Oleks justkui kaua aega ära olnud

juuni 8, 2013

Piiteris oli mul kaks esimest päeva tunne, et ma ei ole veel kohale jõudnud, hoolimata sellest, et me aktiivselt linnaga tutvusime. Kolmandal päeval olin viimaks kohal, kuigi just siis läks elu sama pingeliseks ja tihedaks nagu kodus, nii et polnud aega enam linna endasse süveneda. Või siis just sellepärast: tegelikud muljed on need, mis ei kogune sihipärase muljeotsimisega, vaid muuseas, kogemata, tegutsemise vahelt, siis, kui tegelikult on hästi kiire, aga midagi jääb ikka silmanurka pidama või hetkeks võtad ikka aja maha ja paned midagi tähele.

Ma pidin endale lõpuni meenutama, et siin nad räägivadki vene keelt. Päriselt. See oli kõige kummalisem asi üldse, küllap oleks Inglismaal või USAs sama veider olla: mõelda, see keel ei olegi ainult lingua franca, ainult purssimise tarbeks, nad siin räägivadki seda!

A. arvele tuleb panna Novaja Gollandija avastamine (noh, samas mõttes, nagu Kolumbus avastas Ameerika), giidid sinna vist tavaliselt ei juhata, selles kohas pole erilist imperiaalsest hiilgust ja ka lehtkullast jääb vajaka. Lisaks idülliminutitele leidsin sealt oma tasemele vastava raamatu “Gde živjot ptitška” – põhikontseptsioon on umbes sama nagu Bernard Blacki ja Manny geniaalsel lasteraamatul, ainult et põhiküsimus pole “kus on elevandi pall?”, vaid, nojah, ülaltoodu.

See oli teise päeva õhtul; kolmandal, äreval ja tegusal, ootamatuste ja ebamugavuste päeval sai see paik hakkama reaalsuse muutusega. Võtsin muusikud – kellel pinge järjest üles keris, nagu tundus, hullemini kui mul – sleppi ja toimetasin nad profülaktika mõttes pooleks tunnikeseks sinna malbesse paika, A. avastuse arvelt loorbereid lõigates.

Tee peal püüdsid nad olla positiivselt häälestatud, aga ikka jäi silma: mahapudenenud tellisdekoor; räämas sein; või üüratu prügihunnik, kolm korda suurem, kui konteinerisse oleks mahtunud.

Vedelesime vaevalt pool tunnikest saarel, rüüpasime morsikest-teekest-kohvikest, vaatasime, kuidas telliskivihooned – mis olid tänava poolt nii sünged paistnud – kanalis peegelduvad.

Tagasiteel olid äkitselt aiad sireleid täis; iga teine maja nägi välja, et seal oleks kena elada; prügihunnik oli kadunud; küll ikka veel räämas vabrikuhoonest tuli nüüd magusat küpsiselõhna – “Lõhnab nagu õnnelik lapsepõlv”, ütles üks muusik, mis – kuigi mitte suurejooneline üldistus, milleks ma seda algul pidasin, vaid aus ja maalähedane küpsisemeenutus – oli kahtlemata rõõmus repliik.

Ja seejärel läks kõik hästi.

————————————————————————————————————————————————-
PS: Hundi ulu postitus meenutas, et seal Uus-Hollandi saarel olid ju gaseeritud vee automaadid! Kahjuks küll mitte päris need, mis lapsepõlves, olid väheke hügieenilisemaks disainitud ja ajasid nupuvajutuse peale plasttopsi välja. A keegi ei käsi seda topsi ju pärast ära visata. Kui järele mõelda, ei ole vaja ühtegi asja ära visata, mis veel kõlbab, isegi kui neile on tempel otsa ette löödud, et “ühekordseks kasutamiseks”.

4 kommentaari Kellele: “Oleks justkui kaua aega ära olnud”

 1. ogalik said

  Juhhei,
  Uus-Holland kasvatab oma kuulsust kaasaegse kunsti keskuse tiiva all (noppisin siit-sealt internetist), kes alustas 2008 http://www.newhollandsp.ru/project/fond-ayris/ enne päris restaureerimise algust 2011… (projekt siin http://www.newhollandsp.ru/project/)
  ja juba on seal juurdunud muljetavaldav kultuurielu http://www.newhollandsp.ru/blog13/, kust muuhulgas ka Tallinna kunstniku tööd leidsime – igatsen teada saada, mis on seal paari aasta pärast –

  Meeldib

 2. ogalik said

  on hea põhjus tagasi minna.

  Meeldib

 3. nodsu said

  Oi, nad kavatsevad siis ikka kõik hooned mängu võtta, tore. ja selle vahekanali samuti.

  Meeldib

 4. ogalik said

  Jaa, see on pikk projekt. Selge see, et kohe kõike ei jõua. Arhitektuurikonkurss oli ikka terve saare kohta, aga see on suur töö ja suur raha, mis sinna matta tuleb. Seni aga tegutsevad poed, töötoad ja galeriid suurepäraselt ka laevakonteinerites ja soojakutes.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: