A. pakub kulinaarset nõu. Elu pakub mulle nalja.

aprill 22, 2020

Ma küpsetasin, eks ole, mitmesugustest ülejääkidest lahtist pirukat. Täidis tuli minu arust superhea, põhi oleks võinud natuke krõbedam olla.

A. sõi ka, küsisin, kuidas meeldis, tema seletas, et muidu hea, aga herned ei vaimustanud teda kõige rohkem. Ma siis valgustasin talle oma vaatepunkti – et vastupidi, herned on ideaalsed, aga põhi ei ole nii krõbe, kui ma tahaks.

Viis minutit hiljem kahe suupoolega küpsist süües teatas ta, et tal on mulle lahendus olemas. “Võta Digestive-küpsis, pane pirukatükk sinna peale – ja ongi sul krõbe põhi!”

“Sina sööks kõike küpsisega,” ütlesin, mõeldes, kuidas A. pani pashat küpsise peale. “Sinu jaoks on kõik hea, kui küpsist sisse panna.”

“Jah! See on universaalne lahendus, kuidas toidud heaks teha. Jäätise sisse – küpsis! Kohupiimaga – küpsis!”

Supiga läheb võib-olla raskeks, seda pidi ta möönma. Aga kui ma teda veel torkisin, et aga soooooolast toitu, sul on kõik magusad toidud, kas sa soolast toitu sööd ka küpsisega, siis teatas ta, et tegi küpsisega võileiba ja see oli päris hea.

Üheülbaline ei olnud või, küsisin mina.

“Ei, vaata, mul oli pehme röstimata röstsaiaviil. Selle peal või. Selle peal küpsis. Need tekstuurid olid koos väga huvitavad.”

Gastronoom on rääkinud.

***

Käisin laadisin korra academia.edu-st ühe teadusartikli alla ja sestsaadik saadavad nad mulle pidevalt kirju teiste artiklite kohta, mida ma võib-olla lugeda tahaksin või mis mul nende arust pooleli on.

Seekord tuli teade “You visited the paper The Sources of Dance Music for the Ballets de cour before Lully”.

Irvitasin tükk aega. Paras lohe see Lully, ise elas ligi kolm ja pool sajandit enne mind, aga näe, mina jõudsin ikka ette.

*

Oli aeg, mil mind häiris Euroopa Liidu liikumisvabaduste loetelus termin “isikute vaba liikumine”. Et inimese moodi nüüd rääkida ei või, kirjutagu normaalselt “inimeste vaba liikumine”, juriidiliste isikute jaoks on nagunii muud õigused ja vabadused, asutamisvabadus näiteks.

Aga sestpeale, kui ma hakkasin mõtlema, et tõepoolest – miks ma peaks arvama, et isikuteks jäävad igavesti ainult inimesed? tuleb arvestada ka tehisintellektiga; või et mõnd loomaliiki hakatakse isikutena võtma; või kuidas on võimalike külalistega kosmosest? Ärgem olgem kitsarinnalised! – on mul seda väljendit nähes hoopis teine tunne. Toksin sisse “i-s-i-k-u-t-e” ja tunnen uhkust oma avatud meele üle. Kui ahvid, delfiinid, androidid ja tulnukad meile kunagi Nürnbergi teevad ja kohtumõistja pilguga otsa vaatavad, siis mina võin rahuliku südamega vastu vaadata, mina kirjutasin “isik”.

***

Vaatan, et Erik Orgu kirjutab, kuidas patustada ja ikkagi saada hea vorm. No minu arust on elementaarne, tuleb soovitud vormi jaoks õige patt valida lihtsalt. Juurdevõtmiseks on hea õgardlus, soovitavalt koos ahnusega, lahjumiseks soovitan kitsidusepattu, võhmatreeninguks liiderlikkust või miks mitte ka viha (ajad kedagi taga ja karjud vihaselt täiest kõrist, hääletreening veel pealekauba), rühitreeninguks kõrkust, üldiseks motiveeringuks kadedust (valid oma lemmikvormis inimese, keda kadestada ja pjedestaalilt tõugata), lõdvestusharjutusteks laiskust.

17 kommentaari Kellele: “A. pakub kulinaarset nõu. Elu pakub mulle nalja.”

 1. KK said

  Hea 🙂
  Mul on tõrge siis kui tavaolukorras inimene räägib sõidukist, mitte autost või suisa labaselt, masinast 😀 No miks ei või kirjutada, et tulen ja viin auto pessu või hooldusesse. Ikka sõiduk ja sõiduk. Häiriv sõna!

  Meeldib

 2. laanisto said

  Kunagi käisin Põhja-Californias, ja seal oli mingis ööbimiskohas hommikusöögiks suhkruga magustatud hakklihakaste küpsistega. Et olevat kohalik kuisiin. See võttis küpsiseisu mitmeks aastaks ära…

  Meeldib

  • _kaur_ said

   Mu elu anti-gurmee-elamus oli ühes USA mcdonaldsis süüa magusat _kõike_. Magus oli burger, omlett, lihapallid, kõik. Jäleeee!!!! Vist Arizona osariigis.

   Meeldib

  • Klari said

   Bisquits and gravy 😀 (Ma eeldan.)

   Me lapsepõlves sõime küpsiseid (neid tavalisi nõukaaegseid Ekstra küpsiseid) võiga. Kahe küpsise vahele külmkapist külma võid ja läks. Jube hea oli.

   Liked by 1 person

  • nodsu said

   Ma rääkisin ka A. küpsisevõileiva jutu peale, et ta võiks ju samahästi küpsise peale võid määrida. Selle peale ta hakkaski oma pehme saia ja krõbeda küpsise tekstuuri juttu ajama.

   Meeldib

  • nodsu said

   Kaur, mu inglasest tantsuõpetaja ei salli Rootsi kööki, sest seal olevat kõik magus, isegi soolased toidud. Aga sinu jutu põhjal tundub, et rootslased on veel poisikesed (sest rootsi toit vähemalt mulle maitseb, magus või mitte).

   Meeldib

 3. Teresa said

  Rootsi toidu puhul on magususest hullem tappev äädikas. Ühtegi soolakala ega salatit ei saa süüa, sest äädikas lööb hinge kinni ja paneb mao valutama.

  Meeldib

 4. toomastaliesin said

  Ma mäletan Hollandist ebamääraselt mingit kohalikku rooga, mille nimi kõlas nagu mingi nahahaigus ja kus oli koos küpsised ja mingisugune barbeque-kaste. Selle kohta üteldakse vist, et kohalik roog on kohalik põhjusega.

  Meeldib

 5. Klari said

  Kõik siiani kirjeldatu tundub mulle täiesti normaalne, (isegi Arizona magus McDonalds mind ei heidutaks), aga vot kuskil riigis olev komme friikartuleid majoneesiga süüa on küll liig mis liig.

  Meeldib

  • nodsu said

   mis sa nüüd räägid, majonees on enam-vähem igale poole heaaa.

   (palju a-sid tuli lohakast sõrmest, aga see väljendab adekvaatselt minu kirglikku suhtumist majoneesi, nii et parem ongi. majonees on meil umbes samasugune põhitoiduaine nagu leib.)

   Meeldib

  • nodsu said

   a ma pakuks, et ka see riik on Belgia. Või Holland, pmst on see üldine Madalmaade mood.

   Te ajate mul siin kõhu tühjaks niiviisi.

   Meeldib

 6. Amaalie said

  Minu sügava veendumuse ja isikliku antiutoopia kohaselt ei tasu unistadagi, et tuleb midagi Nürnbergi laadset. Tulevad troikad, kus üks esindaja on kassisõprade seltsist, üks Loomusest ja üks rohelise maailmavaate esindaja fraktsioonist “Inimesed on Maa nuhtlus”. Kuna kaariloomad on vabadusse lastud, siis on küllaga ruumi kurjade ja madala teadlikusega, kitsarinnaliste ja loomade mõrvamisele kaasa aidanud elemendi paigutamiseks. Ja muud varem loomakasvatusega seotud asutused on ka vabad. vb on otsuse kuulutamise juures või valvuritena mingid tulnukad ka, aga ma sügavalt kahtlen nende ehtsuses.

  Meeldib

  • nodsu said

   Aga Uus-Meremaal on ühel jõel isiku staatus!

   Iseenesest on see piiri tõmbamine huvitav, sama huvitav kui inimese määratlus üleüldse. eriti silmatorkav on see siis, kui me räägime inimese lähematest sugulastest, kelle intelligentsus – selline intelligentsus, nagu meie mõõdame – ületab väikelapse oma, aga ometi ei loeta neid isikuteks ja seda väikelast loetakse. Taibu poolest ei ole põhjust, miks neid ei võiks juriidiliselt võtta piiratud teovõimega isikutena.

   Meeldib

  • nodsu said

   aga noh, sellest on varemgi siin juttu olnud ja tegemist on põhimõtteliselt lahendamatu küsimusega – mitte et vastuseid ei oleks, aga neid vastuseid on palju, erinevaid, kohati vastukäivaid, ja ühe vastuse eelistamine teisele ei ole enam tehniline, vaid tüüpiline eetiline küsimus, halvemal juhul lausa dilemma.

   https://notsumaja.wordpress.com/2011/11/14/hoc-est-se-mortalem-esse-meminisse/

   Vercors möllas kah selle teemaga.

   Meeldib

 7. nodsu said

  Küpsisest rääkides: ma ostsin neljase karbi Rõngu pagari karamellikorvikesi, et sümpaatset ettevõtet toetada (need korvikesed pole küll nende toodangust minu lemmik – lemmikud on nende kohukesed ja moorapead, aga eks ma ostsin seda, mida saada oli).

  Kodus sõin ühe ära ja sain aru, et nad on kas vahepealsete aastatega halvemaks läinud, mina olen oma karamellikorvikese isu kaotanud või mõlemat. Igatahes oli mul magusaisu tükiks ajaks täis.

  A. avastas, et kui ta karamellist pool küpsise peale määrib ja ära sööb, siis ülejäänud karamellikogusega korvike on juba söödaval määral magus.

  Ma siis järgmisel päeval proovisin ka. Määrisin ühe küpsise peale karamelli; tuli söödav, kuigi ikka veidi liiga magus. Proovisin ka kahe näkileivaga, niiviisi oli parem. Sel päeval rohkem ei jaksanud, kuni magamaminekuni oli endal karamelli nägu peas.

  Aga isegi pärast seda (kolmandal päeval) on mul veel järel korvike, kus on koorekaramelli veel natuke rohkem, kui selle korvikese ärasöömiseks paras tunduks.

  Meeldib

  • ogalik said

   Mul on meeles, et Rõngu karamellikorvikesed maitsesid Rõngust lahtiselt ostes ühtmoodi, aga kui nad paari aasta pärast ketipoodidesse ilmusid, olid juba teistsugused ja tundusid enam mitte nii head

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: