Pimedal kanal trehvas jälle ehk teeme ise konkordantsi

august 30, 2015

Hoiatus: sellest tuleb halvastikomponeeritud postitus vanamuusikast – peamiselt enda tarbeks, et mul oleks huvipakkuvad lingid ühes kohas koos.

On juba mitu korda juhtunud, et ma komistan kahe meloodia suguluse – või kui lugu taandada oma kondikavale, siis võiks lausa öelda, et identsuse peale.

Üks oli “Mantovana” ja “Rosina” sugulus;
üks oli märkamine, et “Furioso” nimelise tantsu muusika põhineb kuulsal “Ruggiero”-teemal – seos on muidugi loogiline, sest “Ruggiero” teemat olevat kasutatud “Orlando Furioso” retsiteerimiseks ja nime saanud ta ühe katkendi järgi sealtsamast: “Ruggier, qual sempre fu, tal esser voglio…”;
ja üks kord see, kui ma märkasin, et 15. sajandi Itaalia-Hispaania (tollane Lõuna-Itaalia oli pigem Hispaania kultuuriruumis) “La vida de Culin” ehk “La vita di Cholino” ja 16. sajandi Prantsusmaa “Branle de la Haye” on praktiliselt sama lugu. (See viimane link oli küll representatiivne, aga igavavõitu, seepärast panen siia praegu juurde veel ühe lingi, kus on põnevam “Haye” esitus – vanamuusika ja idamaade miksimised on alati head, iseasi kui kaua see ülal püsib, sest see on terve album ja neid seal tavaliselt kaua ei hoita. Nimi on “Constantinople – Musique du Moyen Age et de la Renaissance”. Müüakse mitmel pool neti peal.)

Nii. Tänase avastuse juurde.
Kuulasin hajameelselt üht Van Eycki (flöödi-Van-Eycki, mitte kunstniku) “Fluyten Lust-Hofi” salvestist läbi – Marion Verbruggeni oma, Lutsu raamatukogus olemas ja saab laenata ja puha – täiesti primitiivselt praktilistel eesmärkidel, ega ma siis mingi muusikainimene ei ole, tahtsin lihtsalt kuulata, on seal midagi, mille järgi saab tantsida – ja mis ma kuulen. Lugu, mille nimi on “Malle Symen” ja millele on vastutulelikult lisatud inglise tõlge “Crazy Simon”, on täiesti selgelt sama lugu, mis “Farewell, Dear Love”. Üks neid lugusid, mida söör Toby “Kaheteistkümnendas öös” jorutab ja mille kallal terve see seltskond seal käkerdab – mul ei ole praegu täpselt meeles, mismoodi see eesti keeles algas, aga igatahes oli seal see koht, kus söör Toby laulab “Kuid ma ei sure iialgi”, kukub tooli pealt maha ja keegi teine, vist narr laulis vastu “söör Toby, oled siruli”, selline peen huumor.

Ronisin kohe Playfordi andmebaasi uurima, kas seal on lugu nimega “Crazy Simon” või muud sarnast – võin etteruttavalt öelda, et “Simple Simon” on, aga see ei ole sama meloodia.

Guugeldan ringi: keegi poleks seda justkui tähele pannud. See “Malle Symen” figureerib küll mitmel ortograafilisel kujul – “Mall Sims” või “Mall Simme”; Fiddler’s Companion, mis on muidu info leidmiseks paras varasalv, suudab omavahel siduda ainult need kaks viimast ja “English Echo” (ja mööndustega ka “Wanton Seasoni” – milles mina jälle erilist sarnasust ei taju, kui nad muidugi üldse sama lugu silmas peavad kui see “Wanton”, mis ma seda nime otsides leidsin), Van Eycki huvitaval kombel isegi ei maini ja ütleb pealkirja seletuseks hoopis “The title refers to an unknown lady {Mall=Moll(y)}.” “Farewell, Dear Love” on küll ära mainitud, aga “Mall Simsiga” sidumata.

Fiddlers Companioni uuemas versioonis on täpselt sama jutt.

Aga kuulake ise, on ju “Malle Symen” sama lugu, mis “Farewell, Dear Love”. Või sama lugu “Mall Simsi” nime all.

Kes tahab noodist vaadata, palun, “Farewelli” noot ja Van Eycki raamatu allaadimise koht – raamatut ma parem otse ei lingi, ise teate, mitmemegase faili te alla tahate laadida. Aga õige lugu on esimeses köites ja kannab seal vahelduse mõttes nime “Malsimmes”. 9. leheküljel.

Ma ei suuda tegelikult praegugi uskuda, et keegi peale minu seda tähele ei ole pannud – see, et guugeldades midagi välja ei tule, ei pruugi veel näitaja olla, vabalt võib ühes või teises ülikoolis paberkandjal teadustöid olla, kus see on ammuilma kirjas. Või isegi Grove’is või kuskil sellises kohas.

Iseasi, et kõigi jaoks ei ole samad asjad sarnased – mul õnnestus viimati bändi vaevu veenda, et “Ruggiero” ja “Furioso” on sama lugu. Võib-olla nad praegugi ei usu, igatahes nad väitsid, et ei näe seal midagi ühist.

60 kommentaari Kellele: “Pimedal kanal trehvas jälle ehk teeme ise konkordantsi”

 1. nodsu said

  Panin just tähele, et lugu, mis on Broadside Bandi “Il Ballarino – Italian Dances, c1600” albumis balletto “La Sirena” nime all, on sama lugu, mis figureerib “Gratie d’Amore” raamatus “Caccia d’amore” noodi järel olevas lautotabulatuuris. Võimalik, et see tabulatuur vastab tantsu lõpus olevale märkusele “…gagliarda che si fa con la sua ripresa al ballo del piantono” (kuigi selle tabulatuuri rütm ei ole galjard). (Teisest küljest, nt Caroso “Gagliarda di Spagna” ei ole samuti rütmiliselt normaalne galjard; aga kolmandast küljest, Caroso “Ballo del Piantone” jälle on, mis siis, et taktidesse jagatud, nagu ei oleks),

  Meeldib

 2. nodsu said

  Vt ka kommentaari, kus on märkus, et “Conte Orlando” on pmst “ballo del granduca”.

  Meeldib

 3. nodsu said

  Mis “Rosinasse” puutub, siis leidsin ometi selle frottola, mille refrääni peale see tants tehtud on: frottola kannab nime “Poi che’l ciel e la fortuna” (või “Poi che il ciel…”) ja on ilmunud Ottaviano Petrucci VII frottola-raamatus (IMSLP-s olemas). Hetkel on juutuubis ka üks Retrover Ensemble’i salvestus olemas (aga tantsimiseks oleks see tempo aeglasevõitu, nii et kui tahta kontserdil laulu ja tantsu siduda, siis tuleks kiiremini laulda).

  Meeldib

 4. nodsu said

  Johhaidii.

  Feuillet’ kontratantsuraamatu “Les galeries d’amour” on pmst sama muusikaga, mis Negri “Spagnoletto”. Ja Caroso raamatu “Se pensand’al partire” on algusest suht sarnane.

  Meeldib

 5. nodsu said

  Playfordi “Ladies Delight” on vist sama viis, mis “Mulberry Garden”, peab kontrollima.

  Meeldib

 6. nodsu said

  Vahelduseks ka teiste omi: siin raamatus (Maloney “Tempo, gratia e misura” on “Nobiltà di dame” meloodiate konkordants.

  Meeldib

 7. nodsu said

  Heldeke. Väidetakse, et hurooni jõululaul on “aria della Monica” versioon, aga see on omakorda väga sarnane “Fum, fum, fumiga”. Hmm, hmm, hmm.

  Meeldib

 8. nodsu said

  kirjutan igaks juhuks ka üles, et Caroso “Alta Orsina” meloodia meenutab mulle väga “Fortune my Foe” oma.

  Meeldib

 9. nodsu said

  kui ma väga ei eksi, siis “Cesia Orsina” algus on enam-vähem sama, mis “Austria Gonzagal” (keskelt paistab erinevaks minevat. mõlemad Caroso “Ballarinos”.)

  Meeldib

  • nodsu said

   Ühtlasin meenutab “Austria gonzaga” mulle üha enam ja enam “Piantone” (Caroso, “Ballarino”) muusikat, mida Maloney rmt seostab küll kõikvõimalike “Torza” ja “Torchia”, “Torca” ja “Torga” ning “Non ti partir” ja “(Tu) ti/te parti” nimeliste lugudega. (pluss üks “aria della signora Fior d’amor” ja üks “Padoana ditta la Fondi”).

   ma ei saa aru, kas keegi teine pole seda “Austria Gonzaga” sarnasust tõesti tähele pannud, või ma lihtsalt ei leia neid tähelepanekuid üles; või mu silmad-kõrvad petavad mind.

   Teisalt, eks need itaalia paari akordi lood on pea kõik sarnased. “la lavandara” on kah midagi sinnapoole.

   Meeldib

 10. nodsu said

  “pavana Matthei” – vrd “Se pensand’al partire” – vrd villanella napolitana “Un temp’ogn’hor piangeva”. ja “pav. Matthei” sciolta – vt spagnoletta (ja sedakaudu spagnoletto – ja “Galeries d’Amour”).

  Meeldib

 11. nodsu said

  Bassa Romana meenutab mulle õige natuke “aria di fiorenzat” (ehk ballo del granducat)

  Meeldib

 12. nodsu said

  Van Eycki “Bravade” on pmst sama, mis Playfordi “Argeers”.

  Meeldib

 13. nodsu said

  “Cortesia amorosa” – meenutab pavaan “Si je m’en vois’d” (v pavan Alberti).

  Meeldib

 14. nodsu said

  haa! “Pall Mall” paistab olevat muusikaliselt sama, mis “Mr Beveridge’s Ground” (viimase muusikat olen juba tükk aega otsinud, a selle nime alt ei taibanud).

  Meeldib

 15. nodsu said

  Caroso esimese rmt tants “Gratia d’amore” on sama muusikaga, mis “Chiaranzana” (eriti sciolta), jess jess.

  Meeldib

  • nodsu said

   Chiaranzanadest üldse: hakkasin kõikvõimalikke chiaranzana ja chiarentana jne muusikaid otsima, sest on üks 15. saj tants nimega “Chiarantana”, pmst sama loogikaga tants nagu too Caroso oma. aga ilma säilinud muusikata.
   Ja kuulates Marc’antonio del Pifaro lautomuusikat (16. saj esimesest poolest), kus on hästi palju erinevaid lugusid, mille žanrimääratlus on chiarenzana, tundub, et see oli lihtsalt pass’e mezzo teine nimi. mõni meenutab pass’e mezzo anticot, mõni modernot.

   klapib ka Caroso muusikaga – tema “Chiaranzana” on romanesca bassile ehitatud ja romanesca ongi pmst üks veidi teistsugune pass’e mezzo antico.

   Või on siis asi lihtsalt selles, et chiarantana oli üldnimetus seltskondlike tantsude kohta.

   Meeldib

 16. nodsu said

  “Lulle me” ehk “Lie lulling beyond thee” ehk “Shall I lie beyond her?” ehk “Northern Turtles” on kuidagi seotud “Health to Bettyga” (ei ole minu avastus. vt https://comelivewithmeballad.files.wordpress.com/2016/02/broadside-music.pdf lk 446), kuigi vbla ainult selle kaudu,et samu sõnu saab mõlemaga laulda.

  Meeldib

 17. nodsu said

  Caroso “Alta Vittoria” meloodia on sama, mis “Allegrezza d’amorel”, aga balletto vormis, st erinevas rütmis.

  Meeldib

 18. nodsu said

  “Nobiltà di dame” rmt “Rosa felice” näikse olevat pmst sama meloodiaga, mis “Il ballarino” “Leggiadria d’amore”.

  Meeldib

 19. nodsu said

  “excuse me” viitab Dowlandi laulule “can she excuse me wrongs”.

  Meeldib

 20. nodsu said

  the Frogge = Frog Galliard = Now oh Now I Needs Must Part.

  Meeldib

 21. nodsu said

  pr “La Matelotte” ing “Female Saylor”, esineb lauluna “Masters in this Hall” – vt http://www.itinerantband.com/applesnotes.html

  Meeldib

 22. nodsu said

  Playfordi “Mundesse” on pmst Susato “Mon desir” (“danseryes”), aga meenutab ka väga mingit Sanzi või Ruiz de Ribayaze lugu – clarinas y trompetas? hachas?

  Meeldib

 23. nodsu said

  Brade’i “Schottisch Tanz” on sama viis, mis Playfordi “Paul’s Wharf”.

  Meeldib

 24. nodsu said

  Prantsuse “Traquenard” meenutab mulle mingil määral ing. “Boatmani”.

  Meeldib

 25. nodsu said

  “mantovana” ehk “fuggi fuggi” jne on pmst sama lugu, mis Vitali “Barabano”.

  Meeldib

 26. nodsu said

  taipasin, et Dowlandi “If my complaints could passions move” on pmst sama, mis “Traditora” galjard (“La traditora mi fa morire…”)

  Taipamishetk tuli juutuubist seda Quartetto di Liuti da Milano kontserti kuulates.

  Meeldib

 27. nodsu said

  Vincenzo Capirola pavaan nimega “Descorda” sisaldab “Ruggiero” teema elemente.

  Meeldib

 28. nodsu said

  “hey the jolly broom man” = “Jamaica”

  Meeldib

 29. nodsu said

  Pesunaiste branle tundub olevat sama lugu, mis Veni Veni clerice (ms Escorial IV).

  Meeldib

 30. nodsu said

  Link – inimesed on üritanud “Il Papa” käsikirja tantsupealkirjade muusikat välja ajada:

  http://www3.sympatico.ca/kronenfeld/IlPapa/music/il-papa-music.html

  Meeldib

 31. nodsu said

  Mainerio “Ballo francese” on allemande Lorrayne v almand Lorayne (Phalèse, Susanne van Soldti käsikiri, Inns of Courti käsikirjad).

  Meeldib

 32. nodsu said

  “Fulgente stella” pmst sama, mis “Bassa Pompilia”, aint A-osas on rütm kuuene.

  Meeldib

 33. nodsu said

  Üks Farnaby spagnioletta (uuem variant, neljases meetrumis) meenutab algusest Negri Villaniccot, aga vaheldusrikkam.

  Meeldib

 34. nodsu said

  Caroso “Alta Morona” on minu arust üks aria della Monica variante.

  Meeldib

 35. nodsu said

  “La Jalousie” meenutab väga seda Lully gavotti.

  Meeldib

 36. nodsu said

  Vrdl Playfordi “Lady in the Dark”, “New Exchange” ja “Health to Betty”.

  Liked by 1 person

 37. nodsu said

  Playf. “Chestnutiga” väga sarnane gavott, guugelduse põhjal Louis Constantini oma.

  Meeldib

 38. nodsu said

  Negri “Bassa delle ninfe” on sisuliselt sama lugu, mis Caroso “Leggiadria d’amore”, isegi hüplik refrään on mõlemal olemas (aga erinev).

  Meeldib

 39. nodsu said

  Vrd Caroso “Forza d’amore” (“Nobiltà …”) ja Negri “Bianco Fiore”.

  Ja Caroso “Squilina” on sisuliselt sama, mis tema “Alta regina”, ainult et lõpufraas on kordusega.

  Meeldib

 40. nodsu said

  Kas mulle tundub ainult, või ongi “Est-ce Mars” (Gdanski ms 4022 “Ballet Balardtus”) sisuliselt sama, mis Playf. “Aye me”?

  Meeldib

 41. nodsu said

  “Prince’s almain” (nt Robert Johnson, a vbla veel paljud) on sama lugu, mis Playfordi “St Martin’s”.

  ühtlasi suguluses “New exchange’iga” – nagu käiks nad ühte allemande-courante komplekti.

  Meeldib

 42. nodsu said

  N. Vallet “Allemande fortune helas” meenutab algusest Negri “Ballo fatto da sei cavalieri” muusikat, aga kordused on teise koha pealt, st fraasijaotus teine ja B osa on juba teistsugune.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: