Tšehhi pisilinna eluke

juuli 2, 2019

Kell on pool kuus ja kirikukellad löövad nagu eilegi samal ajal, nähtavasti on neil iga õhtu missa või mis.

Kõik huvitavamad toidupoed lähevad enne kinni, kui mu tantsusessioonid läbi saavad. Toidupood, mis on kuueni õhtul lahti, on juba kõva sõna. Toidupood, mis on lausa kaheksani lahti, võib endale lubada seda, et on muidu niru.

Tantsuõpetaja, prantslane, näeb välja nagu väiksem ja hapram versioon Jean Marais’st.

Barokk-courante on raskem kui muu barokk, kuigi ükski samm eraldi võttes ei ole raske.

Nii, nüüd käin vahepeal seal kuueni lahti olevas poes ära, et ei peaks ka täna ainult restoranitoidu peal elama.

Hmm. Vastupidi guugelmapsi arvustustele oli kaheksane pood suurema valikuga kui kuuene pood. Tähelepanek: kulinaariakaupa on tüüpilises toidupoes vähem kui meil. See-eest on poes käia jube odav – ostsin pool kilo tomatit, väikese segasalati, neli erinevat saiakest, pooleliitrise hapupiimalise, väikese bryndza ja õlle – ja kokku läks midagi kuue euro ringis.

Et seejärel koju hotelli jõuda ja avastada, et siin pole pudeliavajat. Seda viga peab homme parandama. Lusikat pole mul ka, aga salatit saab süüa paljude muude esemetega, hetkel näiteks allergiarohtude lehega. Külmkappi ei ole ka; ehitasin tomatite augulisest plastkarbist ja saiakeste kilekotist jahutusanuma ja panin külma vett täis. Jääd poes miskipärast ei müüdud või ma ei leidnud üles.

*

Ma tahaks, et kõik muusikud, kes tantsuks mängivad, käiks sellisel tantsukursusel!

Muusikupoiss, kelle abiõpetajaks ma sattusin (igale muusikule anti üks tantsuõpilane abiliseks, sest muusikute tantsutund on lihtsam kui tantsijate oma) on kusjuures juba niigi päris osav. Barokkopositsioonidest ei heitu, mis on väga kõva sõna. Sellegipoolest väidab, et ta pole mingi tantsija.

Klatšisin ühe Brno tantsijaga mõnuga üht Praha tantsuõpetajat taga. Minu kogemus temaga oli see, kus ta suutis kaht lihtsat Playfordi tantsu viis (5) päeva järjest õpetada; juba kolmandal või neljandal päeval hakkas õhkkond sürreaalseks kiskuma – mõtled vaikselt “see ei ole võimalik”, aga ometi on see vahetu reaalsus su ümber, mispeale hakkad mõtlema: kas mina olen hulluks läinud või on seda tema? Brnolase kogemus oli see, kuidas ühes suvekoolis olevat viimasel hetkel haigeks jäänud Lieven Baerti asendajaks tema pandud, ta viitsinud iga päev ainult tund aega õpetada ja läinud seejärel kohvi jooma, kuigi nädala lõpus pidid nad mingis teatriprojektis seda materjali juba tantsima. Lisaks pidi ta rääkima igal pool, kuidas tema trupp on “ainus professionaalne ajaloolise tantsu trupp Tšehhis”, arvake ära, kuidas see kohaliku tantsuskeene õhkkonnale mõjub. Üks huvitav küsimus on see, miks pole Prahas paleepööret toimunud, sest mitu tema trupi liiget on tunduvalt adekvaatsemad õpetajad.

Ja sealjuures: kui sama inimene astub tantsuõpetaja rollist välja ja astub giidirolli, millega ta põhiliselt leiba teenib, on ta järsku adekvaatsus ise.

7 kommentaari Kellele: “Tšehhi pisilinna eluke”

 1. ogalik said

  küllap see pisilinn oleks meeldinud, aga kui ma loen kursuse programmi kohta, mõtlen: et väga hea, et tartu jäin

  Meeldib

 2. nodsu said

  Õpetaja õpetamisstiil on mulle ja ilmselt oleks ka sulle paras väljakutse, sest talle meeldib õpetada puhtalt ettenäitamise teel – sammu nime ütleb ta sageli alles siis, kui ma ekstra küsin. Õnneks pole ma küsima häbelik. Küsimise peale oli ta nõus ka pulkadeks lahti võtma, mis õieti mis löögi peal juhtub (mis on tore. Mõni õpetaja ei oskagi sellistele küsimustele vastata), aga courante’i puhul on paras pähkel see, et muusika on vahel 6-löögilise meetrumiga, aga tants kolmesega. St kohati saab sammud õigel ajal teha ainult nii, et kuuldavast muusikast ei lase end väga palju segada, vaid üritad ÜKS-kaks-kolm-NELI-viis-kuus rütmi peale tantsida ÜKS-kaks-KOLM-neli-VIIS-kuus, tähendab, ainult muusikatakti ja sammuühiku algus langeb kokku.

  Aga ma arvan, et teil oleks olnud muusikute tantsutunnis päris huvitav, sest see ei olnud üldse nii lihtne nagu registreerimise aegsest kirjavahetusest oleks võinud arvata ja need muusikaõpilased polnud üldse nii tumbad.

  Meeldib

 3. nodsu said

  muidu olen ma natuke purjus, sest me jõime õlut ja tantsisime kontratantse. Kindlat plaani selle ürituse tarvis polnud, lihtsalt klavessiin toodi lossiõuele galerii alla, näppepillide mängijal olid kah pillid kaasas.

  Tantsuvalik kujunes nii, et hispaania tšellomängija oli hiljuti kogemata komistanud hisp. rahvusraamatukogu veebis ühe hispaania 18. sajandi kontratantsuallika peale – hästi skemaatiliselt kirjeldatud, nagu need tantsud ka muudes keeltes on. Ja siis me käigu pealt rekonstrueerisime – hispaania tšellomängija tõlkis sõnad ära ja mina vaidlesin ühe Brno tantsijaga kirglikult, mida neist sõnadest võiks välja lugeda ja veel mõni lõi kampa, et meie vaidluse resultaadid kohe järele proovida, ja klavessiinimängija mängis klavessiini ja näppepillimängija barokkitarri, et meil oleks õige muusika järgi tantsida. Üllataval kombel saime nii päris kiiresti kolm tantsu tantsitavale kujule.

  See allikas pidi olema sadu lehekülgi paks. Ta (tšellomängija) lubas ka lingi saata.

  Meeldib

 4. nodsu said

  Ja komistas ta selle otsa nii, et otsis raamatukogust noodimaterjali, et panna kokku kava Farinelli Hispaania-aastate ainetel. Selle koha peal hakkas ta rootslasest klavessiinimängijaga tihedalt vaheldumisi Farinelli Hispaania-elust rääkima (hisp, kuninganna võttis ta kuninga meeleheaks tööle ja ta olevat mitu aastat laulnud ainult kuninga tarvis ainult kolme aariat, iga päev), mispeale ma küsisin “kas te mängite koos?” ja nemad ütlesid “ee, me oleme paar”. Haagi konservatooriumis tutvusid.

  Aga prantsuse plokkflöödimängija muudkui vaatab säravate silmadega naistele otsa (vbla meestele ka, ku ma mees oleks, sis ma teaks paremini), eriti kui need tantsivad, ise sunnik ei tantsi, kuigi paistab edev mees olevat selle koha pealt, et käib ilusasti riides. meenutades sellega üht rootsi plokkflöödimängijat, kellel olnud Tartus lühikese festivali tarvis kaks kohvrit riideid kaasas, sapienti sat.

  Meeldib

 5. nodsu said

  Ma saan muidu rämedalt palju prantsuse keelt harjutada, sest muist on prantslased (ka õpilastest) ja osa on küll saksakeelsed šveitslased, aga räägivad nende prantslastega prantsuse keelt ja ka muist tšehhe räägib prantsuse keelt.

  Mina üritan kohvikumüüjatega tšehhi keelt rääkida, enam-vähem “tere” ja “aitäh” ja “palun üks kohvi” piires. Juba taipasin, et “palun üks õlu” on kohviküsimisest selles mõttes teistmoodi, et õlu on kesksoost sõna ja järelikult on selle akusatiiv samasugune nagu nimetav kääne. Ma panin rumalast peast käändelõpu otsa, enne kui taipasin.

  Meeldib

 6. nodsu said

  Lisan, et minu kogemust mööda on Määrimaal puha sõbralikud inimesed (Brno tantsija kinnitas ka, et jaa, jaa, meie siin Moraavias… “Muudkui räägite ja räägite”, ütles Böömimaalt pärit tantsija”, “…oleme sellised avatud,” jätkas Brno tantsija.

  Sest kui ma Brnosse jõudes oma airbnb aadressi juurde teed küsisin, jalutas esimene noormees, kes teadis, kus see on, mu sinna enam-vähem kohale. Majutuse pidaja (oli oma korterist kaks tuba selleks tarbeks eraldanud) ostis mulle ise tollesse tantsulaagri väikelinna rongipileti, mida EI olnud selle korteri majutuspakkumise reklaami sisse pandud, ja keeldus mult piletiraha võtmast, öeldes, et kui ma tahan, siis andku parem kunagi kellelegi teisele edasi.

  Ja kui ma Brno peavaksalis meeleäraheitlikult linnalähirongi taga otsides (seal on remont ja on väga segane, kus ja mis) lõpuks mingisse rongi ronisin ja küsisin, kas ma sellega saan sinna jaama, kust ma oma päris rongi peale saan, siis oli üks tütarlaps valmis mind ka selle päris rongi peale juhatama ja vaatas, et ma ikka tuleks sinna järgmise rongi peale; ja mingid uued võõrad inimesed muretsesid jälle, kas ma ikka õiges peatuses maha taipan minna. Mõlemad rongid läksid õnneks ka paar minutit hiljem välja, kindlasti selleks, et mina peale jõuaks.

  Meeldib

 7. […] tuli ette üks Praha tantsuõpetaja, keda me mullu Määrimaa pisilinnas kursusel ühe Tšehhi tantsijaga taga klatšisime. Inimene, kes armastab sedavõrd olla tähelepanu keskpunktis ja on selle tähelepanu peale nii […]

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: