saaks kuidagi võtta harjunud liturgia, intelligentsed jutlused ja korraliku ülestõusmisvigiilia… Aga praegu on need head asjad mööda eri kirikuid laiali. Nagu A. seda tuliselt väljendas, “kuidas võivad targad inimesed nii lollid olla”.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: