Esivanemate tarkus ehk keskkonnasõbralik defitsiidilahendus

märts 13, 2020

Vetsupaberi viimane rull läheb, aga pood on tühjaks tõmmatud nagu tolmuimejaga?

Nüüd tuleb appi keskaegne peldikutarkus: võta see vana voodilina, mis kulus keskelt pooleks, aga ära ei tahtnud visata, sest osa materjali ei olnud veel üldse vile. Või need vanad dressikad, mis läksid hargi vahelt katki, aga mujalt on korralik paks ja hästi sisse kantult pehme trikotaaž.

Tee sellest paraja suurusega tükikesed ja vioola! Torust alla need ei lähe, aga eks me ole tuttavad ka selliste motoriseeritud peldikutega, kuhu nagunii ei tohi ka paberit loopida. Nii toimi nüüd igas WC-s.

Vt ka Tartu jäätmekasti arheoloogiliste leidude kohta – ehk “jäätmekast andis välja ka hulga villase riide ribasid, mida võidi kasutada tualettpaberi või hügieenisidemena”. Meie ei pea enam isegi karedat villast kasutama, puuvill – tollal üle mõistuse kallis materjal, mida pea kellelgi polnud – on palju pehmem! Kui teil on õnne, pannakse teie ökovetsulapid pärast muuseumi eksponaadiks ja tehakse neist teadust!

Gargantua õpetusi parem ärge järgige, hanepoegi läheb ka muuks vaja – kuigi noh, kui õnnestub just hanepoega katki tegemata teda korduvkasutada… Hmm, mu naaber peab kanu. Hmm.

10 kommentaari to “Esivanemate tarkus ehk keskkonnasõbralik defitsiidilahendus”

 1. lendav said

  Meie sinuga tuleme veel sellest ajastust, mis mäletab ajalehe kortsutamist peldikus ning kaltse naiste allapanuna, pole vaja isegi sadu aastaid tagasi vaadata, piisab kolmekümnest. Hanepojad on muidugi peenem kraam, seda nõukaajal polnud niisama priilt võtta, jajah.

 2. Teresa said

  Tallinnas on kempsupaberit, vähemalt Mustamäel. Tobe oleks muidugi sellepärast sul sõitma hakata. Meil hakkas otsa saama ja ostsime siis seekord hiigelpaki, aga ikka ühe.

 3. Tallina kilud said

  Ajaleht tuleb tellida või kasutda tasuta reklaam lehti.,,😁

 4. nodsu said

  Ma ei usu, et ajaleht sama mugav oleks kui mõnusalt pehmeks kulunud puuvillane või linane riie. Läikivad ajalehed on lausa mõttetud, aga ka teised on kuidagi jäigemast paberist kui vanasti.

 5. Teresa said

  Mõned haruldasemad reklaamilehed on pehmed ja ajalehtedest vist Nelli Teataja, kus iganes ma teda ka nägin.

 6. Teresa said

  Muide, mentsisidemeks oli kalts palju parem, kui selleks mõeldud asjandused, pehmem, ökosusest ei tasu rääkidagi.

 7. Morgie said

  Notsu, sa oled võrratu! Kirjuta sellest artikkel.
  Muid keskaegseid tarkusi kuluks veel ära – mis teha siis, kui otsa saavad maisihelbeid, pakipiim, meikimisvahendid, šampoon ja sügavkülmutatud viineripirukad.

 8. Rebane said

  kui kaltsud otsa saavad aga on sooja vett siis võib vetsupoti bideeks muuta 🙂 äraproovitud hääletades reisides igas poola bensiinijaama peldikus. pooleliitrine joogipudel täita sooja veega, võtta pihutäis vedelseepi ja pool pudelitäit kulub pesemiseks ja teine pool loputamiseks. oma kodus võib laristada nii et võtta ämber kõrvale ja sealt kopsikuga ammutada. ja kui on selline peldik-vannituba kombinesoon kus dušivoolik ulatub potini, no millest me siis üldse räägime. võiks üldse juurutada ja kõvasti mammonat kokku hoida peldikupaberi pealt ka siis kui kriisi pole. pealegi, ju varsti tuleb järgmine. 🙂 mitte et kas tuleb, vaid millal tuleb.
  maisihelbeid, pakipiima, meiki ja viineripirukaid: lihtsalt mitte tarbida. šampoon otsas: lükata peapesu edasi ja juurutada kena rätiku v muu peakatte moodi. (ma vist mingil nõukogudeaegse kriisi ajal olen proovinud seebiga pead pesta…ei soovita. see oli kole. koledam kui lihtsalt rasvane pea, siis oled lihtsalt kasimatu, aga seep juustes… miskipärast see ei tule sealt loputades kuidagi välja.)

  • nodsu said

   Selle kohta, kuidas vanasti pesti, meenutan hispaania renessanssluulet:

   Lávanse las casadas
   con agua de limones;
   lávome yo, cuitada,
   con penas y dolores

   Elik:
   pruudid pesevad end sidruniveega;
   mina, õnnetu, pesen end valu ja vaevaga.

 9. nodsu said

  Kui pea on läinud väga rasvaseks, aga käed suurest pesemisest jälle kuivaks, siis üks probleem on teise lahendus: su pea toodab ihusõbralikku, ökoloogilist kätekreemi!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: