Ühelt poolt peegeldav klaas, valepidi

november 5, 2013

Hiljaaegu oli ühes blogisabas pikem vaidlus, mida ma ei taha enam linkida, sest või veel vaja, et see pikemale läheks. Asi, millest vaidlus lahti läks, oli üks (välismaa) blogipostitus, mida oli ajendanud solvumine fitnessifännide taktitu käitumise peale feispukis (agressiivne fitspiration, mis püüab süütundeid tekitada). Meie vaidlusest jõudis läbi käia argument, et selline blogipostitus ei ole ise vähem agressiivne ja taktitu (üritab samuti teiste käitumist vormida); aga kui sama laadi jutt on näiteks kommentaariumis, on see juba tagasihoidlikum.

Ma jäin tagantjärele neist tajumistest mõtlema: mis meediumis on sõnum kelle jaoks agressiivsem-invasiivsem.

Vaidluse käigus jõudsin ma ise mainida algpostitajaga sarnast solvumist ühe (eesti) blogiartikli peale ja panin selle vaat et tolle õnnetu fitspirationiga ühte patta; aga hiljem tundsin, et olin ebaõiglane: teise inimese blogisse ei käsi keegi mul lugema ronida, aga kui mul oleks feispuki konto ja ma oleks pahaaimamatult kellegi sellise inimese FB-sõber, kes sedasorti asju jagab, siis lärtsataks need otse mu enda FB-seinale, minu enda netiruumi – ja sõprade blokeerimine toob teatavasti kaasa solvumisi ja muud jama, ühesõnaga, mul oleks end sellise asja kordumise eest palju raskem kaitsta kui võõra blogi lugemise eest.

Aga ma kahtlustan, et suurema osa FB kasutajaid tunneb vastupidi: et blogipostituse kirjutamine oleks nagu kõnepulti ronimine ja autoriteedipositsiooni võtmine, tähendab, kõigi inimeste ellu tikkumine, poliitika; aga millegi šeerimine-laikimine on kõigest suhe šeerija/laikija enda ja selle asja vahel, mis talle nii kangesti meeldib, et ta seda jagada tahab. Järelikult eraelu. Ainult et info liikumise poolest on see viimane tegelikult tunduvalt avalikum ja invasiivsem: see jõuab jagaja sõpradeni ilma, et need selleks ise sellist soovi avaldaksid, samas kui teise inimese blogisse minek juba ongi selline sooviavaldus.

Selline huvitav olukord, kus inimene tunneb, nagu ta nokitseks midagi omaette, aga tegelikult on klaasist majas ja möödakäijad näevad kõike. Eks mõni on juba selle tõttu ka kannatada saanud, isegi Eestis.

17 kommentaari Kellele: “Ühelt poolt peegeldav klaas, valepidi”

 1. Mul on küll vastupidi (st ma ei ole siis suurem osa). Blogi tundub kuidagi privaatsem, kuna ma ei tea neid inimesi, kes loevad (ja ei taha ka teada) ja “keegi ei käsi ju lugeda”.
  Fbs ma tean kes loevad ja see paneb suurema vastutuse.

  aga mitte miski pole tõepoolest enam privaatne. Mind isiklikult see häiri, lihtsalt seda ei tohi unustada. Aga suurem osa maailmast on väga mures:):
  ( ma spämmin ühe ägeda reklaami)

  Meeldib

 2. ups vale video sai ( mis on ka hea).Privaatsusest on see:

  Meeldib

 3. nodsu said

  Mul on videote vaatamine praegu raskendatud, brauser on vanaks jäänud (või on lihtsalt kroomi ja juutuubi läbisaamisega midagi juhtunud) ja dumbuserina lükkan ma igasuguste asjade uuendamist nii kaua edasi kui vähegi saab, aga äkki kuskilt teisest arvutist näen ära.

  Muide, sinu blogi ma enam kah kommenteerida ei saa. Paari bloggeri oma veel.

  Meeldib

 4. nodsu said

  aa. kommentaari sisse pandud videot ikka nägin küll, aga need kaks olid sul üks ja sama. ajalehtedest ja selle järel tuli playlisti korras belgia koolivideo.

  Meeldib

 5. nodsu said

  apropoo, ma rõhutan, et ega ma muidugi ei TEA, kui omaette FB-kasutajad ennast tunnevad – või kui privaatsus kõrvale jätta, siis kui suurt invasiivsusvastutust. Lihtsalt mulle tilkuva info põhjal on tunne, et paljude kasutajate käitumine viitab sellele.

  Meeldib

 6. see, mida ma tegelikult tahtsin postitada oli sealt listist 3.
  “amazing mind reader reveals his “gift””.
  Vabandan veelkord spämmi pärast:)

  ja kommenteerimise blokk on küll üllatus. Tänan info eest, uurin asja. Kõigile peaks olema lubatud:)

  Meeldib

 7. Tiina un said

  Kahjuks minu suhtes eksid, ma ei ole jaganud Su blogi, ega kellegi teise blogi, nodsu. Lugupidamisega, Tiina

  Meeldib

 8. nodsu said

  Ega ma ei ole arvanudki, et keegi on jaganud. Ma ei kirjutanud siin postituses üldse enda blogist, vaidlus käis ühe ingliskeelse blogiartikli üle ja minu solvumine juhtus hoopis mujal, kuigi eestikeelses veebis.

  Ja ” kes sedasorti asju jagab” käis hüpoteetilise olukorra kohta, kui mul oleks endal FB konto ja minu seinale ilmuks asjad, mida ma ei seedi. Mida tegelikult vähemalt praegu ei saa juhtuda, sest mul ei ole FB kontot.

  Meeldib

 9. nodsu said

  Minu une-aju tegi fitspirationi teemale ilusa puändi: kui ma täna enne trenni uinakut tegin, nägin unes fitspirationi-reklaami, mis noomis surnuid, et need on nii laisad. umbes et “surm ei ole vabandus mitte trenni teha”.

  Meeldib

 10. Jälle on sul õigus =)
  Krm küll, ikka alati on notsul õigus! Ma vahel (natuke tookord ka) vaidlen ainult põhimõtte pärast, et leida ometi ka kord, kus notsul ei ole õigus. Aga tühjagi.
  Ööl oli ikka ja alati algusest peale õigus.

  Meeldib

 11. nodsu said

  see kõlab päris hirmuäratavalt kohe, ma pean nüüd kähku mõtlema, kus oma ebakompetentsust ilmutada.

  ah. Ma olen dumbuser!

  Meeldib

 12. k said

  sõpru ei pea blokkima, saab ka lihtsalt ära peita igavad kontaktid enda seinalt. ja enda postitusi ka teiste valitud silmade eest.

  Meeldib

 13. nodsu said

  see kontaktide peitmine on muidugi hea pääsetee. kuigi ikkagi tahab see millegi _tegemist_ – erinevalt sellest, kui leida, et kellegi blogipostitused käivad närvidele ja siis lihtsalt ei lähe sinna. Ühel juhul on vaja ise midagi teha, et soovimatut infot mitte näha, teisel juhul piisab sellest, kui jätad millegi tegemata.

  Postituste peitmine on juba sellest kõigest teadliku FB-kasutaja käitumine, a ma miskipärast oletan, et suurem osa nii ei taju ega käitu. et FB normaalsus on selline, et info tõkestamine on rohkem selle asi, kellele see kokku jookseb, mitte selle asi, kes seda välja saadab.

  ja noh, kui see on kokkuleppeline normaalsus, siis las ta olla. lihtsalt kui kehtivad 2 hüpoteesi: et a) FB üldine normaalsus on selline, nagu ma kirjeldasin ja b) ometi tajutakse FB staatust vähem invasiivsena, vähem püünele ronimisena kui blogipostitust, siis on siin vastuolu.

  Meeldib

 14. nodsu said

  st ma oletan, et oma FB postitusi peidavad (st sorteerivad, kelle seinale see lendab, kas ma saan õigesti aru?) sama tüüpi inimesed, kes ka oma blogis paneks osa postitusi parooli alla ja jagaks parooli ainult valitutele. samas kui bloginormaalsus on paroolideta blogi ja FB -normaalsus on see, et iga jagamine-laikimine läheb kõigile sõpradele; ja et seda tüüpi FB-käitumist peetakse ometi vähem avalikuks eluks kui blogimist. ma oletan, et sellepärast, et FB-s on kõik, aga kõik ei blogi.

  Meeldib

 15. k said

  “kuigi ikkagi tahab see millegi _tegemist_ – erinevalt sellest, kui leida, et kellegi blogipostitused käivad närvidele ja siis lihtsalt ei lähe sinna.” seinale ilmuva sisu kontekstis ei erine see *tegemine* sellest liigutusest, kui sa millelegi “like” vajutad, st inimene, kes viitsib vaeva näha, et tema lehele mingi bändi või sarja teated ilmuma hakkaksid, viitsib sealt ka asju välja rehitseda

  Meeldib

 16. nodsu said

  Aga kujuta ette inimest, kes pole mitte millelegi “like” vajutanud ja kellele kogu uudisvoog tuleb ainult FB-sõpradelt. st et ainus liigutus, mis ta kunagi on teinud, on see, et ta on mingi inimese sõbrakutse vastu võtnud. ja ma olen aru saanud, et kui juba FB-s olla, siis sõbrakutse vastuvõtmata jätmist võidakse juba vaenuliku aktsioonina või solvanguna tõlgendada, kui seda kuidagi hoolikalt ei põhjenda. erinevalt nt sellest, kui keegi oma tuttava blogi mingisse riiderisse ei pane, mis põhjendusi ei vaja.

  nt A. on kasutaja, kes ei tee FB-s mitte midagi, on ainult hajameelselt nende sõbrakutseid vastu võtnud, kes neid talle saadavad; talle tuleb ikka meeletus koguses uudisvoogu. Teda see muidugi ei häiri, sest ega ta seda enamasti ei loe ka, vahel saab oma meilboksi sedakaudu mingeid teateid ja see ongi vist ainus põhjus, miks ta seda kontot üldse peab.

  Meeldib

 17. […] juba blogidest ja kommimisest rääkida, siis kunagi varem kirjutasin ma sellest et Facebookis – isegi avalikult – väljaöeldut tajutakse justkui […]

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: