Töö kahjulikkus ja fantaasiate saavutamatus

mai 3, 2020

Nii, kui keegi nüüd igatses normaalse inimese postitusi, on täna tema õnnepäev, kokkuvõte võiks olla “tegin seda ja teist ja kolmandat ja siis tuli üks mõte”.

Inimesed kirjutavad puude lõikamisest, igaüks omas võtmes: Ritsikut tahab õunapuu tappa; Kaur on hävitaja Šiva.

Mina olin end eluaeg säilitaja Višnu esindajaks pidanud, aastast aastasse end ikka puude külge aheldanud, kui A. tahab midagi maha võtta. Aga kui ma sain kätte oksakäärid ja sae, avastasin, et kui mul on käes haamer, meenutab kõik naelu käärid ja saag, meenutavad kõik oksad võsa, millest tuleb tee läbi raiuda.

Mind on see hoog tänavu juba kaks korda tabanud. Ja samamoodi kaks korda olen olnud järgmisel päeval täiesti sooda ja tundnud seletamatu haiguse sümptomeid: kondid valutavad, kõhus keerab, kurgus kriibib, ja mõistagi üldine vastumeelsus mis tahes töö suhtes.

Kirjandusklassika ütleks nüüd, et mul on maks haige; esoteerikud ütleks, et puud maksavad kätte, ja ärkamise ajal jooksidki mul unesegase peaga pildid silme ees, kuidas puud mu kinni püüavad. Aga ärkvel peast olen ma sõltumatu mõtleja ning arvan, et töö ongi tervisele kahjulik. Isegi kui lõbus on! teadagi, mis lõbudega liialdades juhtub.

*

Töötamisest rääkides – sain teada, et tehisintellekt ei ole QWERTYga kursis. Mis mõttes ta ei saa aru, et kui ma toksin sisse “roogo teataka”, siis ma otsin Riigi Teatajat, ainult klaviatuur oli viltu ees? Kui Skynet hakkab meie kohta infot koguma, on teda ikka maru kerge lollitada. Minu salakaval mõistus sünnitas kohe veel sellise nõksu, et käte alla panen Dvoraki klaviatuuri, aga toksin pimesi QWERTY järgi.

Ja kui ma nüüd teadvuse voolu najal edasi lasen, siis salakavala mõistuse jutt meenutas nädalatagust mõtet, et ma olen paras wannabe-makjavellist. Ise ei oska viisakuslobagi ajades küsimustele vastamata jätta, aga taban end juba teist korda söör Humphreyt kadedusega vaatamas ja mõttes märkmeid tegemas. Ma vaatan “Jah, härra ministrit” nagu õppefilmi. Ja nagu Humphreyst ei piisaks, ma imetlen lugudes üldse meistermanipulaatoreid ja elegantseid valetajaid. Mitte et ma tahaks psühhopaat olla, need tegelased võivad olla samahästi nii halvad, head kui keskmised. Mileedi, Vetinari, Lily Rowan – ilma et peaks isegi kõikvõimalikke kelmilugusid appi võtma (loomulikult ma armastan kelmilugusid, kuidas siis teisiti).

Ei tea, mille peale ma küll loodan, ise oleks nagu tõeseerumit joonud (või nagu JJ mind korra armsalt komplimenteeris: “Sinuga on hea rahulik, sinust ei pea kartma, et äkki sa mõtled midagi”).

Paras analoog on vist see, kui vägivallafantaasiatega kidur nohik vahib kaklusfilme, võib-olla ostab isegi sisseehitatud musklitega kostüümi.

Hmm. Niiviisi vaadates ei peaks üldse imestama, kuidas ma saan korraga ekstravert olla ja üksiolekut armastada. Makjavellikostüümi ju ei müüda, millega ringi patseerida, kuidas ma lähen niiviisi inimeste sekka, puhta paljas.

8 kommentaari Kellele: “Töö kahjulikkus ja fantaasiate saavutamatus”

 1. Morgie said

  Riigimaksad on maksatud või valutab hoopis see koht? Kus on oksakümnis, ma küsin, ah?

  Valetajaga olen ma kahel korral kokku elanud, esimene jõudis pärast ajalehtedesse kui kuulus suurpettur, teine oli amatöör ja vist enam ei tegele del alal. Mina neid ei imetle, kui saaks, siis kasutaks natuke mingeid lõiketeri õiges kohas. Radamsa!

  Meeldib

 2. väga väga naine said

  notsu on mu uned vallutanud. Nüüd nägin unes seda Post Mortal tüüpi (teades, et tegu on raamatuga ning kõik võltsimised, seiklused ja muu mula on tegelt jutustatud), aint et millegipärast oli raamatu pealkiri muutunud “Post Dental”iks.

  Meeldib

  • nodsu said

   mul endal tuli täna näide selle kohta, millest ma Ritsiku pool kirjutasin – et kui painaja ja seiklusuni ühinevad.

   Ma olin rüütel, kellel oli armsam ja tema nimel pidi teise rüütliga kirvestega duelli pidama. Võitlemata jätta polnud variant, sest ma ei lase ju oma suhet ära lahutada sellepärast, et mu daami tahetakse kellelegi teisele anda. Aga võitlemine ise oli traagika, sest see teine rüütel oli mu sõber. Ma lootsin, et mul õnnestub ta kiiresti võitlusvõimetuks teha ja duell võita, talle suuremat häda tegemata, aga ta oli väga visa võitleja ja ma pidin talle muudkui uusi haavu lööma, ise ahastades. Lõpuks õnnestus mul teda lüüa, ta lamas jõuetult verd joostes maas, ma hoidsin tema pead süles ja nutsin.

   pmst oli see ju variatsioon sellele unele, kus ma kedagi muudkui tapan ja ta ei sure, aga seekord oli see sellises ülitundelises kontekstis, ma tegelikult ei tahtnudki teda tappa. Ja kuigi kirjelduse järgi võiks seegi uni painaja olla, sest väljapääsmatu olukord, siis tunded olid teistsugused. Kurb, aga ilus.

   Meeldib

 3. […] tegelane, kelles need fragmendid arusaadavaks, tundega läbielatavaks tervikuks saavad – uni, mis ma hiljuti nägin, meenutab väga keldi müütides korduvat traagilise kahevõitluse […]

  Meeldib

 4. Siiri Rebane said

  see urrima isiksusetest. – ja oli vist sellest juttu ka – aga kas seal ei ole ambivertset varianti? et pooleks introvertseid ja ekstravertseid omadusi. või nagu ka mainiti – et nagu sugupooled ei peaks olema vastastikku välistavad, siis ka need pooled. et mõni on varustatud hulgaliselt mõlema tüübi omadustega? ja kui veel mõelda hirmu põhivormide peale, seal olid nt skisoidne (see olen mina; teisi ei mäleta) ja veel 3. ja meeldiv meeldetuletus et kui kellelgi on ainult 1 tüübi omadusi, siis (sundustega, hüsteeriline ja veel 1) ta on tõenäoliselt vaimuhaige. 🙂 kui ma selle kohani jõudsin, siis otsisin ruttu omale paar mõne teise tüübi omadust juurde, aga üldiselt – keda ma ikka petan 😀

  Meeldib

  • nodsu said

   kui põhjalikumalt oma skaalasid vaadata, siis sai I-E skaala keskele sattuda.

   Mul tekkis seal ekstravertsuse määratlusega küll küsimusi. Minu arust panid nad seltsivuse ja ekstravertsususe ühte patta, aga see ei ole sugugi ainuvõimalik ekstravertsuse määratlemise viis. Mulle tundub endale, et ma olen seltsiv introvert.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: