Ootan põnevusega

mai 15, 2020

Loen järjest tulevaid teateid, kuidas Ivo Linna ja tuhanded koorilauljad virtuaalselt ühislaulma hakkavad. Hmm. Mina, vaadake, olen juba mitmes virtuaalses lauluproovis osalenud. Ja praktika on näidanud, et seda on mõistlik teha nii, et korraga on mikker sees ainult ühel inimesel (enamasti koorijuhil endal). Kui vahepeal on mõni soolo, siis võib ka solistil sees olla (aga keeraku ta mikker maha niipea, kui koorijuht jälle kooriosa esilauljaks hakkab).

Nii et tulemas on kas huvitav kakofoonia või avaldatakse pühapäeval meile enneolematu tehnoloogiasaladus.

17 kommentaari Kellele: “Ootan põnevusega”

 1. Frieda said

  Ma suisa kardan seda, just selle enneolematu piinliku kakofoonia potentsiaali pärast. Aga ehk läheb kõik veel hästi.

  Meeldib

 2. _kaur_ said

  Mu lapse lauluproovid (Ellerhein) – sama. Mikker on sees vaid ühel korraga. Aga tulevad vist välja küll.

  Meeldib

 3. nodsu said

  Kui seda loeb nyyd keegi, kes pole netikooriproovi teinud, siis selgituseks, et andmeedastus ei k2i silmapilkselt, viivitus on vahel.

  Meeldib

 4. _kaur_ said

  Osalesin üleeile lastevanemate neti-koosolekul. Tavaline Zoomi kõne. Ma pean kogu aeg üle Zoomi kõnesid ja koosolekuid, aga sellist kaost ei ole iial kohanud. Põhiline, et inimesed rääkisid üksteisest lakkamatult üle. Ja kui see juhtus, siis nad ei jäänud vait, vaid _jäidki_ rääkima. Mispeale ei saanud muidugi mitte keegi mitte midagi aru.

  Ma näen, et laste videotunnid sujuvad enam-vähem. Aga lastevanematel on ilmselt vähem kogemust. Nad ei tea “netiketi” reegleid, ei anna sõna, ei võta ise ilmutatud kujul sõna, ei oska tekkinud protseduurilisi konflikte lahendada. Õpetaja ka ei võtnud moderaatori rolli.

  Hulk kogenematuid tüüpe koos laulmas, kõigil mikrid sees – saab olema naljakas. Aga teine kord tuleb juba parem. Kui vaja, siis õpitakse 🙂

  Meeldib

 5. Terje said

  eee, see kooriasi pidigi olema uuel moel, viivitus on vahelt ära võetud

  Meeldib

  • nodsu said

   Oskad sa viidata? tahaks sellest rohkem lugeda, sest niipalju, kui ma guugeldanud olen, ei ole siiamaani osanud keegi päris head tehnilist lahendust välja mõelda. Kui juttu on reaalajas koosmusitseerimisest, mitte nii, et salvestatakse üksteisele peale. Sest andmeedastuse kiirus seab piirid. Eriti ilma juhtmeta ühendusega (kui ühenduse mõlemas otsas ollakse kaabliga ruuteri taga, siis pidi viivitus väiksem olema).

   Nuputasin siin ise vahepeal, et üks võimalik lahendus oleks see, kus dirigenti kuvatakse kõigile lauljatele (sh Ivo Linnale) ühel ajal – mis siis, et viivitusega, kui see viivitus on ühepikk. Ja lauljad laulavad dirigendi viipamise järgi, üksteist kuulamata, ja siis kokku kõlab samal ajal.

   Mõtlesin ka, et sellistele koorilauljatele, kes laulupidudel käivad, pole heliviivitus tegelikult midagi uut. See koor, kus ma ise laulan, on suuruse mõttes pigem ansambel. Aga korra käisime muusikafestivalil, kus kõigist koosseisudest pandi ühendkoor kokku. Ja seal olin ma – väikeses grupis laulmisega harjunult – täielikus šokis, et kuidas ma peaks saama teisel tiival asuvate häälerühmadega häälestuda, kui ma kuulen neid kogu aeg umbes kaks nooti hiljem.

   See ühendkoor mahtus ära Narva Aleksandri kirikusse, mis on küll suur kirik, aga laululava on ikka veel suurem (ma ei leia kiriku täpseid mõõte, aga arvan, et kirikuruumi ja laulukaare laiuse vahe on umbes kahekordne) ja kogenud laulupeolaulja jaoks on kuuldav viivitus seega arvatavasti normaalne. Osa lauljaid on kaare alt väljas, nii et servad võivad jääda üksteisest 100 m kaugusele, mis teeb viivituseks tervelt 300 millisekundit (inimene pidavat ära tajuma juba 15 ms). Nii et jah, laulupeolauljad on harjunud orienteeruma silma, mitte kõrva järgi.

   Meeldib

   • nodsu said

    … ja arusaadavatel põhjustel on väga palju muusikuid olnud viimased paar kuud neist lahendustest väga huvitatud ja suur nuputamine on käinud, aga siiani pole kuulda olnud. Nii et igal juhul tasub kontserti huviga oodata, sest kui neil piisavalt sünkroonne ühendus õnnestub, on see tõsine tehnikauudis.

    Meeldib

   • nodsu said

    Lugesin vahepeal ise kooriühingu lehelt, et nähtavasti ongi see lahendus, et “dirigenti kuvatakse kõigile lauljatele (sh Ivo Linnale) ühel ajal – mis siis, et viivitusega, kui see viivitus on ühepikk. Ja lauljad laulavad dirigendi viipamise järgi, üksteist kuulamata”, sest lauljatel paluti sõbra telefonis ilma helita videokonverentsiga liituda.

    Meeldib

   • _kaur_ said

    Laulupidudel on küll olnud olukordu, kus lava vasak-parem tiib lähevad sünkroonist välja. Kostab kuulajale nagu kaja 🙂 Ma ei tea, kas dirigendid oskavad sellest kuidagi tagasi tulla või ei.

    Meeldib

   • Terje said

    Viidata ei oska rohkem kui et eile korraldaja telekas seda mainis;)

    Meeldib

  • Teresa said

   Meid kutsuti ka laulma, aga ma vist ei lähe.

   Meeldib

 6. toomastaliesin said

  Ma proovisin paar nädalat tagasi läbi interneti jämmida (kolmekesi, ei olnud ühendkoore mängus). Tulemus oli sihuke, et mina üht tüüpi kuulen, võtan tema järgi, meil koos nagu kõlab täitsa hästi, aga see kolmas tüüp on nähtavasti jäetud ilma igasugusest tempo- ja rütmitajust ja igasugusest muusikalisest intuitsioonist, teeb imelikke asju, mis üleüldse ei sobi kuhugi kokku. Veidral kombel väidab tema, et ilma tempotajuta tegelane olen hoopis mina. Seletamatu mõistatus!

  Meeldib

 7. nodsu said

  Kuulates tundus piisavalt sünkroonis olema. Kuidas see tehniline lahendus tehtud oli, kas keegi teab? seda tehnoloogiat võiks inimestega jagada, et ka proove normaalsemalt teha saaks.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: