Anekdoot. Õpetlikud läbielamised

mai 28, 2013

Istume pärast etendust kõrtsis ja joome: lavastaja; produtsent (ja mu lemmik-tantsupartner); ja meie kaks, va väliskülalised.

Mingil hetkel on mul hädasti tarvis purjus peaga heksameetreid deklameerida, et näidata, kuidas Luukas õlut teeb, täpsemalt, kuidas meetrika toonirõhuga käib. Seepeale võtab Jane üles:

“Nunc est bibendum, nunc pede libero pulsanda tellus, nunc saliaribus…*”
Deklameerime, klaasid püsti, kahekesi üksteisele sügavalt silma vaadates kuni “tempus erit dapibus, sodales” ja lööme veendunult klaasid kokku kõll.

Paus.

Konrad võtab seepeale silmsideme Jürgeniga, tõstab samamoodi klaasi ja ajab sama jutu lakoonilisemalt ära:

“Cheers!”

*

Pärast kuningliku rolli mängimist suhtun hulga suurema respektiga kroonitud peadesse ja muudesse avaliku elu figuuridesse. Või vähemasti suurema empaatiaga, teades, kui palju nad peavad paigal püsides valutava selja või jalgadega head nägu tegema. Kaastundeharjutus.

*

Välismaal käimine, paistab, on aga sallivuse… või avatuse harjutus: minu jaoks algas see välismaa küll juba Riia bussis, kui sinna tuli sisse üks seltskond, kelle ma liigitasin intonatsioonide ja žestide järgi esimese ropsuga automaatselt “ah, jõmmid”, seejärel tegi aju aga korrektiivi: kust sa tead, et jõmmid, nad on ju lätlased, äkki sa ei loe nende märke õigesti? Kriipsutasin sildi “jõmmid” maha ja hoidusin silte panemast kuni põhjalikuma info saamiseni, mida muidugi ei tulnudki, nagu sellistel kohtumistel enamasti.

See on režiim, mida võiks osata ka tuttavas keskkonnas tööle panna.

—————————————————————————————————————————————-
* Janika Pälli tõlkes: “Nüüd, sõbrad, joogem, nüüd vabas tantsuhoos maad trampigem veel, nüüd Sali preestritel maa ande altareile panna saabunud aeg jumalaile ehteks.” (Ilmus antiigi-Vikerkaares 8-9/1996, lk 43.)

Üks vastus Kellele: “Anekdoot. Õpetlikud läbielamised”

  1. […] Paar postitust tagasi mainisin kuningliku rolli mängimist, siin on ka fotosüüdistus. Taevake, omaenda mees ei tundnud mind siin pildi peal ära, hmh, omast arust olen ma küll siin üks väheseid, kes oma nägu on. […]

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: