Räägivad

september 13, 2020

Parasiteerisin jälle A. FB-kontol, vaatasin minevikku ja nägin, et inimesed (ei ütle, kes, sest järsku nad ei taha) arutasid, et lisaks “Tenetile” võiks Tallinnas teha ka eluloofilmi “Dennett”, “Tennant”, edasi tulid juba ka ideed “Tammet” ja “Tomat”.

Ja pole möödunud nädalatki, kui “Tomat” on sotsiaalse mõõtmega rupskiooperina teoks saanud!

*

Kui ma juba parasiteerimise peal väljas olen, siis tsiteerin ka oma väikevenna rallikiitust:

Pole küll võidusõidu alal ekspert, aga autojuhi elukutse selline näitlikustamine ja propageerimine tundub igatahes õige mõte. Sümpaatne, et televisioonis ka lihtsamatele ametitele tähelepanu pööratakse, eraldi põnevust tekitab võistluslik element. Erilist kasu võrsub sellest noortele vaatajatele, tekitades neis maast-madalast austust töö suhtes. Ehk võiks kaaluda samasuguseid sõbralikke mõõduvõtmisi teistelgi teenindava sektori elualadel, pannes omavahel võistlema parimad kassiirid, koristajad jt? Haarav oleks jälgida nt kalapuhastamise võistlusi või nõudepesemise kiiruskatseid.

*

Mõtlen, kas mu riietusstiili kohta ütleb midagi see, et täna tehti mulle tänaval mustlaskeeles kompliment, mis tõlgiti siis, kui mul tuli pähe juhm nägu nagu ikka inimesel, kes parajasti registreerib, et “võõras keel, mis keel, ah see keel, odot, seda sõna ma vist tean, ahaa” (sõna oli “šukar”, ilus), kiiresti kiitvaks žestiks – klassikalises Bharatanatyami tantsus tähendaks see vist “rääkimist” (alapadmaks avanev mukula, mis algab just suu juurest, mujal võiks see olla lihtsalt lootoseõie puhkemine), aga selles praeguses kontekstis oli ilmselt midagi üleüldiselt kiitvat, “muah”-žest. Et kas see tähendab, et ta pidas mind omaks? Või hoopis seda, et ta polnud ise kohalik ja kui eesti keelt ei oska, siis ju vahet pole, mis keeles komplimenteerida. Sest eks mu juhtmed osalt sellepärast nii pikad olidki, et ma ei ajanud välimuse järgi kohe koju, et mustlane, pidasin välismaalaseks.

17 kommentaari Kellele: “Räägivad”

 1. Marca said

  Haa, ma just ükspäev kommenteerisin, et ainsad inimesed, kes veel tänapäeval ilusalt riides käivad, on mustlased 🙂

  Meeldib

  • nodsu said

   Eesti mustlased käivad tegelikult enamasti tänapäeva tavalistes riietes, eelistatult musta värvi. Traditsioone on niipalju, et abielunaised käivad kleidi või seelikuga.

   Meeldib

   • Marca said

    Ma olen tähele pannud, et nad sageli ei karda oma riietuses igasugu sära ja bling-blingi. Kottis dressis või kodutu puuraiduri stiilis mustlannat pole veel näinud või ära tundnud, kui tõesti mõni ka on.

    Meeldib

   • nodsu said

    Ah, vat see on küll tõsi. Mehed seevastu on küll sageli dresside ja/või tagidega. Tglt kui järele mõelda, siis Eesti mustlastest eelistavad minu märkamist mööda päris paljud sellist üheksakümnendate hõnguga stiili, nii mehed kui naised.

    Meeldib

 2. Klari said

  Ma ei tea, kas päris kõikidel teenindavatel elualadel võistlusi peetakse (baarmenide ja baristade ja kelnerite omi ju küll), ja kindlasti peetakse võistlusi mitte-teenindavate elualade puhul, keevitajate ja näiteks ka jootjate omi (jootja on siis see spetsialist, kes teeb jooteühendust, soldering, eksole. Tinutaja ei ole eriti parem vaste eesti keeles, mu meelest :D)

  Meeldib

 3. _kaur_ said

  Inimestele meeldib vaadata, kuidas teised inimesed riskivad. F1 jne – suured kiirused, võimalus end katki või surnuks sõita – põnev, kõik vahivad. Lisaks on võit objektiivne: esimesena üle joone – võidad. Kassiiride või kelnerite võistlus – eee… vähem põnev. Ja soorituse hinnang on kellegi subjektiivne arvamus. Kui just kassiiri puhul ei mõõdeta seda, et kes suudab rohkem kassast kõrvale panna.

  Meeldib

  • nodsu said

   suurel kiirusel kalarookimine võib küll ohtlik olla, terariistad!

   Aga mis riskimisse puutub, siis kunagi juhtusin ma pealt nägema, kuidas kaks tuletõrjujat mingil oskuste demonstratsoonil kõrgelt alla kukkusid, üks sai viga, teine vist surma. Aga päästjate võistlusi miskipärast ei kanta päevade viisi telekast üle.

   Üks mu koolivend kirjeldas, et oli teinud teleka ralliülekande ajal lahti ja kommentaator oli vaimustunult rääkinud, et “Näeme seda tee kuivamist” ja oletas, et see vist ongi põhiline, mida rajaäärsed vaatajad näevad.

   Selliseid kontseptuaalseid telesaateid võiks muidugi veel olla, nt näidatakse rohu kasvamist või värvi kuivamist, ja hasardi hoidmise huvides jookseks aeg-ajalt nt paljas inimene hästi kiiresti kaadrist läbi, nii et kes parajasti vetsu läks, ei näegi, millal. Ja kihlveokontorites panustataks, mitmenda minuti peal ja mis skoor üldse tuleb, no nagu jalgpallis.

   Võistlusliku momendi huvides võiks seda korraga üritada teha kahe eri võistkonna inimesed ja ühtlasi oleks see keelatud (mis teeb korravalvuritest kolmanda mängija).

   Meeldib

 4. Siiri Rebane said

  kas mustlastel selline žest ka on mis ütleb et … seda mida üldiselt öeldakse keskmist näppu näidates, aga subtiilsem, millest ainult mustlased aru saavad? noh, üldiselt halvakspanev žest aga nii, et halvakspandav (kui ei ole mustlane) ise arugi ei saa, aga kui mõni mustlane pealt näeb, siis saab.

  Meeldib

 5. Morgie said

  Kiiruskatsed? KIIRUS? Kas kiirus on ainus väärtus?
  Kas see pole mitte nagu natuke väga ühedimensiooniline lähenemine? Kuhu jääb mängu ilu? Kauneima filee võistlus? Ökoloogilisima põrandapesu graatsia?

  Meeldib

  • Morgie said

   Oma praeguse töö põhjal võin ma öelda, et kannatlikkus ja enesesalgamine on olulisemad omadused kui kiirus; ehkki juhtkonnale võiks ju meeldidagi, kui vanurid oleks hooldatud kaks korda kiiremini, sest siis saaks kaks korda vähem hooldajaid palgal hoida äkiste, pole vanuritele endile selline lähenemine küll meelepärane.

   Meeldib

 6. Siiri Rebane said

  mustlaskeelse ropu sõna asjus: mul on just meeles Riksi seletamisest, et ei olnud küll täpselt eesti ‘kaar’ aga kangesti selle moodi, nii et mustlaspoisikesed irvitama hakkaks. pigem ehk ‘karr’. ja küsida pole kelleltki, sest kuidas sa lähed viisaka mustlase käest küsima, kui oletada, et Kanni naabreid veel on, et kuidas mustlaskeeles on … 😀
  aga ega ma muidugi ei vastuta kas mul kõik täpselt meeles on. ja vat see on hea küsimus: kas neil rõhuline täishäälik pigem pikeneb (nagu vene ja mõneljuhul leedu keeles) või on just eriti lühike (nagu eesti ja pigem ka hisp k)?

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: