Popp isiksusespämm ja natuke loomade elu

aprill 21, 2020

Tegin ka seda testi, mida blogituttavad järjest teevad, aga inglise keeles, sest see eesti tõlge oli selline, et mul hakkasid silmad verd jooksma ja süda läks pahaks. Ei suutnud pealkirjastki kaugemale lugedagi (“Tasuta isiksuse test”, ahah). Ma arvan, et sellised “eestikeelsed” tekstid teevad eesti keelele rohkem kahju kui ingliskeelsete tsiteerimine.

Minu tulemus sedapuhku ENFP-A (campaigner, tolles hirmsas eesti versioonis “esivõitleja”):
https://www.16personalities.com/enfp-personality

Ja protsendid on

Mind
This trait determines how we interact with our environment.
61% Extraverted – 39% Introverted

Energy
This trait shows where we direct our mental energy.
76% Intuitive – 24% Observant

Nature
This trait determines how we make decisions and cope with emotions.
35% Thinking – 65% Feeling

Tactics
This trait reflects our approach to work, planning and decision-making.
32% Judging – 68% Prospecting

Identity
This trait underpins all others, showing how confident we are in our abilities and decisions.
53% Assertive – 47% Turbulent

Mulle tundub küll, et see on väheke loll test, sest kirjelduse põhjal tuleb loogik (INTP) palju tuttavam ette – “loogiku tüüpi inimesed kipuvad jagama mõtteid, mis ei ole päris lõpuni välja arendatud, kasutades teisi oma ideete ja teooriate tagasipõrgatamiseks, vaieldes pigem iseenda kui tegelike vestluskaaslastega”, kas ei ole täpselt nagu mina? ja kui ma olen selle süsteemi isiksusetüüpide foorumites kolamas käinud, on samuti NT-de foorumites kõige tuttavam tunne.

Tähendab, see ENFP “Charming, independent, energetic and compassionate, the 7% of the population that they comprise can certainly be felt in any crowd” kõlab küll meelitavalt, aga pigem kellegi moodi, kes ma tahaks olla, mitte kes ma olen. Äkki ma valetasin testi tehes kogemata.

Kuigi see “They tend to see life as a big, complex puzzle where everything is connected – but unlike Analyst personality types, who tend to see that puzzle as a series of systemic machinations, Campaigners see it through a prism of emotion, compassion and mysticism, and are always looking for a deeper meaning” tuleb teisalt väga tuttav ette. Ja “Worse still if they find themselves beset by the administrative tasks and routine maintenance that can accompany a leadership position.” kõlab VEEL tuttavamalt. Ju ta üks horoskoop on.

Aga võib-olla on selle T-F segaduse põhjus juba selle süsteemi ülesehituse viga. Mõtlemine ja tundmine-empaatia (T ja F) ei peaks minu arust üldse ühe telje kaks otsa olema. Ma suudan täiesti kujutleda inimest, kellel on nii T kui F graafik püsti nagu kuusk, ja inimest, kes on mõlema peale kehv. Ise pakun, et mul võivadki nii T kui F päris tugevad olla – kui me räägime väärtushinnangutest, sest ma armastan nii loogikat kui ka südamlikkust. Ainult et selle südamlikkuse praktilise rakendamisega on keerulisem lugu, sest ma elan, pea pilvedes nagu hajameelne professor/ogar loomeinimene mullu ja muistegi (seda, et ma olen neil skaaladel selgelt N ja väga vähe S, usun ma küll, isegi praeguse testi skaaladest olen ma sellel kõige selgemalt ühes servas).

No umbes nagu mulle tundub teistsugustes lollides testides, mis lubavad öelda, kui mehelik või naiselik sa oled, et kui me juba arhetüüpidega möllame, mõõtku siis mehelikkust ja naiselikkust mõlemat eraldi, nii et oleks võimalik saada ka tulemusi nagu “kõike ja rohkem” kui ka “sugu, mis sugu?”.

Vaatasin nüüd, mis tuntud tegelased veel minuga sama tüüpi peaks olema ja Michael Scott. No aitäh. Ja no muidugi. “Piinlikud naljad” võiks mu teine nimi olla.

***
Loomade elu: tulin jalutamast koju, kass jooksis õues juurde, et minuga koos tuppa tulla. Vaatasin hajameelselt silmanurgast, et tema koon on imelikult hele, nagu polekski meie kass, mõtlesin, et toas vaatan.

No ja kui ma lõpuks saapad jalast ja mantli seljast sain, nägin, et kass on tähtsalt hiire keset vaipa pannud ja ise luurab teda, et Tomi ja Jerryt mängima hakata. Hiir polnud ka loll, läks kohe minu seljakoti taha peitu ja lasi tükk aega edasi-tagasi – koti tagant peeglilaua aluse kola taha ja sealt tagasi, sedamööda, mis suunast kass parajasti varitses. Kass kurises elavalt, justkui tahaks öelda “kus sa oled, tule nüüd välja”, vahepeal müksis mind peaga.

Ma otsustasin, et isegi kui kassil on loomulik vajadus hiiri püüda ja see on looduse igavene ringkäik jne, siis harrastagu seda ringkäiku parem õues, ja proovisin hiire jooksusuunale pappkarpi ette panna, suu hiire poole. Hiir läks ilusti karpi ja kui ma karbi püsti ajasin, jäi sinna ka pidama, aga karp osutus liiga kõrgeks – et seda peeglilaua alt kätte saada, pidin nii palju kallutama, et hiir hüppas jälle välja.

Lõpuks keerasin ühele rajale tühja supipurgi suu ette ja ta läks purki, mis õnnestus mul ometi kord püsti keerata, nii et hiir sees. Toimetasin ta õue, kõndimise ajal vaatlesin: ruugelaigulise kasuka ja valge kõhuga (valge kõht võiski olla see imelik hele laik, mida ma kassi koonul silmanurgast nägin). Pärast netist uurides tundus, et kaelushiir.

Kassile jäi see purgiaktsioon nii märkamata, et minust ta sinna kurisema ja peeglilaua ümber luurama jäigi.

32 kommentaari Kellele: “Popp isiksusespämm ja natuke loomade elu”

 1. Kaamos said

  Ma mõtlesin ka, küll eesti keeles, et empaatia ja loogika ei tohiks ju olla teineteist ära söövad nähtused.
  Oli nigu oli.
  Naljakas oli kõigepealt.

  Meeldib

  • nodsu said

   mingil määral söövad küll teineteist, briti teadlased või sõltumatu šveitsi instituut olla uurinud, et korraga analüütilist mõtlemist ja empaatiat rakendada on raske. Analüütiline mõtlemine pärsib empaatiat ja vastupidi (mitte alatiseks, vaid siis, kui ollakse n.ö emma-kumma režiimi peale lülitunud).

   vt nt
   https://www.sciencedaily.com/releases/2012/10/121030161416.htm

   Aga see ei tähenda veel, et ühes inimeses mõlemad võimed korraga pesitseda ei saaks (nt heal juhil läheb raudselt mõlemaid vaja). Isegi kui neid korraga võrdselt hästi kasutada ei saa.

   Meeldib

 2. jryiiiik said

  Sõber rääkis kunagi suure kaasaelamisega testist, mille küsimused olid stiilis “kas teie käsi mahub kurgipurki?”, “aga jalg?” jne. Ja vastuseks öeldi siis: olete mees. Talle öeldi nii ja see oli õige vastus.

  Tundub legit.

  Meeldib

 3. nodsu said

  Veel loomade elust: just praegu laulis keegi põõsa otsas kõlavalt kiriküüt, kiriküüt.

  Kas keegi teeb ööbikut osavasti järele või tõesti nii külmaga ööbik?

  Meeldib

 4. väga väga naine said

  Kuna ma just värskelt tegin testi nii eesti kui inglise keeles, tõden, et küsimused on erinevad. Nagu PÄRIS erinevad, mitte sitasti tõlgitud erinevad.

  Meeldib

 5. väga väga naine said

  Mind
  This trait determines how we interact with our environment.
  3%
  97%
  EXTRAVERTED
  INTROVERTED
  Energy
  This trait shows where we direct our mental energy.
  76%
  24%
  INTUITIVE
  OBSERVANT
  Nature
  This trait determines how we make decisions and cope with emotions.
  4%
  96%
  THINKING
  FEELING
  Tactics
  This trait reflects our approach to work, planning and decision-making.
  67%
  33%
  JUDGING
  PROSPECTING
  Identity
  This trait underpins all others, showing how confident we are in our abilities and decisions.
  60%
  40%
  ASSERTIVE
  TURBULENT

  Meeldib

 6. Rebane said

  Logician INTP-T
  aga intuitive-observant vastandumine on imelik. need on osalt hoopis sünonüümid. sisse-vaatamine ja pealt-vaatamine… intuitsioon ei ole tunnete pealt otsustamine, intuitsioon on nii kiire loogiline otsustamine, kogemuste taustal, et loogika ei jõua teadlikku teadvusse. ja siis tundubki et tuli puhtast jumala tuulest.
  neid protsente ma ei viitsi siia spämmida.
  ja see on hea mõte et nt sugupoole test ei peaks olema vastastikku välistav. vannitoa testi järgi ma olen igaljuhul tüüpiline mees. 😀 (vannitoa asju on 6. tüüpilisel naisel on 476.)
  ja ehk on sobiv siia sisse surada 1 lemmiktsitaat:
  People who do not people, need people to be independent at.
  (Sir Terry Pratchett muidugi)

  Meeldib

  • nodsu said

   kas sul on Pratchetti lause esimesest poolest üks “need” puudu, tahad, ma panen sisse?

   Aga observant on mõnes teises sama liigituse kehastuses olnud tavaliselt hoopis sensory. Et kes eelistab mõtlemis-tundmisaineks abstraktseks lahutatud infot, kes vahetuid meeletajusid. Kui ma vaatasin neid väidetud protsente, kui palju mis tüüpi pidavat olema, siis sensoorseid tüüpe oli rängalt rohkem kui intuitiivseid.

   Selles liigituses ei olegi intuitiivne niisiis loogilise vastand, juba Jungist alates.

   Ja T ja F on vähemalt Jungi järgi mõlemad ratsionaalsuse sfääris, lihtsalt üks eelistab keskenduda andmetele, teine eetilises mõttes väärtustele.

   Jungil oli seal üldse mingi väga peen süsteem, et kui keegi on mõtlemise peal introvert, siis F-poole peal ekstravert. E. nimeline kommentaator selgitas seda kunagi siin hästi põhjalikult.

   (Jung ei pea ekstravertsuse all silmas seda, palju keegi suhelda või üksi olla tahab, vaid seda, kui suur vajadus on infosisendit saada.)

   https://notsumaja.wordpress.com/2010/04/08/tahan-saada-heaks/#comment-974

   Meeldib

  • nodsu said

   e. selgitas toona nende eri tüüpide põhjal, mida eri testid mulle pakuvad, et

   “sõnaga – sinu puhul on üheselt selge, et su eelisfunktsioon on Ne, ekstravertne intuitiivsus – sest see on kõigil neljal tüübil kas esimene või teine eelistus. kirjelduse järgi tundub ka, et teisane eelistus on pigem Ti [introvertne mõtlemine], aga trikikoht on selles, et kolmas on ilmselt Fi (mis tähistabki üldiselt just isiklikke väärtushinnangud), mitte Fe – nagu ENTP-del üldiselt).”

   PS: viskan siia juba lingi ka sellele funktsioonijaotusele, et saaks aru, mida nende tähtedega üldse mõelda võidakse.

   https://personalityjunkie.com/functions-ni-ti-fi-si-ne-te-fe-se/

   Meeldib

  • nodsu said

   … aint et nüüd ma vaatasin seda testilehekülje teooriat põhjalikumalt ja nad ei ole ei päris Myers-Briggs ega sotsioonika, vaid neil on üldse mingi oma süsteem. Mida nad üritavad hoopis Big5-süsteemiga siduda.
   https://www.16personalities.com/articles/our-theory

   Liked by 1 person

  • nodsu said

   … mis võib muidugi seletada, miks mul eri testides eri tähekombinatsioonid tulevad. peavadki tulema, kui süsteemid on erinevad.

   Meeldib

 7. toomastaliesin said

  Oh, sul kodus toimub ju laulusalm ‘hiir hüppas ja kass kargas’.

  Meeldib

 8. toomastaliesin said

  Nii, tegin ka testi. Eriti vaimustas küsimus “You cannot imagine yourself dedicating your life to the study of something that you cannot see, touch, or experience.” Kes küll seda suudaks, eksole.

  Aga tulemus oli:

  Personality type: “The Mediator” (INFP-T)
  Individual traits: Introverted – 51%, Intuitive – 74%, Feeling – 65%, Prospecting – 69%, Turbulent – 75%
  Role: Diplomat
  Tundub pildi põhjal, et hipi-puukallistaja, ühes parteis Tolkieni, Shakespeare’i ja Björkiga. Kuigi kalduvus introvertsuse poole on üks protsent, nii et vabalt võiks ka ENFP olla. Ses mõttes huvitav, et vanasti olin ma MB järgi üsna selgelt INTP. A noh, eks see üks horoskoop ole.

  Veel ütles meil mulle, et “According to our surveys, Mediators are the most likely personality type to…

  …encourage their children to follow their passions in life, regardless of how much money they can make
  …dwell on past mistakes
  …empathize with fictional characters
  …find it easier to forgive other people than themselves
  …need at least half an hour to really wake up”

  Ega vastu ei vaidle küll. Kuigi laste kohta pole õrna aimugi.

  Meeldib

  • nodsu said

   Kaamosel oli sama.

   Meeldib

  • nodsu said

   Aga mul oma tüübiga oli mõnes punktis küll tunne, et möh, see küll mina ei ole. Teisalt, eks neist parameetritest olegi näha, et ainus, kus ma olen selgelt kuskil otsa peal, on see N-S skaala (sealgi 76-24, mitte mingi 90-10) ja ekstra-introvertsuse punkt on kõigest natuke keskmest ekstravertsuse poole nihkes (61 ja 39), kusjuures seda olukorras, kus mu introvertsed vajadused on tunduvalt paremini rahuldatud kui ekstravertsed. Väga võimalik, et kui teha testi parajasti suhtlemisest kurnatuna, tuleks hoopis INFP nagu sinul, ja päriselt olen ma ambivert.

   Meeldib

  • nodsu said

   Loen nüüd seda INFPd ja samuti on üsna tuttav. Kõige rohkem wtf tunne on mõlemat NFP-profiili lugedes romantiliste suhete koha peal – mingi idealiseerimise ja üliromantilise armastuse jutt, ei kõla eriti minu moodi.

   Meeldib

  • nodsu said

   sirvisin teisi N_P tüüpe (sest need kaks tähte on mul kõigis testides alati samad olnud) ja armusuhete peatükis tuli kõige tuttavam ette INTP ehk loogik – “Gifts, surprises, complex social plans and date nights are all fairly unimportant to people with the Logician personality type, but this is also one of their chiefest weaknesses – their partner may very much need these things, and it won’t even occur to Logicians to plan them out.”

   õnneks on mul partner, kes samuti sellistest asjadest ei hooli.

   Meeldib

  • toomastaliesin said

   ma täiega idealiseerin oma armumisobjekte. täiesti juhtumisi kipuvad nad armumise ajal olema kõige huvitavamad inimesed maailmas, ei tea, kuidas ma ikka niimoodi oskan välja valida.

   Meeldib

 9. nodsu said

  Puru, kui sa jälle lugema juhtud, hiirtest: loen siin nüüd eri hiirte kohta ja mulle tundub, et sinu kassitoidukoti tühjaksviija võis samuti kaelushiir olla (sest koduhiir pidavat piirduma koha peal söömisega, aga kaelushiir tassib minema).
  http://vana.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/EL/vanaweb/9812/hiired.html

  Meeldib

 10. Teresa said

  Mul tuli ka campaigner ja intro-extra umbes sama.

  Meeldib

 11. jryiiiik said

  Tegin testi uuesti ja sain tulemuseks suusataja.
  Huvitav, kas peaks oma elu täiesti ümber mõtestama?

  Meeldib

  • nodsu said

   Mina sain ühes testis ükskord tulemuseks, et ma olen kapten Porgand ja ma tahaks nüüd igas testis seda saada.

   Liked by 1 person

  • väga väga naine said

   Mina olen enda omadegaq rahul. Martin Luther King, ema Teresa ja Nelson Mandela.
   Jah, jah, muidugi ses osas polnud see ideaalne ja ses osas teine ja midagi midagi.
   Kurat, ei peagi ideaalne olema.Piisab oma parima andmisest!

   Meeldib

 12. […] palun väga, kui ma kirjutan mingist spämmist, näiteks testitegemisest või mis ma meikimisest arvan, tuleb lugejaid ja kommentaare ridamisi; aga kirjutan mina põhjaliku […]

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: