Playford, esimest korda ilmus 9. väljaandes 1695 ja siis riburada 18. väljaandeni, tähendab 1728 anti seda tantsu veel välja (noot ja tekst, kui huvi on). Meloodia on üks Purcelli hornpipe ja selle esmailmumine on veidi varasem, see oli 1690 kasutusel ühes semiooperis nimega “The Prophetess” (lingin siinkohal selle lugude orkestrisüiti ja ka tervet draamat); noodi (vt lk 3; faksiimilelink on siin, vt I-IV vaatus, lk 11) ja esituste järgi otsustades on sellel küll veidi teised kordused kui need, mida Playfordi raamatu järgi tantsuks on vaja – Playford on õnneks väga ühemõtteline, öeldes, et “The first Strain is to be played twice over; and the second Strain once thro’; and so far as from the Repeat over the Note again.”

Longways-tants, nagu nad nii hilistes väljaannetes kipuvad olema (9. väljaandes on 195 lehekülge, kui lisa mitte arvesse võtta; kõik muud tantsutüübid saavad kokku ainult esimesed 37 lehekülge, ülejäänu on pikale paaride rodule, ja lisa juba koosnebki ainult neist; edasistes väljaannetes sõidab see tasakaal veel enam ära).

A1
1. mees rullib ümber 2. mehe, läheb 2. ja 1. naise vahelt läbi, 2. naise selja tagant 2. mehe kohale (kes toimetab ennast eest ära tema kohale) (pmst on S-kujuline trajektoor)
A2
1. naine läheb samamoodi ümber 2. naise ja meeste vahelt läbi 2. naise kohale.
B
1. paar rullib tagasi oma kohale (2. paar nende vahelt kah oma vanale kohale), seljad (dos-à-dos).
C1
Ruudukujuline kätlemine, kõigepealt oma partneriga jne (alustades parema käega).
C2
1. paar võtab käest ja läheb 2. paari poole (võib ka lausa vahele jõuda) ja tagasi; rullib 2. paari kohale (ja 2. paar läheb nende vahelt 1. kohale).

Lühidalt: 1. mees läheb sinka-vinka 2. kohale; 1. naine ka; ühed rullivad, kahed vahelt läbi; seljad; kätlemine; ühed kiiga-kaaga; ühed rullivad, kahed vahelt läbi.

Sammudest – tahtsin, et hornpipe’i rütm jääks ka sammudest näha. Nii et A-osades, kus 1. paari tantsijatel on soolod, on sammud sellised: fleuret, fleuret, pas de bourrée vite, fleuret (“1-2-3, 2-2-3, 3-2-3-volks, 4-2-3”); 1. mees alustab oma soolot vasaku jalaga, naine parema jalaga.
Edasi, kus kõik paarid liiguvad koos, st alates B-osa rullimisest, on tükk aega ainult fleuret‘sid (aeglane 1-2-3), naistel vasakust, meestel paremast jalast.
C2 lõpus, kus 1. paar lõplikult 2. kohale rullib, on pas de bourrée vite, fleuret (tasub teha suurem kaar – palju samme ja aega, aga vaja vähe liikuda). Ka siin naisel vasakust, mehel paremast jalast, aga kui sinnamaani on kõik õigesti läinud, siis satuvad need jalad nii või teisiti.

Muusikat: Les Witches mängib täitsa õigete kordustega, parasjagu pikalt ja parajas tempos.

Naljaviluks lingin ka üht samuti õigete kordustega, aga esialgu meie vajaduste jaoks liiga nobenäpset versiooni (mandoliiniga? öelgu keegi, kes paremini pille tunneb). See video tuletab mulle kangesti meelde seda, kuidas George endale laevasõidujaki ja bändžo ostis (välja arvatud muidugi see pisiasi, et too videomees oskab mängida). 🙂

Advertisements
%d bloggers like this: