Märkmed

oktoober 26, 2014

Kas mulle ainult tundub, või ongi tänapäeva noored altimad tseremoniaalsele tutvustamisele? Juba mitmendat korda näen, kuidas noor inimene niheleb piinlikult, sest talle pole kedagi tutvustatud ja sellest kellestki räägitakse talle või peab ta tollega koguni ise rääkima – ilma tutvustamata, oh õudu. Minuvanuste seltskonnas on tutvumine käinud ikka Tõnn Sarve kirjeldatud eestlastliku tutvumisrituaali järgi: inimene peab viisakal ettekäändel (nt “ma läen välja pöldiku”) toast välja minema, et teda tutvustada saaks; kui ta on uksest väljas, küsivad need, kes teda ei tunne, mis ta nimi on; korrata protseduuri, kuni kõik on tutvustatud. Kui tutvustamist vajav inimene ei satu toast välja minema, tuleb oodata, kuni ta on läinud. Või kui siis läheb meelest ära, järgmise koosviibimiseni. Ma olen rõõmsalt ja huvitatult suhelnud paljude inimestega, kelle nime ma ausalt öelda siiani ei tea.

Või on asi eri tüüpi seltskondades?

*

Mõtlesin välja veel ühe seletuse, miks mulle meeldib ilma prillideta-läätsedeta tantsida – lisaks sellele, et hea on omas mullis keskenduda, justkui teises maailmas viibiks. Mõtlesin sellele, et kui ma suhtlemisest ära kipun väsima, siis on ju ainult hea, kui ma sissetuleva info hulka piiran. Ei näe publikut – ei pea nendega ka reaalselt suhtlema, piisab selle näo tegemisest (kusjuures nad jäävad ka uskuma, kui ei ole just nii tuttavad, et teaks mu nägemist ja selle kehvust) – tähendab, esinemine ei ole suhtlemine – tähendab, ei väsita nii ära. Niigi on stress jne, vaja veel suhtlusväsimust sinna otsa.

*

Too lemmik-klient või õigemini lemmikvahendaja, keda ma kunagi vanasti kiitsin – et viisakas ja arusaaja ja minuga samal ajal üleval – näitas jälle, kuidas mulle meeldida.

Algas lugu halvaendeliselt: ta saatis ta mulle töö siis, kui ma olin väsinud ega tahtnud seda üldse teha. Mina lükkan tagasi, et ületöötanud ja haige ja kärss kärnas ja maa külmand.

Tema kurvastab, et ega ta selle töö peale kedagi peale minu ei tea, aga mis seal ikka – eks tema klient on ise kah jobu, “jajah, ma armastan kah neid kliente, kes saadavad reede õhtul kell kaheksa töö ja arvavad, et esmaspäevaks saabki”. Et eks ta üritab kellegi teise otsida või vaatab, äkki saab tollele augu pähe räägitud, et ta lepiks minu pakutud teisibaõhtuga – “ma küsin kliendi käest, aga kuna ta on prantslane, siis ta loeb muidugi kirju alles esmaspäeval. Selline see elu on.”

Mina tunnen kaasa ja küsin, et mis see klient ootabki, et kontor oleks ööpäev läbi lahti või?

Tema vastab, et kuna tal on interneti-, mitte füüsiline kontor, siis jah. Aga et loomulikult ta saab aru, et tõlkijatel on vaja nädalavahetust pidada, kuigi klientidele on raske seda selgeks teha (mis siis, et nood ise ei viitsi nädalavahetusel isegi kirju lugeda).

Ja lõpetab kirja – olukorras, kus temal tuleb potentsiaalselt tigeda kliendiga maid jagama hakata ja mina olen pmst oma tahtmist saanud – märkusega:

“Saadan sulle tuju tõstmiseks kena aastaaja-kohase pildi.”

Ja saadab mulle nunnu kassipildi, saate aru. Läbi vihmamärja akna välja vaatavast kassipojast.

Olukorras, kus mina olen ta hätta jätnud, eks ole – kuigi mul on muidugi õigus endale vabu päevi võtta, millal ma iganes tahan, nii et see häda pole minu süü – aga sellegipoolest tuleb see vastik olukord ära lahendada temal, nii et võiks oodata, et kui keegi üldse tujutõstmist vajab, siis tema ise.

Nii et järgmisel päeval, kui ma olin välja maganud, võtsin selle töö ikkagi vastu ja tegin ära, tegelikult kerge ju, napilt kaks lehekülge ja suurem osa nagunii mälust (minu enda tõlkemälust, tänan küsimast, minu enda töö käigus tekkinud ja minu enda valgete käekeste meisterdatud, enne kui keegi tuleb imestama, kuidas ma julgen tõlkemälu abil midagi teha, sealt tulevad ju valed vasted). Need tema tööd on peaaegu alati sellised kerged ja ta maksab pealegi paremini kui ükski Eesti büroo.

Näete, mida kõike üks avansspräänik – ja mitte lihtsalt avansspräänik, vaid no strings attatched präänik, sest ma ei lubanud ju midagi – ära teeb.

PS: ma pean ikka selle kassipildi ka siia üles panema, et kõik õpiks, kuidas töötajaid motiveerida.

kakis

7 kommentaari Kellele: “Märkmed”

 1. toomastaliesin said

  See läheb ju sinna rubriiki, et kui inimestele midagi niimoodi anda, et sa tahad midagi vastu ka, siis antakse vastu nii vähe kui parasjagu peab. Aga kui anda niisama, päris tasuta, siis võib ju rohkemgi anda, tore inimene ju. Sa oled raamatupoodide kohta mu arust vist näiteks sarnast juttu rääkinud.

  Meeldib

 2. nodsu said

  kaubanduskeskuste peldikute kohta. või üldse kohvikupeldikute kohta – et jätsin Viru Keskuse Rahva Raamatust südamerahuga raamatu ostmata, sest ma olin juba va keskuse peldikule raha andnud. a see muidugi ka, et kui mul ei tulda seljas elama, kui ma poes riiulist raamatut loen, siis ma ostan sellest poest meelsamini.

  Meeldib

 3. jep.
  pean vist lingi oma bossile edastama…:)
  (kuidas võita sõpru ja kaasata inimesi)

  Meeldib

 4. Kaur said

  Aga siin teile täiesti mittepäevakajaline ja teemaväline, kuid väga nohikune tantsu-uudislugu:
  http://news.sciencemag.org/people-events/2014/10/dance-your-ph-d-finalists-announced

  Meeldib

 5. Teresa said

  Selle prillideta tantsimisel mõnusas mullis olemisele täienduseks. Telekas oli väike dokumentaalfilm eesti noormehest, kes on enam-vähem kurt. Saab hakkama kuulmisaparaadiga. Kui tänav on liiga kärarikas, millest ta niikuinii mingit infot ei eralda, siis võtab ta lihtsalt aparaadi kõrvast välja. Nii mõnus vaikne olemine. Ta ei saanud kuidagi aru, kuidas kuuljad inimesed sellist pidevat müra taluvad.

  Meeldib

 6. nodsu said

  Tundub sama teema olevat jah.

  Muide, ma ei saa aru, kuidas paljud inimesed taluvad pidevat tapeetmuusikat, noh, et raadio mängib kogu aeg. Kuskil poes ma kannatan ära, aga oma kodus küll pidevalt midagi ei mängita.

  Meeldib

 7. […] see tore vahendaja, kes mulle muuhulgas kassipilte saadab, mulle sõnumi ja küsib, kas ma viitsiks ühe lühikese töö ära […]

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: