Veel natuke klassivihast ja *** protestantismi eetikast

juuli 28, 2009

Hakkasin võrgust Elva Eksootiliste Tantsude Festivali pilte ja muud head-paremat otsima ja komistasin sellisele artiklile. Ja lugesin ka kommentaare. Kahju hakkas.

Ma olen ju ise esimene, kes hakkab rikkurite kallal vinguma, kui põhjust on – kui nad näiteks makse ei taha maksta või käituvad ülbelt või muidu halvasti. Aga sõimata tüdrukut selle eest, kui ta midagi teeb? Ma ei mäleta, et keegi oleks Elva festivali persetantsu ja tänavatüdrukute festivaliks või totraks ja ajuvabaks ürituseks kutsunud, mis näitaks nagu, et neile on pinnuks silmas korraldaja, õigemini see, et tal on juhtumisi rikas isa. Pühadevahe… rikkaks saanud inimesel oleks võimalik ka lihtsalt raha maha juua või midagi muud rumalat teha. Võiks ju siis natuke tunnustust jagada, kui ta selle asemel midagi kasulikku korda saadab.

Sedasorti mõtteavaldusi on muidugi selles mõttes tore lugeda, et endal hakkab nii tark ja edukas tunne. Paistab, nagu oleks kurikommentaatoritel kuidagi kade olla, et keegi näe on rikas ja saab, raisk, teha, mis tahab. Millest võib järeldada, et mul on hästi läinud – ma ei ole ise küll rikas, aga suurem osa ajast teen ka mina, mis ma tahan, nii et suurt vahet ei ole. Vahel jääb raha puudu, aga teisest küljest võiks ma korraldada festivali ja minu kallal ei hakataks niimoodi ilkuma, nii et igal asjal on omad head ja vead.

Aga võib ka olla, et protestantlise taustaga Eestis ei ole tantsimine ikka mingi viisakas tegevus. Sellesama Elva festivali jälgi ajades sattusin iseenesest sümpaatsele artiklile, mille kommentaariumis keegi vigises, et millal tantsuõpetaja “normaalset tööd” hakkab “tegama, mõtlen sellist mis ka ühiskonnale kasulik on”. Õnneks oli seal apologeete rohkem kui vingujaid, tõsi küll, paistis, et ise tantsu õppinute seast, mis võib tähendada lihtsalt seda, et nende hulgas on mürk juba levinud ja nad ei saagi aru, et tantsimine üks ühiskonnale parimal juhul tarbetu, halvemal juhul kahjulik tegevus on.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: