Põletavaid küsimusi, millega õhtul tegeleda

mai 10, 2021

Ilmad läksid soojaks ja ootamatult tekkis vajadus vabaõhutrenni jaoks suvepüksid üles otsida.

Ladusin nad ritta, valisin ühe paari välja ja käisin trennis ära, aga tagasi tulles leidsin, et nad ei olnudki ise kappi tagasi läinud. Ja kui mina olin trennisoojana poolpaljalt uudiseid lugema jäänud, siis mõne aja pärast sai trennisoojast istumiskülm ja minus ärkas uus huvi riiete vastu.

Kuna kõige lähemal olevad riided olid needsamad suvepüksid, tekkis mul loomulikult põletav küsimus, kas ma suudaks end üleni riidesse panna, kui mul olekski ainult need püksid. Tegelik küsimus on muidugi ainult ülakehas, jalga panna ma pükse juba oskan.

Võtsin eksperimeneteerimise üsna varases etapis vastu ka otsuse teha selline topoloogiline kitsendus, et pükse katki ei tee (nii et “käristan hargivahe lõhki, pistan sealt pea välja ja säärtest saavad varrukad” ei ole variant).

Praeguseks olen välja selgitanud, et ühtedest pükstest saab teha seljaosa+varrukad: kui tõmmata veniva värvliga pükste hargivahe selja taha (värvel ja hargivahe siseõmblus vastu selga) ja ajada käed püksisäärtesse, tekib nagu eest lahtine jakk. Värvli venivus on oluline, et see ei hakkaks käsi õlgadest selja taha kiskuma.

Teise paari võib tõmmata samuti selja tagant läbi, aga madalamalt, ja siduda sääred ümber rindkere nagu mõned bikiinirinnahoidjad käivad. Selleks on kasulik võtta kõige laiemate säärtega püksid ja mulle tundub, et ka veniv materjal tuleks kasuks. Püksitagumik/-eesmik jääb alaseljale rippuma ja hoiab seda kenasti soojas.

Sündsusnõuded on nüüd täidetud ja palava ilma riideks täiesti piisav pluus olemas, aga kellel on veel külm, võib riputada mõned püksid endale kaela. Eriti tõhusa kehakatte saab siis, kui üks paar panna kaela nii, et piha- elik tagumikuosa ees rinna peal, hargivahe kurgu all, sääred üle õla, sääreotsad selja tagant sõlmes (eriti peenikesel inimesel või eriti pikkade püksisäärtega ulatavad sääred ka tagant risti läbi ja uuesti ette sõlme) ja teine paar teistpidi – tagumikuosa keebina õlgadele, sääred kas rinna eest sõlme või siis nende pükste värvli vahele, mis jalga lähevad. Tegelikult võib värvli vahele toppida ka rinnaesist moodustava paari sääred, mis selja taha jäävad, lihtsalt selja taga on ebamugavam toppida ja kui nad sealt ka uuesti välja hakkavad ronima, ei tasu vaeva.

Veel jahedamas keskkonnas üks paar turbaniks pähe siduda või sallina kaela mässida – või lausa mõlemat, salliosaga kapuutsmütsiks – on samuti igaühele jõukohane.

Pole tänu väärt.

10 kommentaari Kellele: “Põletavaid küsimusi, millega õhtul tegeleda”

 1. reet said

  Mul tekkis nüüd tõsine huvi Sinu soovitusi praktikas järele proovida. Pükste puudumise tõttu jääb see vist siiski tegemata, aga kui pükse on rohkesti, siis keegi ju võiks… ja lisada pildimaterjali, et paremini aru saada (“Miks valge mees fonni naisi nii palju pildistab?” – “Sest Inglismaal on inimesed väga huvitatud kaugetest maadest ja pildilt näevad nad täpselt, mis on mis.” – Gerald Durrell Bafutis, aga ma enam ei tea, mis raamat see oli).

  Meeldib

 2. _kaur_ said

  https://en.wikipedia.org/wiki/Fon_of_Bafut

  Esimene raamat on minu arust meie keelde tõlkimata, seega “Loomaaed pagasis”.

  Meeldib

  • _kaur_ said

   Ja kui veel kellelgi tekkis küsimus, et mis ometi on kuninglik “termite trap”, siis – neid püütakse kanatoiduks. Võib-olla ka päris toiduks. Aitäh hariva sissekande eest. Kahju, et te ei lisanud joonistust…

   Meeldib

  • reet said

   “Bafuti hagijad” on eesti keeles täitsa olemas, aga võib-olla mitte nii tuntud.

   Meeldib

   • nodsu said

    jah, üks neid üheksakümnendatel ilmunud väikeses formaadis ja pehmes köites raamatuid. Nagu sellele kirjastamisperioodile sümptomaatiline – köide nägi niru välja ja võimalik, et originaali autoriõigustest polnud keegi midagi kuulnud, aga tõlge ja toimetamistöö olid viisakad.

    Meeldib

 3. muhukadri said

  Ma ei alahindaks etnograafilise joonistuse võimalusi. Joonisel on võimalik paljusid nüansse kujutada märksa täpsemalt kui mistahes fotol.

  Meeldib

 4. […] Ma ei rääkinudki siin vahepeal, aga tegime siin keset septembrit trupiga hooaja lõpu aiapeo. Ja kui ma olin mõnda aega oma väikseks jäänud riideid ära jaganud ja saanud vastu Muhukadri sugulase vana kleidi, oli tagantjärele mõeldes vältimatu, et inimestel tekkis huvi näha, kuidas ma püksid selga panen. […]

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: