Kangesti Maasik

november 7, 2020

Mõtisklesin siin ükspäev, et kui Pratchett võttis oma kõhkleva omniaani nime arvatavasti ühe käreda vanakooli vaimuliku järgi, siis oleks eesti keeli mõni muu nimi parajam kui Kaer. On meiegi kultuuriloos päris mitu ilusat pastorinime, mida väänata. Igasuguseid ideid tuli. Kas mu lugejad tunnevad ära, kellele ma vihjan, kui räägiksin pastorist nimega Üpris Kangesti Auväärt Vuppel? või Maasik (neid on meil lausa mitugi olnud, üks kangem kui teine)? või Toorum Kelle? Juhan Indrikis Roosapanter?

25 kommentaari Kellele: “Kangesti Maasik”

 1. KK said

  Muidugi 😀

  Meeldib

 2. Mina olen usueluasjades võhik ja seepärast pakun, et Kaer on Krista Kaer (eks Varrak ole üks käre ettevõtmine) ja Maasik on Anne Maasik (täitsa usun, et ta on inimestele religioosseid kogemusi andnud)

  Meeldib

 3. ogalik said

  Ma mõtlesin pikapeale üht-teist välja, aga mitte esimese vaatamisega. Esimese hooga tulid hoopis meelde vägevad Urvaste kirikuõpetajad Vant ja Kuutlik, nagu rahvasuu neid mäletab.

  Meeldib

 4. Rebane said

  hm… kui mõelda et Kettamaailma Oats oli vapper misjonär, siis mul tuleb meelde õnnis märter Oviir. 🙂 isegi väänama ei pea. võib jo nisamagi. Jõelähtmest. siis täitsa seosetult, lihtsalt et samal surnuaial, on Loppenowe haud. kuhu on küll maetud ainult tema noorproua. šotlanna. ja Loppenowe esivanemad olla kah sealtkandist. meenutamist vääriks Schüdlöffel, kahjuks liiga tundmatu, muidu tema nimest saaks nt hea tõlkevaste, mis kõlaks igati kettamaailmapäraselt. tähendab, mida ‘schüd’ tähendab, ei tea, aga löffel on lusikas.
  https://de.wikipedia.org/wiki/Gustav_Heinrich_Sch%C3%BCdl%C3%B6ffel
  minu isiklik publikupreemia läheb mulle endale: misjonär Kiivitaja. Kettamaailma variant. – vähemalt nimi on tuttav ja kellele pole, kõlab humoorikalt. isegi kui originaal ei olnud nii päris vanakooli kui rev. Oates. praosk Põld oli 1 käre mees… aga kahjuks ei tule meelde enam eesti rahvanaljanditesse jõudnud pastorite nimed. seal olid kenasti rahvapärased. sellesmõttes et need nimekujud sobiks hästi.

  Meeldib

 5. kui me võtame usumeestena läbikukkunuid aga mujal tegusid teinuid, siis oleks üheks sobilikuks näiteks härra Refnär

  Liked by 1 person

 6. nodsu said

  vat nüüd jäin jälle mina nuputama. Vihjeid?

  Meeldib

  • nodsu said

   appike, kohe pärast kommenteerimist sähvatas, ära praegu anna vihjeid, kuni keegi teine ei küsi, äkki mu lugejad on kiirema taibuga kui mina.

   Meeldib

   • see muide täiesti päris rahvalik nimevorm sellest nimest, August Hanko oma mälestustes kirjutab, kuidas tema isale umbes voorimees või keegitaoline teatas, et “Refnär petab!”, kui oli kuulnud, et on plaanid Refnäriga asju ajada

    Meeldib

   • nodsu said

    Keegi peaks kuhugi ka sellise grafiti tegema, kuhu see kõlbab, et ainult kellegi Ergo petmisest räägitakse, kui Refnär on ometi palju suurema ühiskondliku mõjujõuga petja.

    Meeldib

 7. Siiri Rebane said

  härra Maurus 🙂

  Meeldib

  • nodsu said

   Selle peale hakkasin meie ilukirjanduslike vaimulike peale mõtlema, aga neid ei tulnud väga palju meelde. Kõige kuulsamad kirikutöötajad oleks ehk Julk-Jüri ja Lible, aga kumbki pole vaimulik. Ja Ekke Moori puhul oli vaimulik-olek kuidagi väga tagaplaanil.

   Aga sellele mõeldes tuli muidugi meelde üks, keda meie ei tea niivõrd vaimuliku kui lihtsalt oma aja intellektuaalina – aga sel ajal olidki intellektuaalid reeglina vaimulikud. Belsharuzur (hmm, täiesti paganlik eesnimi) Ryssaw!

   Meeldib

 8. KK said

  Mul on vist karm eesti keele ja kirjanduse õpetaja olnud, aga kohe tekkis seos 😀

  Nimedest ja ajalooliste kujude tuntusest rääkides. Ma pidin tegema koolis ettekande rahvakultuuri ja rahvuskultuuri teemadel ning üks slaid oli ka ÕESis ja Kirjameestest jne. No ei saa neist mööda kui teema selline. Kuna meil paljudel ülikooli taust, siis mõtlesin, et teen elavdamiseks mängu neile, et kes ÕES loomise aasta välja hõikab, päästab tunni ning paar slaidi jäävad vahele. Arva, mitu õpilast seda teadis?!

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: