Imedemaa

oktoober 13, 2012

Pläkutasin hommikukohvi kõrvale keskaja ratsionalismivaimustusest – oh, et nii ratsionalismiuskset aega pole teist olnudki ja et Descartes oli selles mõttes lihtsalt viimane keskaeglane, hiljem pole keegi enam ratio suhtes nii optimistlik olnud – nagu ikka, jaurates oma tegelikult väga kesiste teadmiste pealt ja raamatutest, mida ma pole lugenud. Aga noh, hommikukohvivestlus, unise peaga, mis seal ikka tahta. Ja tõin selle ratsionalismiusu näiteks idee, et ideaalsel, tähendab pattulangemiseelsel mehekehal on võimalik erektsiooni mõistusega kontrollida – tähendab, paradiislikult täiuslikul mehel on suguosa samasugune kehaosa nagu käsi või jalg. Mitte et ma jaurates oleks täpselt mäletanud, kes sellist ideed viljeles ja kas ta üldse elas keskajal, aga noh, tundus nii usutav. See sobiks nii hästi tollase ideega, et kõik hea on mõistusepärane, no ja pealegi, kesse ikka muu selliste asjade kallal nokitses kui skolastikud.

Ja et kinnitada seda, et keskajal nad jah nokitsesid selliste asjade kallal, tõin näiteks nende mure õndsate seedeelundkonna üle ja jaurasin muudkui edasi, kuidas minu jaoks ei põhjusta sellised asjad küll mingit teodiike probleemi, jaur, jaur, jaur, ja olin jõudnud otsaga sinna, et võiks ju mõelda, et paradiislik seedimine on nii täiuslik, et mingeid jääke ei tekigi –

mispeale A. teatas, et need, kes üheksakümnendate alguses Soomes tööl käisid, rääkisid Soomest just sellist juttu.

Misasja?

Räägiti jah. Et sealne toit seedib nii täiuslikult ära, et peldikus tuleb ainult puhast vett välja.

Kas päriselt räägiti sellist juttu?

A. kinnitas, et ta on oma silmaga näinud inimest, kes oli Soomes tööl käinud ja rääkis, et tal just niimoodi olnud. Soome toit seedib üleni ära.

Kahjuks selgus nüüd, et diskursus, mille raames seda räägiti, ei olnud siiski “Soome kui maapealne paradiis”, vaid hoopis “nad seal läänes on nii mömmid, et suudavad ainult mingit imetoitu süüa”. Aga ikkagi. Kuidagi piinlik tundus pärast seda suud skolastikast täis võtta, sest olgem ausad, selle fakti kõrval tundub kõik lahja, nii lahja.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: