Me elame peaaegu tulevikus (ehk mis töörõõmud jälle)

september 15, 2020

Mul on jälle üks tore töö, rahandusteemaline õigustekst (ei naera!). Tore ühest küljest selle poolest, et haritud inimese jutt, kohe südantsoojendav on, kui oma argumentide põhjenduseks või selgituseks tsiteeritakse Aristotelest ja viidatakse Aquino Thomasele – ma nuputan vahel, kas Lääne-Euroopas tulevad sellised viited nii kõrge taseme juristidel või üldse tähtsatel asjapulkadel sama enesestmõistetavalt nagu hingamine või on see omamoodi seisusetunnus, staatust tähistav keelemarker. Või mõlemat – traditsioonilisemas, jäigemate seisusepiiridega ühiskonnas käivad need kaks asja lihtsalt käsikäes.

Aga teine toredus on see, et saan targemaks, avastan näiteks, kuidas ma ei ole seni eriti täpselt mõelnud, mida ma pean silmas, kui ma rahast räägin. Ja nagu kõikvõimalikud surikaadiefektid ja Baaderi-Meinhofi fenomenid ette näevad, komistasin kohe muidugi ka Graeberi võla-artiklile (mille üks põhitees on see, et krediidiraha – ehk info selle kohta, kes kellele mida andma peab ja kui palju – on kõige vanem raha vorm, vanem kui kaupraha).

Sellest kõigest innustust saanuna vedasin natuke lektüüri koju (sest milline inimene ei veaks endale vähemalt kolme raamatut koju, et viit-kuut terminit tõlkida?) ja toredus kohe lausa astendus naturaalarvulise astendajaga, mis >1, ma hüppasin tooli peal üles-alla, mügistasin naeru ja nõudsin A.-lt, et ma saaks talle ette lugeda. Oo, oo, kui tore on lugeda üheksakümnendate alguse õpikuid ja mitte ainult kujundusnostalgia pärast – ah, need pehmed köited, tilluke (ja selle juures hämmastavalt loetav) trükk ja olematusele lähenevad veerised! kui vähe puid tuleks langetada, kui paberraamatuid nüüdki nii välja antaks! -, vaid sealt leiab näiteks selliseid lõike:

Võib lasta oma kujutlusel veelgi kaugemale rännata ja kujutleda täiesti automaatset maksesüsteemi. Arvuti arvestaks sissetuleku ja muud saadavad summad automaatselt üksikisiku kontole. Oste tehes esitaks ostja kontonumbri, mille müüja sisestaks arvutiterminali. Tasutav summa kantaks automaatselt üle müüja kontole. Korduvad maksed, nagu hüpoteegimaksed ja kommunaalteenuste arved, lahutataks maksja kontolt automaatselt. Mõnel juhul tehakse seda tegelikult ka praegu.

Kas pole nunnu? Teose autorid arvavad, et vaevalt selline süsteem küll pea juurdub – kesse jaksab küll mingeid pisitehinguid ükshaaval arvutisse sisestada, ja kahtlustavad, et kui selline raha saaks valdavaks, siis argielus tuleks registreerimise tülikuse tõttu uuesti käibele isetekkeline paberraha.

Ohjah. Mis lendavad autod, häh.

9 kommentaari Kellele: “Me elame peaaegu tulevikus (ehk mis töörõõmud jälle)”

 1. Marca said

  Lääne- Euroopast rääkides, meil omal ajal haldust õppides oli kateedrijuhatajaks sakslane, peamine õpe keskenduski Aquino Thomasele, Aristotelesele, J.S. Millile jne. See oli siis avalik haldus, kõrgem sfäär, haldusjuhtimist, mis oli selline praktiline, madal ja maalähedane, õpetasid meile kohalikud õppejõud.
  Üsna kõva kontrast oli sealt kõrgematest sfääridest praktilisse töösse sukelduda, kus eelnimetatud filosoofe nägid sama palju kui oma kõrvu…Hiljem tekkis mingi käärimine TÜ-s haldusega, sakslane lasi jalga, kogu instituut kolis TTÜ-sse ja alles jäi peamiselt praktiline ja maalähedane vaatenurk. No nagu moes on, et “aga mis sellest haridusest praktilist kasu on?” Mulle iseenesest meeldiski see filosofeerimise osa rohkem kui riigihangete korraldus vms. Huvitav, kas Lääne-Euroopas õpetatakse endiselt traditsioonilises stiilis või on nüüdseks ka seal kõrgharidus praktikale ohvriks toodud?

  Meeldib

 2. _kaur_ said

  Ma kujutan ette, kuidas kiviaja futuroloog maalis koopa seinale, et “tulevikus ei sööda nohusse jäänud suguharu liiget mitte ära, vaid tal lõigatakse nina maha ja nohu lakkab”. Või “puid on võimalik tükeldada ja uuesti kokku panna selliselt, et tekib vett ja sooja pidav konstruktsioon”. Ja teised siis itsitasid lõbustatult.

  Meeldib

  • nodsu said

   Ilmselt leiaks vanemast kirjandusest hulgem selliseid näiteid, aga praegu oli üks lõbus aspekt see, kui hiljutine see jutt on. Üheksakümnendate algus, ma kandsin siis juba kaela ja mul võis isegi oma pangakonto juba olla.

   Meeldib

  • nodsu said

   a mis kiviaja inimestesse puutub, siis tänapäeva “kiviajas elavaid” inimesi vaadates tundub, et nad oskavad neid vett ja sooja pidavaid konstruktsioone teha küll, aga rändava eluviisi tõttu ei tee neid liiga kapitaalseid.

   Meeldib

  • nodsu said

   ja kuna ma loen praegu, silm punnis, Frazerit, siis tahaks pakkuda, et nohusse jäänud suguharu liige oleks tõenäoliselt just viimane, keda süüa, sest söödu omadused kanduvad maagiliselt üle sööjale.

   … mis on üks järjekordseid näiteid sellest, kuidas maagilised mustrid annavad vahel samu tulemusi, mis teaduspõhised käitumismallid, sest epidemioloogiliselt meigib täiesti senssi.

   Meeldib

 3. Lauri said

  Võnked on õhus!
  Eile õhtul bridžiklubis tuli lambist jutuks seesama Baader-Meinhofi fenomen ning miks see minu jaoks surikaadiefekt on. Nii et oli suur üllatus su plogi avades avastada, et ilmselgelt oligi “aeg küps” nendest rääkimiseks 😀

  Meeldib

 4. Morgie said

  Oo jaa, me elame ulmelisel ja maagilisel ajal!

  Meeldib

 5. Manjana said

  Ohh, kohe nostalgia tuli peale!
  Tänapäeval ei tea enam ükski noor raamatupidaja, mida punane storno tähendab (punane kuna paranduskande tegemiseks tuli kasutada punast pastakat).

  Meeldib

 6. nodsu said

  Vana Euroopa valgekraede lainel: võtsin mingit väljendit otsides suvalise vana Euroopa kohtuasja lahti. Kohe esimeses lõigus viidati Juvenalisele, teises Orwellile.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: