Poola on väike: II osa ehk geograafia järeltöö meeldivas keskkonnas

detsember 6, 2013

Nii, käsikiri üle antud, nüüd on aega oi-kui-kaua ootamas olnud järjejuttu edasi kirjutada – viimane aeg, asjad hakkavad juba ära unuma; ja paras aeg meenutada, et oli kord selline aastaaeg, mil oli ka palav ja mil kuskile maisipõllu vahele ööbima jäämine ei olekski eriti ebamugav olnud, kui oleks tarvis läinud.

(Kes enam ei mäleta, vaadake kõigepealt esimest osa.)

Wrocławis oli mul juba kangesti tuttavlik: jälle kuumalaine (“we are having a wet T-shirt class,” ütles Jane, kui meie jahutusmeetodeid tähele pani); jälle igapäevane Kalaczakra kohvikus tiksumine (seal on natuke Tartu Geni moodi, ainult palju värvilisema sisustusega, kohe hästi-hästi värvilise sisustusega), kus meid ära tunti ja kus ma oma kõige kirjumate riietega (tähendab, ideaalse hääletamisülikonnaga) jälle märkamatult taustaga ühte sulasin –

ah jaa, see toob sisse uue teema: “rahvused, kelleks meid on peetud”, sest sealsamas Kalaczakras ei pidanud kohalikud lõpuks vastu, ei jaksanud enam mõistatada ja küsisid: “Kust te olete? Kas Hollandist?” Ütlesime, kust, ja uurisime, miks just Hollandist. “Keele pärast – see on selline (hääldab kuskil kolju tagaosas lühikesi lahtisi silpe) takatakataka.”

Teine juhus oli turu peal – ma olin just üritanud saiamüüjale poola keeles seletada, mida me tahame, mispeale tema küsib hirmus kavala näoga vastu: “Due?” ja mina vastan osalt mugavusest, osalt tahtmatusest tema illusioone rikkuda: “Si!”, mispeale tal oli veel rohkem hea meel, et näe, õigesti mõistatas, ja ütles äritegemise lõpuks veel kavalama näoga “Grazie!”

Armeenlasest, kes määras meid umbmäärasesse rahvusesse “ei ole poolakad”, ma esimeses osas juba rääkisin, see läheb otsapidi rubriiki “riietumise peen kunst” ja sellest tuleb edaspidi veel juttu.

Muidu, jah – hispaania barokk, mis on minu jaoks üks kõige ägedamaid asju maailmas; nüüd oli ka natuke kergem, me olime seal EV-ga ühed kogenumad, Riia-kursus ikkagi juba naha vahel ja kodus iga nädal juurde harjutatud, mis tähendab, et meil ei olnud enam ainult suur eneseületusrõõm, vaid puhast tantsumõnu ka – ja tähendas ka seda, et meid pandi mitu korda teistele ette näitama. Minu suureks ehmatuseks pandi mind ette näitama ka kastanjettidega tantsimist, mis on mu kõige nõrgem koht – kastanjettidest kõrina kättesaamine on vist kõige raskem motoorikaülesanne, mida ma olen pidanud lahendama. Aga ega midagi teha ei ole, kui juba ette lükatakse (ja jälle muudkui filmitakse), siis peab tegema näo, et tuleb välja küll, ja äkki selle võrra õnnestus isegi rohkem kui muidu olekski – enam-vähem õige liigutuse sai õigete sammude peale, kuigi enamasti ei olnud hääl, mis õigest liigutusest tuli, kahjuks mitte “rrrr”, vaid kõigest “rrk” või “rh” või lihtsalt üks hale klõps. See oli küll eneseületamismoment, aga õnneks oli ilma kastanjettideta tantsu vähemalt sama palju, sai mõtted koordinatsiooni pealt ära ja päriselt tantsida.

EV uuris vahepeal muudkui seda atlast, mille me soetanud olime, ja mõtles lõpuks Płocki mõistatuse lahenduse välja (kuidas me ilma maanteelt ära keeramata ometi ärakeerava tee peale sattusime).

Ma panen siia arusaadavuse mõttes uuesti kaardilingi. Nagu näete, läheb üle Visla kaks silda, mis jätkuvad lõuna pool jõge maanteedega; need maanteed jooksevad lõpuks kokku nagu helihargi harud varre juures kokku saavad; varre nimi on tee nr 60 ja see läheb Konini peale, mida meil oleks just vaja olnud; helihargi vasakult, läänepoolselt harult keerab aga peaaegu kohe pärast jõge üks maantee loodesse Włocławeki peale ja see on tee nr 62, kuhu me lõpuks arusaamatul kombel sattusime, ilma et me oleks pärast jõge kuhugi märgatavalt pööranud.

Teine mõistatus oli see, miks kaardi järgi maksimaalselt paarikilomeetrine sild oli nii pikk, aga selle olime esialgu pannud lihtsalt halvastiloetava kaardi ja/või kehva jaksu arvele, nii et ei osanud seda õieti mõistatuseks pidadagi.

Aga kui EV lahenduse leidis, siis mõlemale mõistatusele korraga. Me olime Płockis kaarti uurides arvanud, et sild, mis bensukast vaata et ümber nurga on, on hargi vasakpoolsel harul, see väiksem sild, mis on kaardil valget värvi. Muidugi ootasime me, et kohe pärast jõge saame tülikast Włocławeki-liiklusest lahti, ja passisime, millal sellest teeristist ometi mööda saab – aga teeristi ei tulnudki.

Sest päriselt olime me üle jõe tulnud hoopis helihargi parempoolset haru pidi – mööda teed, mis hakkab sillaks ammu enne jõge ja tegutseb ka teisel pool tükk aega sillana edasi, endal puha luhad ja heinamaad kõhu all, natuke nagu Tartu Sõpruse sild, aga palju-palju pikem. Sealt ei pidanudki Włocławeki-tee järsult ära keerama – me olime tegelikult väga õigel teel, natuke veel kõmpimist ja me oleks lausa helihargi varre peal väljas olnud. Aga häda on selles, et inimeste jaoks, kes Płocki kaudu Włocławekisse sõidavad, on just see sild ja see tee põhitrass, arvatavasti linnaliikluse ja väikestel tänavatel tuterdamise vältimiseks. Nii et kui Emanuel meile tollel parempoolsel harul ütles, et see on Włocławeki maantee, siis oli ta täiesti siiras. Włocławekisse sõitja jaoks ongi see Włocławeki maantee – eriti inimesele, kes armastab GPSi järgi sõita ja küsib tolle käest teed number 62 (vaadake ise kaardi pealt, kuidas see põhja pool jõge kagu poolt tuleb ja teeb siis täisnurkse jõnksu üle jõe ja sõidab kaarega ühelt helihargi harult teisele). Selline pisiasi, et ühtlasi on see Konini maantee, ei tulnud talle ette.

No ja kahvli vale haru peale sattusime arvatavasti omaenda uskmatusest – kui too tore põllumajandusmasinaga mees meid maha pani ja ütles, et on meid Płocki maanteele nii lähedale toonud, kui ta praegu saab, mõtlesime, et vaevalt see nüüd jalakäija perspektiivist päriselt lähedal on – näh, praktiliselt kesklinn ju. Aga too õige, väiksema sillaga haru hakkabki praktiliselt kesklinnast. Teinekord targemad.

(järgneb)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: