Piinlik lugu: vigade parandus

jaanuar 4, 2015

Avastasin oma tõlgitud raamatu joonealuses totaka vea. Isegi mitte tõlkevea, seal joonealuses on minu enda tekst. Puhas omaenda näpukas.

Mõtlesin joonealust kirjutades korraga Tasso “Vabastatud Jeruusalemmale” ja Ariosto “Raevunud Orlandole” – ja leiutasin sellest kokku enneolematu teose: Ariosto “Vabastatud Jeruusalemm”.

Oi, oi, oi.

Sellel võib olla kaks paha tagajärge. Isiklik tagajärg: asjatundlik inimene loeb, näeb viga ja arvab, et ma olen lollakas. Rahvahariduslik tagajärg: asjatundmatu inimene loeb, arvab, et selline raamat on olemas, hakkab meeleäraheitlikult selle bibliograafilisi andmeid otsima ja raiskab kogu elu selle peale.

Sünteetiline tagajärg: inimene loeb, arvab, et on olemas, raiskab selle otsimise peale pool elu, avastab viimaks, et viga, saab aru, et ma olen lollakas ja vihastab, et ma pool tema elu ära olen raisanud. Ülejäänud pool elu veedab ta kättemaksu haududes ja seda teoks tehes.

Notsu /…/ lõi sedamaid pilgu maha tagasi. Nii rumal ja piinlik oli tal olla, et ta oleks kas või ära merele pagenud ja madruseks hakanud.

8 kommentaari Kellele: “Piinlik lugu: vigade parandus”

 1. Kaur said

  Kaks hüpoteesi kolmest on tõestatavad või mõõdetavad. Saab kokku lugeda, mitu google või estri otsingut on tehtud kombinatsioonile Ariosto “Vabastatud Jeruusalemm”. Sellest omakorda saab teada:
  – ülemise hinnangu sellele, kui palju inimesi on sinu tõlget lugenud,
  – ülemise hinnangu sellele, kui palju on joonealust märkust loetud,
  – hinnangu sellele, kui suur hulk lugejaid on sinu peale vihased ja oma elu ära raisanud.

  Moodne maailm erineb vanast (ütleme 20 aasta tagusest) just sellepoolest, et KÕIKE saab arvuliselt mõõta. Me ei pea oletama, et “ehk inimesed otsivad” – KÕIGEST jääb jälg ja me saame seda tagantjärele analüüsida.

  Meeldib

 2. Kaur said

  Hetkel ütleb http://www.google.com/trends/explore#q=%22Vabastatud%20Jeruusalemm%22 “not enough volume”. Ma ei suutunud kohe tuvastada, mis on google jaoks statistiliselt piisav, aga ilmselgelt ei ole see eriti populaarne otsing.

  Meeldib

 3. nodsu said

  okei.
  otsisin, vastuseks sain muidugi omaenda blogi.
  a üks variant läks veel meelest: loeb, usub, jätab meelde ja kirjutab kuskil kirjanduseksamil ja saab halva hinde.

  Meeldib

 4. Kaur said

  Sa estri logidele saad ligi? Nende statistika võiks olla avaandmed, aga vist ei ole.

  Meeldib

 5. nodsu said

  Igatahes ei näinud ma nende pealehel küll ühtegi kohta, kus sellistele asjadele ligi pääseks.

  Meeldib

 6. kanni said

  Suurem jagu inimesi ei pane pealegi üldse tähele: kas ei tea, et see peab Tasso olema, ei jäta ka meelde ega hakka asja uurima, või teab, aga loeb automaatselt välja õige variandi. Ma ise kirjutasin ühes artiklis Mart Saare “Leelo” asemel Gustav Ernesaksa “Leelost” ja märkasin seda alles (või siiski õnneks juba) siis, kui artikkel retsensendilt tagasi tuli. Retsensent oli teinud mõningaid asjalikke märkusi, mõningaid ebaasjalikke, ja seda prohmakat üldse mitte märganud.

  Meeldib

 7. nodsu said

  Usutav.

  A ikka, mis mul küll arus oli. tglt tean küll, ajahäda ja sellest tingitud magamatus ja siis kirjutatakse ikka huvitavaid asju kokku.

  Toimetamise järgus saatsime seda faili veel mitu korda edasi-tagasi, aga isegi siis ei jäänud silma. Eks ma vaatasin muidugi kõige rohkem neid kohti, mida toimetaja oli muutnud. Ja korrektuuri faasis vaatasin peamiselt seda, et miks on kujundaja ometi küll joonealused keskele joondanud ja ega seda ära muuta ei saa; ja nende sisule jätkus vähem tähelepanu.

  Meeldib

 8. Morgie said

  keskele joondamine on saadanast

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: