Kombed

november 14, 2016

Mustal kassil on mood istuda hääletult sisendusjõulisel, väljendusrikkal ilmel külmkapi ees, saates meid oma suurte ümmarguste silmade ainitise pilguga, kui me mööda läheme, ja pöörates pilgu siis näitlikult uuesti külmkapiuksele, ega selle peale ei saa loota, et me ise aru saame. “Ruudi palvetab jälle külmkapi ees,” ütlen ma selle kohta.

Viimasel ajal on tal tekkinud sarnane ja eriti tüütu mood: istuda samamoodi sisendusjõuliselt ja väljendusrikkalt külmkapi ees, oodata, et ma kaussi midagi head paneks, näiteks hapukoort, ja seejärel jalutada sama väljendusrikkalt välisukse juurde. Mis mood see on külmkapi ukse ees õue paluda, tahaks ma teada?*

Viimati käis meie tants nii.

Kass istub väljendusrikkalt ja sisendusjõuliselt külmkapi ees, kui mina koogitainast segan.

Võtan laua pealt hapukoore ja suundun kassi kausi juurde.

Kass istub väljendusrikkalt ja sisendusjõuliselt külmkapi juures edasi.

Mina lähen, seesama hapukoor näpus, külmkapi ukse juurde, teen selle demonstratiivselt lahti, panen kinni, ja lähen uuesti kassi kausi juurde.

Kass tuleb kausi juurde kaasa.

Mina hõljutan kausi kohal hapukoort, kaussi tilkagi poetamata, sest mul on usaldamatu ja kahtlustav iseloom.

Kass ootab selle protseduuri lõpuni, kõnnib välisukse juurde ja nõuab õue.

Olen nähtavasti kasside keeles ühe õppetüki juurde õppinud.

————————————————————————-
* Ega ta muidugi meil ainuke loom ole, kes arvab, et üks žest sobib mitme vajaduse jaoks – hallil kassil oli vahepeal komme ükskõik mille küsimiseks suvalist siledat pinda kraapida. Algas sellest, et õueminekuks tuleb akent kraapida, arenes selleni, et näiteks veenõu täitmist saab nõuda seinale riputatud foto klaasi kraapides. Süsteem paistab olevat selline, et “kraabin küüntega siledat läikivat pinda => inimene tõuseb üles ja teenindab.”

6 kommentaari Kellele: “Kombed”

 1. Teresa said

  Koer on oma soovide väljendamisel mitmekesisem. Meie koer näiteks väljaminemiseks hommikul kargab ja hüppab, päeval aga vaatab mulle vaiksel anuval pilgul otsa. Kui ma ütlen, et küsi I käest, siis ta läheb sinna. Toitu saab muidugi kausi juures kraapides.

  Meeldib

 2. lendav said

  Tondu lihtsalt passib külmkapi juures ja kui inimene on liiga juhm, siis hakkab loom näuguma. Enamasti tahab ta süüa, aga vahetevahel ka õue. Põrrikene aga ei ole väga jutukas, näugub ainult siis, kui saab haiget või on muidu hädas. Välja küsitakse kas ukseesist vaipa (või mõnda muud sobivat pinda) häälekalt kraapides, süüa aga perenaisele pugedes, nühkides, nurrudes…
  Igal loomal oma kombed.

  Meeldib

 3. Kaur said

  Meie kass leidis üles meie nõrga koha – keraamika. Kui süüa tahtis ja õigel ajal ei antud, hakkas riiuli pealt kruuse alla ajama.

  Kruusid läksid kappi peitu.

  Siis hakkas kass hommikuti baarikapis klaase kõlistama. Küünega sai klaasist ukse lahti lükatud, istus ise kapi otsas ja käpaga klobis klaase. Varem või hiljem läks ärkas keegi kõlina peale üles, tormas tulitigedalt kööki, siis leebus ja andis armsale kassikesele süüa.

  Baarikapi klaasid teibiti kinni.

  Nüüd on kass kaks aastat vana ja leebem. Ootab ära äratuskella helina, siis tungib meie tuppa (vajadusel hüppab lingi lahti – selline tunne on, nagu oleks mammut ukse taga lammutamas) ja siis hammustab kedagi varbast. Auuu inimene, sul kell helises, on kassi söötmise aeg!!!

  Meeldib

 4. nodsu said

  Kauri kassil on siiski motiveeritum käitumine, aga minu mustal kassil – ja Lendava Tondu käitumine on veidram. Nimeta või kultuuriks. Vajadus kindla rituaali järele – et inimene võtaks külmkapist süüa ja paneks selle kaussi -, et õue saaks minna. Mitte vajadus enne õueminekut kõht täis süüa (sest ta ei söö!), kuigi küllap rituaal alguses sellest kujunes. Ja kuna sellest on saanud puhas rituaal, tähendab, külmkapiukse avamist ja toidu panemist on vaja nõuda lihtsalt kombe pärast, siis võin ka mina asendada toidu panemise rituaali sooritamisega. ehk toidu kaussipaneku teesklemisega.

  Meeldib

  • nodsu said

   (juhuslikult tekkinud ühend “Lendav Tondu” meeldib mulle kangesti.)

   Meeldib

  • lendav said

   No Tondu küll ei taha ilmtingimata söögikausi juures käia, kui õue tahab. Näugub külmkapi juures ja kui ma siis kööki lähen, suundub demonstratiivselt välisukse juurde. Külmkapi esine on igasuguste asjade küsimise koht.

   Vahetevahel tuleb Tondule (ja mitte iial Põrrile!) tahtmine öösel kell 4 süüa saada. Siis ei ole mõtet köögis näuguda, sel juhul ta hoopis tuleb lauakesele mu voodi kõrvale, ronib kõige kõrgema (ja libedama) raamatukuhila otsa, näugub tasakesi minu suunas ja kui sellest pole abi, hakkab koperdama, nii et raamatud lendavad. Looma ignoreerida ei ole mõtet, vait ta ei jää, lihtsam on söök kätte anda ja edasi magada.

   Lendav Tondu on hea jah 😀

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: