Otsin abi, kallid vehklejad. PS: vabamüürlased ka

november 24, 2013

Ei, mitte selleks, et keegi minu au kaitsmiseks duellile läheks. Palju proosalisem põhjus: ma tahan sõnu teada. Ma tahaks teada, kas “Kodanlasest aadlimehe” tõlkes kasutatud “kvindid”, “kvardid” ja “tertsid” on päriselt eesti vehklemisterminoloogias olemas; kas coup de temps figureerib tsitaatväljendina ja kui ei, siis mismoodi selle kohta eesti keeli öeldakse. Vt siin prantsuse vehklemissõnastikus antud seletust; ja sellest prantsuse-inglise sõnastikust. Seal tekstis, kus ta mul on, tapetakse sellega inimene. Sisuliselt on tegemist sellega, et vastase ebaõnnestunud rünnak kasutatakse ise ründamiseks ära – ja see vastutorge jõuab rutem pärale kui tolle õnnetu vastase torge. “Ennetav vastulöök” tekitab ilmselt liiga valesid assotsiatsioone.

Samamoodi: kas coup de quarte dans les armes on eesti keeli kuidagi ümber sõnastatud või kasutatakse südamerahuga prantsuse terminit? Siin on ilusad illustreerivad gravüürid koos prantsuskeelse seletusega.

PS: üks asi veel. Kui keegi peaks teadma, kuidas on Eesti vabamüürlastel kombeks nimetada seda liiget, kes liikmekandidaati teistele esitleb, siis võiks samuti öelda. Sõna-sõnaline tähendus on “katusepanija” või “katusetegija”.

16 kommentaari Kellele: “Otsin abi, kallid vehklejad. PS: vabamüürlased ka”

 1. k said

  ma pakuks, et coup de temps on vastutorge. kuigi maidea, mis “bareeringust” siin nüüd…

  “Vehklemisalade tehnika on sarnane. 2 põhitehnikat tuginevad lähteasendile: jalad põlvist kõverdatud, tagumine käsi üleval, relvaga käsi suunatud vastase poole . Mise-en-garde asend on nii kaitse, rünnake kui vasturünnaku algasend. Rünnak on pidev liikumine vastase suunas. Rünnak on kas otserünnak või kompleksrünnak. Käsi on väljasirutatud ja rünnakuga sooritatakse tavaliselt ka väljaaste või sööstrünnak ehk fletche. Barreering on kaitsetehnika, mis seisneb ründaja ja kaitsja mõõkade ristamises. Bareerimine hõlmab löögi kõrvalelöömist, löögi blokeerimist ja taganemist. Bareeringutel on algasendist lähtuvad nimed. Vastutorge järgneb bareeringule. Vastutorge on äkiline või viivitusega lihtne või kompleksne, sooritatakse paigal seistes või liikudes. Liikumistehnikate puhul on keha sirge ning jalad põlvist kõverdatud. Väljaaste on ründetehnika, mis näeb ette relvaga käe kiiret torget, vehkleja tõukab tagumise jalaga ning viib esimese jala edasi.”

  http://www.annaabi.ee/s.php?s=seisneb&p=15&t=pohi sealt saaks kogu faili vist kuidagi alla laadida

  Meeldib

 2. nodsu said

  Laadida või mitte, juba “bar(r)eering” näitab, et seda ei saa eriti usaldada.

  Igavene häda terminoloogiaga: ühest küljest oleks parim terminiallikas erialainimesed, aga kui nad juhtuvad kirjaoskamatud olema või on hakanud oma käe peal sõnu välja mõtlema, teadmata, et terminid olid juba varem olemas (sest ka eriala oli Eestis juba enne neid olemas), ei saa neid jälle keelelises mõttes usaldada.

  Niipaljukest, kui ma aru sain, ei ole coup de temps pareering, sest ta kuulub rubriiki “arrêt”, mis on aktiivsem vastutegevus kui “peatan mõõga mõõgaga”.

  Meeldib

 3. k said

  ilmselt see on suulisest tekstist konspekteeritud?

  Meeldib

 4. k said

  oot, aga see sõnaraamat, mida ma päeval vaatasin, ütles, et see on sama, mis in time parry

  Meeldib

 5. nodsu said

  See pr-ing, mida ma linkisin, ütleb, et “In Time (Coup de temps): when a stop-hit arrives at least one fencing time before the original attack. ” ja mulle tundub, et stop hit tähendab midagi ründavamat kui lihtsalt parry. Võimalik,et inglise keeles ei ole päris korralikult ühtlustatud terminoloogiat, sest ka seal räägivad kõik neist asjust prantsuse keeles.

  Meeldib

 6. nodsu said

  Kõik, kes te siia kommentaariumi satute, vaadake uuesti postitust, ma panin sinna ka vabamüürlaste kohta ühe küsimuse.

  Meeldib

 7. Anu Nüüm said

  Nii ongi: esitaja.

  Meeldib

 8. nodsu said

  Nii et eesti vabamüürlased ei kasutagi selle kohta ehitustehnilist sõna?

  Kahju natuke… mul on raamatus koht, kus see (prantsuse) vabamüürlaste kujundlik väljend on omakorda kujundlikus kasutuses, sest tegelikult ei räägita üldse vabamüürlastest, vaid lihtsalt kinnisest seltskonnast, ja nad saadavad ühe endi hulgast vaatama, kas uus võõrastemajakülaline, kes küsis, kas ta võiks nendega koos lõunat sööma tulla, paistab küllalt tore inimene, et teda kutsuda. Lugu on selle uue külalise vaatevinklist ja ta järeldab selle kohta, kui üks mees justkui möödaminnes läbi käib ja ta üle vaatab, et “ahah, [vend katusepanija (ehk esitaja)] on mu üle vaadanud”.

  üks mure on mul ka see, et Eestis ei ole vabamüürlased vist nii tuntud, et nende termin teistel inimestel kohe lambi põlema lööks.

  Meeldib

 9. Anu Nüüm said

  Kardan, et ka see katusepanija väljend on lihtsalt kellegi fantaasi vili. Vabamüürlik sümboolika käib ikkagi konkreetselt kivide ja müüriladumise ümber.
  Samas: mine neid prantslasi tea. Neil on üsna omamoodi vabamüürluse vorme.

  Meeldib

 10. k said

  “ja mulle tundub, et stop hit tähendab midagi ründavamat kui lihtsalt parry”

  a ma ütlesingi, et vastutorge, kuigi coup peaks iseenesest olema ehk löök. ründavad liigutused jagunevad löökideks ja torgeteks.

  Meeldib

 11. nodsu said

  Vaatasin, et see prantsuse “tuileur” on ka inglise vabamüürlaste terminoloogias “tiler” või “tyler”. Vene privratnik. Mul oli ennist kirjeldus valesti meeles, ta mitte lihtsalt ei esita uut liiget, vaid eeskätt valmistab ta ette; ja lisaks on tema töö võõrad vabamüürlaste üritustest eemal hoida.

  Meeldib

 12. Anu Nüüm said

  Valvur?

  Meeldib

 13. nodsu said

  kas see tähendab, et Eesti vabamüürlased ütlevadki selle tyleri kohta valvur?

  Meeldib

 14. Anu Nüüm said

  Ei, aga kohustustelt on see kõige lähedasem amet. Valvab ust, et võõrad sisse ei saaks ja pisut suhtleb ka kandidaadiga.
  Su kirjelduse järgi on ju midagi sarnast.

  Meeldib

 15. nodsu said

  aga kui näiteks Eesti vabamüürlastel oleks tõlkimisel Inglise vabamüürlaste raamat, kus “tyler” oleks sees, mis nad siis teeksid?

  Meeldib

 16. nodsu said

  otsisin kindluse mõttes prantsuse seletuse üles ja tõlgin selle umbkaudu siia (päris täpselt tõlkimiseks peaks ma juba korralikult vabamüürlaste sõnavara teadma), et tähendus ei jääks minu ümberjutustuse taha kinni:

  “looži ametimees, kelle ülesanne oli vanasti kontrollida templisse tulijaid, kas nad on vabamüürlased ja kas nad vastavad nõuetele; tänapäeval see vend, kelle ülesanne on kandidaadid ette valmistada ja sümboolselt templi ust valvata”.

  selles mõttes siis valvur jah.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: