Ehatäht ja Koidutäht

märts 16, 2014

Millalgi teismelisena või ehk ka tudengina käis mul peal vajadus vaagida, kumb sõna mulle rohkem meeldib, “piisk” või “tilk”. Piserdasin Kunda jões vett ja püüdsin otsustada, kummad mu sõrmede otsast kukuvad.

Praegu jäin mõtlema, et nad ei tähenda ju nii sama asja, et neid peaks meeldimise järgi vaagima. Vihmal on piisad, verel on piisad, merel on piisad. Kraanist ja pipeti otsast tuleb tilk. Piisk on kehaline, kosmiline tilk. Tilk on tehnoloogiline, kultuuriline piisk.

Aga nina otsa tuleb tilk, tuli nüüd järgmine mõte.

Nina on niisiis kõige kultuursem kehaosa.

—————————————————————————————————————————————–
PS
Mis Kunda jõe vette puutub, siis praegu paistab, et need, mis sõrmede otsast kukkusid, olid tilgad, aga mööda nahka jooksid piisad.

Kulinaarias ei ole piiskadel tilkade ees võimalustki, poti põhjas on supitilk, klaasi põhjas veinitilk, kruusi põhjas piimatilk. Ainult mõne köögivilja lõikepinnale pääsevad piisad. Ja isegi need on järsku hoopis pisarad. Pestud salatil on veepiisad, aga ma olen kahevahel, äkki pesemisega on sohk.

4 kommentaari Kellele: “Ehatäht ja Koidutäht”

 1. nodsu said

  Eile öösel tuli muidugi meelde, et on olemas ka “kolm tilka verd” ja “viimse veretilgani”. aga “kolm tilka verd” on mütoloogiline ja “viimse veretilgani” on kõnekujund, hüperbool, seega kultuurisfääris. kui keegi ütleks, et ta võitleks “viimse verepiisani”, kõlaks see palju sõnasõnalisemalt – et ongi verest päris tühi kohe. kui keegi endale sisse lõikab, siis tulevad sealt ikka verepiisad.

  Meeldib

 2. teresa said

  “Langeb mu pähe vihmatilk /ja õhus kevadet on tunda…”

  Meeldib

 3. nodsu said
   See “vihmatilk” on ainus, mida ma tean, ja kuna see on laulus, siis oli lauldavus arvatavasti tähtsam kui see, et sõna oleks selline, mida päriselt kasutatakse.

   Meeldib

 4. Kuldse Piibuga Vanaisa said

  Vabandust metsaloomad aga Te olete kas purjus või midagi hullemat.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: