Hipsteripesu

aprill 16, 2021

Ma olin ammu teadnud, et mul on kapis mitu otsast rebenenud vana tekikotti.

Samamoodi olin ma ammu teadnud, et kolmest koduseelikust on mul vähe, ikka jõuan ma nad nii ära mäkerdada, et kõik on pesus ja mida ma küll selga peaks panema.

Pmst saab kodus ka ilma koduseelikuta hakkama, selleks on näiteks kodu-pihikseelik või kodukittel või kodukleit. Aga mu jalad tunnevad end nendega enamasti kuidagi õhukeselt ja kitlitel on loll mood ootamatult lahti vajuda ja.

Mõni päev tagasi panin ma need teadmised kokku, tegin loogilise järelduse, et kui ma tahan midagi kitli all kanda, kui seelikud on pesus, on mul vaja alusseelikuid. Ja miks mitte ka seeliku alla alusseelikuid, sest siis järsku ei lähe seelik nii ruttu mustaks või mis siis pesu mõte üldse on? ja otsustasin järele vaadata, kas neist tekikottidest saab peale lappide (ökovihje: sellised vanad pehmed räbalad sobivad mitme koha peal köögipaberi asemele, näiteks kui panniserv saab väljastpoolt õliseks, aga praadimine on veel pooleli) midagi püsivamat ka.

Selgus: et tekikotid lähevad meil katki puha lõua alt, aga jalgade ots, mis on ühtlasi ka teki sissetoppimise ots, näeb välja peagu nagu uus. Kas meil on teravad lõuad? kas süüdi on A. habe? kas tekk pürgib läbi tekikottide meie nägude poole nagu meie kassid, kui nad veel elus olid, olgu muld neile kerge? Ei tea.

Selgus ka: et kui tekikoti tugevamast otsast seelikupikkune tükk käristada, siis laiust jagub sellel tervelt kahe seeliku jaoks, sest tekikotil on kaks poolt. Kes oleks arvanud!

Selgus kolmandaks: et teki sissetoppimise otsa palistusest saab paari ristuva õmbluse harutamise tulemusel kummikanali, ilma et ise kanalit õmbema peaks.

Tempo on olnud laias laastus selline, et üks õhtu teleka ees mingit sarja või pikemat filmi näost sisse ajada = üks seelik (kaks on valmis, kolmas kohe saab). Ei pane õieti tähelegi, pisted on lihtsad ja õmblus sirge.

Niisiis, ülimalt peen: taaskasutatud materjalist (sh pesukumm – ma olen varem mingitel katkiläinud asjadel kummi välja võtnud või küljest lõiganud ja kõrvale pannud ja nüüd läheb kõik käiku)! käsitsi õmmeldud (kohe päriselt – ma kardan õmblusmasinat, aga sellised õmblused on küllalt lihtsad, et käsitsi ära teha)! Ja tasuta käes. Kuigi mõtlesin, et kui ma tegemisaja oma tõlkimise tunnitasuks arvestaks (ja kui see seelik tuleks poest, siis veel käibekas ja poe juurdehindlus otsa, rääkimata eventuaalsest peenest kaubamärgist, sest kus ta siis peen kaubamärk ei oleks, kui käsitsi ja öko), tuleks sellest elu kalleim pesu. Aga teleka ees on tegelikult hea, kui kätel on tegevust.

Jube mugav on ka, mul on esimene juba seljas. Jahedas ei ole külm, soojas ei ole palav. Ja mulle meeldib, kui asjalik ta välja näeb – alusseelik ei pea olema mingi tilulilu pitsivaht, alusseeliku asi on olla mugav ja hästi pestav. Peenemate sõnadega võin ma selle kohta “minimalism” öelda.

26 kommentaari Kellele: “Hipsteripesu”

 1. epp said

  Ma pealkirja lugedes arvasin, et juttu tuleb hipsteri pesemisest, ja peale esimest lauset arvasin, et juttu tuleb hipsteri kombel voodipesu pesemisest, ja alles teksti edenedes sain aru, millest jutt käib.
  Ning jaa, vana puuvillane voodipesu on parim majapidamiskaltsu materjal.

  Meeldib

  • Kaamos said

   Ärge unustage vanu klassikalisi uhutud dressipükse!
   Mitte muidugi seelikumaterjalina, kuid põrandapesu läks just nendega kõige ladusamalt!

   Pikast seelikust pole kodus midagi paremat. Kodust väljas ka, kuid matsaka ja maadligi figuuri muudab see rõivaese heinasao sarnaseks ning hirm hanguga kintsu saada on piisavalt veenev pidur.

   Meeldib

   • nodsu said

    Mu katkiläinud dressipükstest tegi A. just eile oma arvutitooli käetugedele uue katte, sest vana (va dermatiin) oli pragunenud ja konkreetselt lõhkus tema kampsunite küünarnukke.

    Nende dressipükste laiast värvlist olin ma ise juba enne ühele seelikule ebamugavast materjalist värvlile asenduse teinud.

    Meeldib

   • KK said

    Mulle meenub dressikatega põrandapesulapid, mis kuivasid maal vanaema juures aia peal. Kui neid tooma tuli minna, siis pidi meeles pidama, et alati kloppisid vastu aeda kõrvaharkidest puhtaks 😀 Ma kartsin paaniliselt neid harke!

    Meeldib

  • Klari said

   Ma jälle mõtlesin, et see on midagi sarnast nagu “rohepesu”, mis ilmselt omakorda on midagi sarnast nagu “rahapesu”, ühesõnaga ma ei saanud absoluutselt aru, et jutt võiks käia tekikottidest ja seelikutest. Muidugi mina kui sajaprotsendiline retuusi- ja dressiinimene ei tea seelikutest eriti midagi. Selliseid seelikuid, nagu mina kannan, saaks ühest keskmisest tekikotist vist oma kakskümmend tükki.

   Meeldib

   • nodsu said

    Ma olen jälle sellise ehitusega, et püksid on enamasti ebamugavad, v.a need, mis on sama lohmakad nagu seelikud ja sel juhul võiks nende kohta juba öelda “seelik, millega on tülikam vetsus käia kui päris seelikuga”.

    Trennis on muidugi asjaks, siis on näha, kus mu jalad on ja mida teevad; aiatööl on vaja, et riided hoiaks rohkem keha ligi, et ei takerduks okste külge, no ja õues on suurem osa aastast nagunii nii külm, et isegi seelikuga tuleks mingi sukkpüks või retuus sooja pärast alla panna ja siis pole juba vahet, samahästi võib ka pükse kanda. A kodus on soe, siin tahaks ikka, et õhk läbi käiks.

    Meeldib

   • nodsu said

    Üldse, ma panen tähele, et mida edasi, seda rohkem hakkab mu niisama-olemise riiete ideaal meenutama öösärki või hommikumantlit. Tegude tegemiseks, nagu öeldud, on vahel teistsuguseid riideid vaja ja sel juhul oleks hea, kui nad meenutaks pidžaamat (v.a kui on mingi lavakostüüm), aga niisama olemiseks öösärk või hommikumantel või jahedamas mõlemad.

    Meeldib

   • Morgie said

    Haha, jah, mulle kõlas kah pealkiri nii, nagu tahetaks kedagi hipsteriks pesta.

    Meeldib

 2. nodsu said

  Taaskasutusest veel: paar nädalat tagasi otsustasin A. padjal lisaks püürile vahetada ka n.ö aluspüüri, mis oli vanale viledale padjaümbrisele abiks, et suled läbi ei turritaks. Viga! Sest selgus, et see aluspüür oligi ainuke asi, mis sulgi koos hoidis, sisuliselt oligi sellest saanud uus padjaümbris.

  Toppisin kõik kähku selle aluspüüri sisse tagasi, aga peotäite viisi sulgi lendas aiaukse ette maha (küll ma olin õnnelik, et ma seda aiaukse peal tegin).

  Ma mõtlesin, et biolagunev kraam, las vedeleb, aga natuke riivas ikkagi silma.

  Aga paar päeva tagasi märkasin, et need hakkavad maast otsa saama. Mõtlesin, et tuul on laiali kandnud, aga praegu tööd tehes näen aknast, kuidas värvukesed lakkamatult edasi tagasi lendavad, ja lahkuvad iga kord, nokk paksult sulgi täis. Kellele prügi, kellele soojustusmaterjal!

  Liked by 2 people

  • lendav said

   Sama lugu nendel, kes õues koera kammivad. Värvukestel suur rõõm ja pisilindudel pehme pesa 🙂

   Liked by 1 person

   • Kaamos said

    Mu oli talvel kombeks kojapõrandalt kokku pühitud koera karvavahetuse tuustid laotada kanade talvekoduks oleva kasvuhoone ümber lume sisse ja peale, neil oli tugev “koeralõhn”küljes ja see hoidis uudishimulikud rebased eemal. Nüüd pole enam ei koera ega lund ja karvatuuste jääb maas iga päevaga aina vähemaks ning linnuhääli tuleb juurde.

    Meeldib

   • nodsu said

    Viskasin huvi pärast ühe pisikese tüki seda tekikotiriiet kah õue – mu silma all viidi minema, vähem kui viie minutiga.

    Liked by 2 people

   • epp said

    Oh, jaa, koerakarvad! Meil siin kanjoniserval on lisaks igasugu linnukestele, kes koerakarvu kullavääriliseks peavad, ka hordide kaupa maaoravaid. Ma väga ei liialda, öeldes, et kui ma koera kammin, istuvad oravad koera kõrval rivis ja ootavad, millal järgmine karvatuust lendu läheb. Hea veel, et omavahel pesamaterjali pärast sealsamas kaklema ei lähe.

    Liked by 1 person

   • väga väga naine said

    “villatordid on üldse üks kõige parem asi maailmas.”

    Liked by 1 person

   • nodsu said

    kust see on? tuleb nagu tuttav ette, aga ei suuda näppu peale panna. “Muumitroll”?

    Meeldib

   • väga väga naine said

    Muumitroll =)
    Ilusa sabaga orav või tema teisik kevadel =)

    Liked by 1 person

   • Kaamos said

    Kujutasin nüüd lapse moel ette, kuidas kusagil on linnupesa, milles linnupojad Notsu tekikoti all magavad…

    Liked by 2 people

   • Teresa said

    Nägin ükskord, kuidas perenaine oma suurt karvast koera pargis harjas. Maha jäi tohutu hall karvakuhi. Teiseks päevaks ei olnud sellest jälgegi.

    Meeldib

  • Morgie said

   Meil on jälle vastupidi, mõne päeva eest tekkisid õue pisikesed musta vati tükid. Selgus, et need paiknevad korrapäraselt ümber kõrge kase, mille otsas on vana kuldnokapuur. Vist ei meeldinud uutele asukatele vana vooderdus. Nii palju on tegemist olnud, et pole aega olnud neid ka kokku riisuda ja no mitte keegi ei taha neid sealt ära viia. Ometi on tegu naturaalse materjaliga, lihtsalt vana.

   Meeldib

 3. Teresa said

  Mul lähevad kõik kulunud tekikotid ja linad savikaltsudeks. Uskumatu, kui palju keraamikategemine kaltsu nõuab.

  Meeldib

 4. puru said

  Ei tea, mida see minu kohta ütleb, aga “hipsteripesu” seostus mul juba esmapilgul aluspesuga.
  Seoses rohepesuga, mul tekkis uue kodukeemiatoote soetamisel küsimus, kas silt pakendi kohta “0% mikroplastik” kvalifitseerub rohepesu alla? Mulle kui võhikule tundub täiesti ebarealistlik lubadus. Äkki keegi teab selgitada?
  Ja oma panuse kevadistesse pesaehitustöödesse andsin ka: vahetasin kahel padjal sulekotid välja. Selle käigus tekib paratamatult kadusid, eriti kuna juhtus tuuline ilm olema. Viimati tegin ma sellist tööd keset suve ja siis olid need jäägid veel tükk aega aias prügi eest maas.

  Meeldib

  • Eve said

   Võib-olla silt tähendas, et pesuvahendis endas pole? Pesuvahend ei pea ise mikroplasti sisaldama, muidugi kehakoorijatesse jm pannakse seda meelega, et paremini kooriks. Pesupesemise mikroplast tuleb ju pestavatest asjadest põhiliselt, akrüülkiud on mikroplastitootja nr 1. Selles mõttes on rohepesu, et sinu kui ostja hanitamiseks see silt sinna ilmselt pandi, aha vale see ei pruugi olla.

   Meeldib

 5. puru said

  Ei, see on konkreetselt pudeli kohta. Selline kleeps oli korgile pandud: “100% recyceltes plastik* aus privathaushalten 0% mikroplastik *Angabe bezogen auf den Flaschenkörper”
  Või nad mõtlevad, et tegid selle pudeli taaskasutatud plastist ja mikroplasti sinna segu sisse ei pannud? Kas muidu pannakse või? Mu arust oleks just väga tore, kui keegi oskaks nt ookeanist mikroplasti kokku korjata ja seda taaskasutada?
  Mind kui ostjat selline silt aga siiski kuidagi ei saanud mõjutada, sest ma ostsin selle internetist ja nägin silti alles tagantjärele.

  Meeldib

 6. ogalik said

  Õlimaali harrastajail läheb kangast maalilappideks päris pirakas kogus. Kes veel ei tea, siis õlimaalis ei loputata pintslit tärpentinis nagu vees, vaid see pühitakse enne järgmise värvi võtmist lapiga kuivaks. Siis jäävad värvid säravad, mitte porised, isegi tuhmina ette nähtud toonidel on värviväärtus. Ja kui pärast töö lõpetamist mõni lapikoht veel puhas on, siis see läheb asjaks paleti puhastamisel. Huvitav, KM ateljees mitte kõik ei kasutanud palju lappe, mõni oli selline laseerivama stiiliga ja sai vähesega hakkama, aga ma ise töötan katva värviga ja iga maaliga läheb veerand voodilina.

  Meeldib

  • trollike said

   Kas see tähendab, et vanu puuvillaseid riideid võib nt ateljeedesse pakkuda?

   Ma jõllitan aeg-ajalt muudkui kasvavat kaltsuhunnikut ja mõtlen, et prügikasti ei tahaks panna, äkki keegi ikka tahab neile kolmanda elu anda, aga ei oska kuskile pakkuma minna. Loomade varjupaik oli ka mõttes.

   Meeldib

   • ogalik said

    Loomade varjupaik sobiks ka, neil läheb kuuldavasti palju tekstiili. Maalikunstnikud on pirtsakad, kui suvel Lõuna-Eestis õuemaalilaager oli, siis toodi ka igasuguseid rõivaid, mille hulgast aga paremad välja nopiti. Maalilappideks on kõige paremad pehme trikotaaž ja pehme puuvill ja ka pehme linane, kui seda luksust leidub, sünteetika ja paksem kangas ei tule, vastupidi, üldse kõne alla. Mul on lapse ärakantud särkidest ja linadest endal muidugi paras varu olemas.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: