Jõnksud

oktoober 16, 2020

Fantaseerin, mis saab siis, kui mandani keele taaselustamine peaks juhtumisi õnnestuma – päris võimatu see ju ei ole, vaadake heebrea keelt näiteks. Oleks ikka jõnks selle keele elutees. Eesti aktsendi ja substraadi järsk sissetung, ilma et ühtki selle mõjuta varianti säiliks, sest ainus praegune kõneleja on kindlasti eesti aktsendiga. Milline suurepärane näide geenitriivi* memeetilisest analoogist.

—————————————————-

* Ei saa jätta vigisemata, et minu arust ei ole see hea termin. See kipub kogenematul lugejal näiteks geenisiirdega jube kergesti segi minema. “Nihe” tekitaks õigema ettekujutuse. Aga noh, see rong on juba läinud.

10 kommentaari Kellele: “Jõnksud”

 1. epp said

  Mitte et ma une pealt teaksin, mis imeloom on ‘geenitriivi memeetiline analoog’, aga see on NII huvitav postitus mu jaoks. Ole sa tanatud. (Jaa, olen ikka veel arvutipuhkusel ja tapitahtedeta, aga sedasinast teemat ei saanud jatta kommenteerimata). Katsun ka filmi leida ja vaadata.

  Meeldib

  • Rebane said

   kas on veel mõni eestlane USAs kes kenasti blogib, mis sealkandis siis tegelikult toimub? natuke nagu huvitab, aga mitte niivõrd, et otsida ametlikke uudistekanaleid. peamiselt loen buzzfeedi… (häbi on, aga ei tunne) 🙂

   Meeldib

 2. nodsu said

  Äh, alguses oli plaanis “geenitriiv” postituses otselingiks teha, aga läks meelest. Panen siis kommentaaridesse.
  https://et.wikipedia.org/wiki/Geenitriiv

  teisisõnu, nagu mina aru saan, õnne ehk vedamise ehk juhuse avaldus geenimaterjali pärandumises. Kukub meteoor küla peale, ellu jääb ainult külaullike, kes metsa ära eksis, ja populatsiooni jäävad selle juhuse tõttu esindama ainult tema geenid, olenemata sellest, kui hästi kohastunud keegi enne katastroofi oli.

  Meeldib

  • nodsu said

   või nagu keegi ütles, et evolutsioon ei ole mitte survival of the fittest, vaid “survival of the good enough and lucky”.

   Meeldib

   • Rebane said

    mõte õuna süües: kas see ehk kuidagi seletab ära, miks suured ahvid (inimene kaasa arvatud) on enamvähem (peale merisigade) ainukesed loomad, kes ei sünteesi C-vitamiini? et täiesti juhuslikult oli tolles ahvikarjas kõige viljakam see mutant, kes oli selle võime juhuslikult kaotanud, ja vitamiinirikka dieedi puhul ei andnud see enne negatiivseid tagajärgi kui ükskord… ma ei tea, meresõidutehnika arenguga. ja küpsetamise leiutamisega. merisigu see küll kuidagi ei seleta, aga.

    Meeldib

   • nodsu said

    vat ei tea, mõnikord tulevad kahjulikud omadused ka mingi kasuliku omadusega komplektis kaasa. C-vitamiini võimetuse kohta peaks lugema, aga nt lühinägelikkus pidi inimestel sageli intelligentsusega kaasas käima, ja mitte tingimata selle kaudu, et siis loeb rohkem ja rikub silmi, vaid nad on sageli mingis Brežnevi pakikeses. Ja seni, kuni selles komplektis on üks tunnus nii kasulik, et teise kahjulikkuse üle lööb, ei ole selle paketi püsimise seletamiseks geenitriivi vajagi.

    Meeldib

  • Morgie said

   Pudelikaela efekt peaks siuke asi olema hoopis.

   Meeldib

   • nodsu said

    Need on seotud mõisted, ühe asja eri aspektid. Pudelikael on see, kui alleele jääb järsult vähemaks, geenitriiv on see, kui alleeli osatähtsus populatsioonis järsult muutub. Arusaadavalt tähendab järsk vähenemine seda, et allesjäänute osatähtsus kasvab väga suureks.

    Meeldib

   • nodsu said

    … aga ma näen teoreetilist võimalust, et pudelikael vähendab järsult populatsiooni, aga kõige suurem osakaal jääb ikka sellele alleelile, millel see oli ennegi.

    Meeldib

 3. _kaur_ said

  Park on äge sell, eelmise aastatuhande lõpus hääletas Eestist läbi Siberi Ameerikasse, geenius ja elukunstnik ja misjonär kõik korraga.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: