Imeline paranemine

jaanuar 11, 2014

Päev algas pahuralt: enne, kui ma jõudsin oma uimerdamisega poolele maale, tähendab, duši alla minna*, alustas A. aktsiooniga “installeerime sisepeldiku”. Sest ilmateade lubab külmakraade, noh.

Mis tähendas, et kõigepealt ei mahtunud ma vannituppa ja siis, kui mahtusin, oli installeerimine ikka veel pooleli ja minus ärkas täiesti tarbetult südametunnistus ja ma asusin A.-le appi, mis tähendas, et kui mul kõht tühjaks läks, ei olnud ma ikka veel duši alla jõudnud ja varsti tuli välja minna, ees seisis ripsmete värvimine, ühesõnaga, paanika.

Kusjuures pärast selgus, et A. poolest olekski võinud natuke aega pooleli olla, käinud ma duši all rahulikult ära, peaasi, et tal ei tuleks näljase minuga asju ajada**.

Kui tal oligi lõpuks õnnestunud mind duši alla ajada ja ma olin jõudnud isegi midagi süüa, üritasin arvutist seda aadressi vaadata, kuhu ma enne esinemist pidin proovi minema. Arvuti jauras, ei tahtnud monitoriga suhelda; seda juhtub, eriti kui arvesse võtta, et eile oli elektrikatkestus, toite alatu äravõtmine talle eriti ei meeldi; sellisel puhul tuleb ta nuppu tükka aega all hoides välja lülitada ja uuesti proovida. Ainult et seekord klõpsatas ta välja pelgalt nupu puudutamisest ja keeldus edasi nupule üldse reageerimast.

Paanika. Ma ei saa oma arvutit tööle, kuidas ma niiviisi pärast esinemist tööd saan teha? ja kust ma saan teada aadressi, kuhu minna? ja ma ei saa hakata silmi värvima, sest pisarad jooksevad!

Sain kuidagi kraani kinni, värvisin silmad ära, torkasin selle käigus ripsmeharjaga silma nagu alati, mäkerdasin pool nägu ripsmetušiga kokku nagu alati ja koostasin näo pealt sodi kokku kraapides oma praeguse elu sünge kokkvõtte: mu selg on seletamatult haige, mu arvuti ei hakka tööle ja ma ei saa isegi nutma hakata, sest ripsmed on värvitud.

Sain telefoni teel tolle aadressi kätte, jõudsin kohale, proovi tegemine oli kergendus: vähemalt ei pidanud oma raske elu peale mõtlema.

Esinemine oli veel suurem kergendus, nüüd ei olnud mul rasket elu enam meeles, sest ma pidin värskelt päheõpitud laulusõnu meeles pidama, ega kõik korraga pähe ei mahu.

Üks trupikaaslane viis pärast autoga koju ära, mul šampus peas, kommid kõhus, tuju hea, tee peal vaatan telefoni ja A. on saatnud sõnumi “Arvut töötab”.

Millest kõigest võib järeldada, et probleemidega tegelemiseks on parim moodus nende eest minema joosta.

————————————————————————————————————————-
* Uimerdamise vajalikud etapid: pikutan voodis, kuni tundub, et võin jalad alla võtta. Teen boilerile tule alla. Otsin hommikumantli üles, kammin juukseid ja kitkun vahepeal harja juustest tühjaks. Selle ajaga on vesi tavaliselt soojaks küdenud, võib hügieeni juurde asuda. Siis esimene kohv ja söök. Teine kohv, mille ajal ma olen juba natuke inimese moodi, ei turtsu nende peale, kes minuga suhelda üritavad, ja võib-olla hakkan isegi otsast asjalikuks.

Kui ma laps olin, olid etapid veidi teised, aga võtsid ikka umbes sama kaua aega. mis tähendas, et seitsmesele rongile jõudmiseks pidi vähemalt kolmveerand kuus ärkama. Mis omakorda tähendas, et hommikune vahetus = pidev unevõlg. Ja tegelikult jäi ka kolmveerand kuus ärgates ajast puudu, nii et ega ma esimeste tundide ajal veel päris ärkvel ei olnud.

** Siin on üks blogeering, mis kirjeldab sama fenomeni. Just nagu minust oleks juttu.

A. rääkis, et kui ta kunagi Saksamaal vanadekodus töötas, oli neil seal olnud üks tädi, kes muutus siis, kui ta veresuhkur ära vajus, hästi tigedaks. Kõik töötajad ja vist üldse kõik juba teadsid, mis värk on, ega pööranud sellele muud tähelepanu, kui soovitasid: “Ursula, nimm die Banane!” A. harrastas seda lauset kunagi ka minu peal ja üks kümmekond aastat tagasi lekkis see minu enda süül ka väljapoole, millele järgnes periood, kus oli õige mitu inimest, kelle suust ma võisin karta järjekordset Ursula, nimm die Banane‘t.

6 kommentaari Kellele: “Imeline paranemine”

 1. Teresa said

  Minule tunduvad kõik ettevõtmised päev-paar varem täiesti hüsteeriliselt rasked ja võimatud ja keerulised. Kui juba see päev kätte jõuab, lähevad närvid paika ja asjad laabuvad nagu tavaliselt.

  Meeldib

 2. nodsu said

  mul oli rohkem selline obsessiiv-kompulsiivse inimese paanika: et ei saa oma rutiini järgida, vaid asjad lähevad Valesti.

  no ja muidugi tuli asjale kasuks, et kui mina jalust ära olin, oli kodus A., kes käppis selliseid nuppe, mille peale ma ei olnud veel tulnud (nupp, mida tasus edasi-tagasi klõpsutada, oli toiteploki nupp; järgmine etapp oleks olnud “vargapesa” nupp ja juhtmeid tagant ära kiskuda, aga seda ei läinud vajagi).

  Meeldib

 3. Teresa said

  See läheb sinna kategooriasse, et kui sul on mingi asi kadunud, siis sa karju veidi ja asi hakkab kartma ja teeb ennast nähtavaks. Või teisiti, kui mini asi on vussis, siis jäta ta rahule ja saab ise korda.

  Meeldib

 4. lendav said

  Ma mõtlesin, et olen ainuke, kellel veresuhkru kõikumine tugevalt tunda annab. Tigedaks ei tee, hoopis jõuetuks – ma ei saa, ma ei oska ja” mitte kunagi mitte midagi” sündroom tekib. Jalga ei jaksa enam jala ette tõsta ja mõistus muutub tuhmiks, otsustusvõime hajub täielikult. Nii kui midagi hamba alla saab, muutub kole ja õudne maailm jälle täiesti elamisväärseks, lausa kenaks mõnikord.

  Meeldib

 5. nodsu said

  mind teeb üldiselt kah jõuetuks. ja reaktsioonid lähevad aegluupi.

  otseselt tigedaks ehk ei teegi, lihtsalt otsustusvõime on käest ära, kusjuures ise ei pruugi sellest aru saada, ise ei pruugi märgatagi, et ma olen söömata ega tohiks oma otsuseid praegu usaldada. A. saab sellest palju rutem aru kui ma ise ja ajab mind sööma. ja üritab mind treneerida seda ise paremini märkama – ma olen paraku enamasti selline hajameelne professor, kellel lähevad oma kehalised vajadused meelest ära, aga kui mul on ekstra plaan oma vajadusi tähele panna, siis väikese pingutusega saan ma tegelikult hakkama.

  Meeldib

 6. valpri said

  mu pinginaaber ütles kunagi kogemata, aga väga õigesti:
  kui inimesel on kõht tühi, siis ta on NÄLJANE!

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: