Õnnitluspopurrii

märts 12, 2021

KL-l on sünnipäev, külla ei ole tänapäeval viisakas minna. Kleebin siia siis talle meelelahutuseks pesunaiste laulu “Tuhkatriinukiisu” muusikalist/ooperist, sest tema on ka lahke ja töökas.

Tõele au andes oli selle muusikali peategelane mõnevõrra kurjem, sest lugu on tehtud Basile “Pentameroni” renessanslikult karmi tuhkatriinuversiooni ainetel ja peategelane plaanis terve loo vältel oma kurja kasuema maha lüüa (ma ei tea sellest lavastusest piisavalt, et öelda, kas tal see lõpuks õnnestus, vist mitte).

Ma ei saa napoli keelest väga täpselt aru, aga üldiselt laulavad pesunaised sellest, et küll on alles ühe kaotatud kinga pärast trevooga lahti, justkui maailma ots oleks käes; appi, appi, taevas kukub maha! aga kui kuningas on mingi kingakaotaja pärast nii pöördes, siis kuulge, tüdrukud, see võib olla meie vedamine, meil kõigil on šanss kuningannaks saada.

Selle laulu järg – laias laastus, et nägin unes kuidas “kuningas tuli minu juurde”, aga ema ajas liiga ruttu üles – seal all olevad kommentaarid tuletasid muide meelde, et see laul oli “Uue paavsti” sarja teemalaul. Kui ma ei eksi, siis need videod on Nuova Compagnia di Canto Popolare esitatud lavastusest.

Etendus pandi 1976. aastal kokku rahvamuusika ja muidu vanade laulude ainetel ja ooperipuristid kirtsutanud selle peale kangesti nina (hmm, see meenutab “Kerjuseooperi” ja “Polly” omaaegset käekäiku). Kui autorit uskuda, siis Tuhkatriinu esindab seal võõrvõimude all ägavat Napolit ennast.

Sattusin selle peale üldse sedapidi, et tahtsin Vomero pesunaiste laulu läkitada, vanade aegade meenutuseks, kui me “Dekameroni” vaatasime. Olgu sellestki üks variant – sedapuhku Antidotum Tarantulae oma, sest “Dekameroni” filmis ongi liiga lühidalt.

Tekst räägib: sa lubasid mulle neli rätikut ja ma tulin, kui sa tahad need mulle anda. Kui nelja ei anna, anna kakski rätikut, mida sa kaela ümber kannad. Seegi sisaldavat poliitilist vihjet: kui Aragoonia monarhia mõlema Sitsiilia kuningriigi üle võttis, lubanud ta oma sealsetele pooldajatele pärast maatükke. Lubas küll, ei andnud aga.

Aga lõpetuseks lingin – aiatöö auks – rahvalaulu – ja sama laulu džässversiooni, kus tüdruk nõuab emalt midagi, mis on aias:

– Mamma, mamma ma suren, ma tahan aiast üht asja. – Kui sa tahad [sisesta köögivili], siis ma lähen ja toon. – Ah, küll mamma on rumal, ei saa mu hädast aru.

Lugu lõpeb sellega, et mamma sõnastab ära – “kui sa tahad aednikku, siis ta tuleb homme.” ja laps kiidab, et küll on tore mamma, saab ikka hädast aru küll.

Vat nii.

14 kommentaari Kellele: “Õnnitluspopurrii”

 1. Teresa said

  Aiatöö laulu traditsiooniline variant oli väga kole, aga jazzvariant mulle meeldis. Oli ka aru saada, et on väga ilus viis.

  Meeldib

 2. puru said

  Mnjah, täna miskipärast inimesed kipuvad minu töökust ja tublidust kiitma. Minapilt on üks keeruline asi, oma meelest olen ma ka pigem mudalaisk. Ja purusaamatu. Kui te teaks, kui palju kapiuksi mul praegu hingedel logiseb… Ja üks sahtel ei käi lahti, uurisin, aga aru ei saanud, miks. Hoopis Nodsu on see, kes on tubli ja töökas, töötab lausa ööd läbi 🙂 Ja A-l ilmselt on kõik kapiuksed pidevalt töökorras.

  Meeldib

 3. ogalik said

  Mul on meeles, kuidas sa seda aiast kõnelevat laulu kunagi ammu laulsid ja traditsioonilise viisi järgi poleks ma ära tundnud, aga jazzvarianti kuulates tuli vägagi tuttav ette – ilmselt laulsid sa meloodia rohkem välja. Ja kuna ma itaalia keelest aru ei saanud ja laul oli pikk, siis sa refereerisid mulle selle puändi kah ära. Aga võib-olla ongi seda sorti laul, mida laulda on toredam kui kuulata.

  Meeldib

 4. nodsu said

  Kui juba nostalgiatripiks läks, siis vaadake, Lauri Sommer tegi kunagi Lasteteatri lauludest saate:

  https://arhiiv.err.ee/vaata/olemine-olemine-lasteteatri-laulud

  Meeldib

 5. Morgie said

  Väga pungid pesunaised, nii armas vaatamine! Kui ma suureks saan, hakkan ka nii laulma!

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: