Töörõõmud: seekord kiidan päriselt ehk kuidas veebisõnaraamatuid teha

oktoober 28, 2013

Vaimustusin eile prantslaste keeleportaalist – õigemini vaimustusin sellest juba ammu, sest see on nii mahukas, nii suure haardega, nii kasulik – aga eile panin tähele jalustrabavalt head tehnilist lahendust, lihtsat ja geniaalset.

Õigust öelda olin ka tehnilise poolega juba tükk aega õudselt rahul olnud: nimelt sellega, kui rahulikult see veebileht käitub. Võtad sõnaartikli lahti ja saad artikli piires peal ükskõik kus, ükskõik mis sõna peal klikkida, ilma et sind selle klikitud sõna artikli peale virutataks. Paljud leheküljed paistavad ju arvavat, et kui sa midagi hiirega juba katsud, siis küllap tahad sinna ka saada.

Küljeribal veidike klikitavat materjali leidub: eri väljaannete pealkirjad koos logodega, aga need käituvad viisakalt ja taktitundeliselt: ei virvenda, ei karga hiirega ülesõitmise peale hüpikakendena keset teksti lahti.

Aga eile märkasin veel sellist lisavidinat, et topeltklikk suvalisel sõnal avab pisikese rippmenüü, kust on võimalik ka sõnaartiklile minna. Samad valikud, mis iga sõnaartikli ülaservas – morfoloogia, leksikograafia, sünonüümid, etümoloogia… Tähendab, ma saan niimoodi lihtsalt uue artikli juurde navigeerida – aga ei PEA seda tegema. Samahästi võin seda rippmenüüd ignoreerida (sest ma tahtsin oma topeltklikiga võib-olla hoopis sõna ära märkida, nt et seda kuhugi kopeerida) ja ta kaob ära (või kui teen kuskil kõrval tavalise kliki, kaob veel rutem).

Ausalt, ma ei ole nii rahulikku, nii vähehüsteerilist, nii pealetükkimatut navigeerimisvõimalust veel kuskil näinud. Hakka või uskuma, et ongi Ratsionaalsuse rahvas.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: