Põgus sõnastikuarvustus ja muud

september 18, 2019

Tõlkisin hiljuti oma vanale büroole tutvuse poolest meditsiiniteksti. On omaette küsimus, miks ma seda üldse tegin, sest neile tõlkides teenin ma iga lehekülje pealt 9 eurot vähem kui tavaliselt, aga noh, kui parajasti ühtegi muud tähtaega kukil ei ole, võib ju vastutulelik olla; ja kui ma hakkan endale ikkagi väga lollina tunduma, sest töö on sealjuures raskem kui tavaliselt (ma tegin seda kolm tööpäeva, mis olid minu kohta päris pikad, sest nagu meditsiinitekst ikka, oli ta elliptilisuseni tihe: lausete asemel lauselaadsed moodustised stiilis “MRT negatiivne”, peaaegu iga sõna oli termin – ja honorar on alla 100 brutissimo (brutissimo tähendab, et sealt ei lähe maha mitte ainult tulu-, vaid ka sotsmaks)), siis kujutan ette, et see on täienduskoolitus kvalifikatsiooni hoidmiseks. Tavalisest erinevas valdkonnas tõlkimise harjutus, mulle antakse tagasisidet ja makstakse pealegi, kui nii võtta, siis polegi enam väga halb diil. Ja olgem ausad, see oli vahelduse mõttes päris huvitav.

(Kuigi minus tekib küsimus: kust võtavad tõlkebürood selliste honoraride juures oma püsitõlkijaid? Või kuidas need püsitõlkijad ära elavad? Lasevad üle jala ja mahutavad tänu sellele rohkem lehekülgi ühte päeva? Või olen mina eriliselt aeglane? Või teeb normaalne tõlkija päriselt kaheksatunniseid tööpäevi? Ärge naerge midagi, ma mõtlen selle all reaalselt 8 tundi töötamist, mida kontoritööl käivad inimesed netis tööajal toimuvate vaidluste elavuse põhjal otsustades naljalt kunagi ei tee. Või lihtsalt ei ole tüüpiline tõlkebüroo tekst nii raske? Õigus jah, ma olen kunagi teinud ka selliseid kodumasinatöid, mis lähevad lupsti ja lupsti, kümme lehekülge päevas.)

Igatahes vedasin ma selle käigus koju kuus meditsiinisõnastikku ja avastasin õige varsti, et kasutan peamiselt kahte, natuke kolmandat ka.

Niisiis, need kaks päriselt kasulikku sõnastikku olid Antti Hervose, Walter Niendstedti ja Georg Loogna “Ladina-eesti ja eesti-ladina meditsiinisõnastik” ning Tiina Kukkese “Õendussõnastik”.

Natuke tolku oli ka Laine Trapido “Meditsiiniterminite lühenditest”, aga ühestki muust medsõnastikust ma enam midagi kasulikku ei leidnud, ennem sain infot juba vanast heast “Võõrsõnade leksikonist”, aga põhiliselt muidugi katse-eksituse meetodil guugeldades. Väga hullusti vist ei läinud, vaatasin, et meditsiiniharidusega toimetaja ei olnud peaaegu midagi muutnud.

Ja see oligi tänane arvustus.

Et see postitus oleks tõeliselt eklektiline, märgin siia üles ühe naljaka unenäomomendi, enne kui meelest läheb.

Kuidas see olukord algas, ma enam ei mäletagi, igatahes tekkis mingis muinas- ja/või seiklusjutulises soustis olukord, kus mind ohustas keegi koletis või muidupahalane ja üks ilus kangelane haaras mul ühe käega ümbert kinni ja ähvardas teise käega koletist pistodaga. Igati žanrikohaselt.

Mina ühest küljest nautisin olukorda, teisest küljest heitsin olukorrale kerge iroonilise muigega kõrvalpilgu (“hah, kui vaimustavalt STIILIPUHAS!”).

Ja siis hakkasin järsku tundma üha tugevnevat peeruhäda.

Mis mõistagi polnud enam üldse stiilipuhas, sest sellistes ülevates teostes, kus kangelased oma keha ja pistodaga daame koletiste eest kaitsevad, ei esine tegelastel mingeid kehagaase ega isegi mitte -vedelikke peale vere ja pisarate, äärmisel juhul higi.

Mispeale mul tikkus ka kange naer peale ja ma hakkasin kohe mõtlema, et äkki peaks siis ise kirjutama sellise raamatu, kus on korraga koos nii ülevad kangelasteod kui ka eritavad kehad.

Kahjuks ärkasin ma seejärel kohe üles.

7 kommentaari Kellele: “Põgus sõnastikuarvustus ja muud”

 1. KK said

  Ma küll ei tõlgi aga mind riivas see 8h kontoritööd. Netikäitumise põhjal ei maksa kunagi kellegi töökoormuse üle otsustada. Ma võin nt olla unejamade tõttu netis aktiivne kell 5 hommikul ja käia pärast diskusiooni arengut vaatamas. Aga ikkagi olla 9-17/18ni kontoris, tulla koju ja jätkata siit nt 22-23ni kui kriitilised perioodid. Ühesõnaga täiesti planeerimatu tööaeg, mis ründab lainetena aga milles on auke, mil pead ootama nürilt järgmist aktsiooni.
  Ja blogisid saab lugeda kassasabas, lifti oodates, koera jalutades jne. Ma vahel mõtlen, kas üldse on veel inimesi, kes sirge seljaga lauaarvuti taga tööd teevad või lauaarvutist netis on 🙂 Ilmselt ikka on.

  Aga jah, ei välista, et ongi ametikohti, kus põhitegevus on aja surnukslöömine. Ma vist kooleks sellises kohas 😀 Mul peab kogu aeg elu käima!

  Meeldib

 2. Kaur said

  Mina näiteks pidasin eile maha koosolekud kell 18, kell 22 ja 22:30. Pärast panin veel märkmed siseveebi kirja. 9-17 on mingi müüt.

  Meeldib

 3. nodsu said

  Teie isikliku kogemusega ma ei vaidle, lihtsalt torkab silma, et kui ma ise – iseäraliku ja sageli isekujuneva graafikuga inimene – netis vestlusi pean, siis väljaspool 9-17 on kaasvestlejatelt PALJU raskem vastuseid kätte saada, mõnikord tuleb järgmise päevani oodata.

  Meeldib

 4. Amaalie said

  Kui nt tõlkida vmt täit tähelepanu nõudvat individuaalset tööd teha, siis 4-5 tundi päevas on täiesti korralik koormus. Keskmises asutuses, kus on 8 h vaja kohal olla ja 2 korda nädalas 2 h kodanikke vastu võtta, koosolekul viibida, osakonna või teise ametnike sünnipäevaks lilli ostma minna ja siis lõuna paiku punast veini rüübata jmt, seal reaalseks tööks kulub ehk u 2,5 h päevas. Kui oma firmat pidada, siis tegevuse ja mõttetegevuga aega tööajaks kokku arvutada on muidugi vahel keeruline. imho

  Meeldib

 5. nodsu said

  Muide, mu seisukoht ongi, et 8 tundi päevas ja täie keskendumisega võib ju vahetevahel töötada, aga iga päev niiviisi ei jaksa, põleb läbi või tähelepanu hakkab langema vms.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: