Ma olen vist parem ikka laisk

juuni 18, 2009

Võtan juba pikemat aega hoogu, et kirjutada, miks minust poliitikut ei saa ja miks mind poliitilised teemad ei huvita, aga hea, et ei kirjutanud, Kati juures toimuv oleks mind pannud sõnu sööma, sest tuletas meelde asja, mis on mu pead ammu vaevanud.

Nimelt kui ma loen mõtteavaldusi nagu

“ainult vaestele antakse raha, rikkad peavad selle eest midagi tegema”,

siis ei jää muidugi kahtlust, et kirjutaja näol on tegemist selle õnnetu rikkaga, kes aina teeb, teeb ja teeb ja muidu midagi ei saa, ei paista päike tema peale ega lubata tal tasuta õhku hingata. Iga arukas inimene saab muidugi kohe aru, et kasulikum oleks olla vaene, kes seevastu kõike niisama saab, tööd ei tee ja peesitab basseini ääres, neli kokteili kummaski käes. Kohe mitte ei saa aru, miks keegi sedaviisi üldse rikas tahab olla. Nähtavasti on tööarmastus ja tublidus nii kangesti suured. Ühesõnaga, tegemist on sellesama tõelise eestlasega, keda “Maleva” filmis nii realistlikult kujutati.

Et kõigil oleks lihtsam, selgitab tubli rikas järgmist:

“osad on tugevamad, targemad, paremad. Nii saavad rikkamaks.”

Kõik on lihtne ja selge, nii et isegi nõrgemad ja lollimad saavad aru: inimene on tugevam ja targem, mis annab talle võimaluse rohkem ja paremat tööd teha. Kuna ta on ka teistest parem, siis talle meeldibki tööd teha, ilma et see tekitaks temas vähimatki viha, vastupidi, teeb ainult õnnelikuks, mis on samuti ainult loogiline. Kes siis ei oleks meelepärase tegevuse juures õnnelik. Mulle meeldib näiteks väga süüa ja ausõna, ei ole päeva, kus söömine mul tuju paremaks ei teeks.

Ainult varem või hiljem jõuame välja selleni, et tubli rikas kurdab: miks tahetakse teda karistada targem ja tugevam olemise eest? ja vihjab maksustamise kui niisuguse olemuslikule ebaõiglusele. Ja vaat siin satun ma segadusse: kas ta ei olegi siis tööd teinud puhtast tööarmastusest? Kas ta otsustas tõesti rikkaks saada raha pärast? Olukorras, kus vaesed maiseid hüvesid jumalamuidu saavad?

Hmmm… vaatame, kas asjast saab asja, kui elimineerida viimane väide ja arvestada sellega, et vaesed on, khm, vaesed ja üldiselt tahetakse rikkaks saada siiski selleks, et rikkaks saada.

Ainult et kus peitub siin nüüd suur tublidus? Tuleb välja, et rikkaks saamise peamine ajend ei olegi puhas altruism, vaid ikka tahtmine palju raha saada. Igati mõistetav soov, aga ma ei suuda kuidagi näha selle moraalset ülimust näiteks tahtmise ees ilus olla.

Tõsi, kui asjakorraldus juhtub olema selline, et teenitud rahast liigub osa maksude kaudu ühiskondliku masinavärgi käigushoidmiseks, siis on pretensioon “ma olen palju energiat riigi püstihoidmisse tampinud, kiitke nüüd mind” mõistetavam. Aga sellisel juhul on jälle imelik viriseda maksumaksmise üle. Mulle tundub, et kui keegi tahab pretendeerida mingile maksumaksmise teel saadud tublidusele või paremusele, ja samas toetab poliitikat, mis võimaldaks tal neid makse võimalikult vähe maksta, siis ta tahab to eat the cake and have it.

Ja kõik see jätab ka mulje, et see inimene tegeleb millegagi, mis talle ei meeldi – meeldivate asjadega tegelevad inimesed ei nuia minu kogemust mööda kinnitust, et ollakse tublim ja parem kui teised.

Nii et sellisel puhul tahaks lahkelt soovitada: äkki leiad endale mõne meeldivama tegevuse? ja kui tõepoolest mitte midagi teha ei meeldi – horribile dictu – ja rikkus või tublidus ise samuti vähimatki lõbu ei paku, võib ju proovida seda va vaeste hõlbuelu. Keegi ei käsi parem olla kui teised, kui arvad, et vaene olla on mõnusam, võid alati vaeseks hakata. See ei tohiks ju nii ilmvõimata keeruline olla, arvestades, kui paljudel see justkui iseenesest õnnestub

9 kommentaari Kellele: “Ma olen vist parem ikka laisk”

 1. Ramloff said

  Ehk ongi üks põhjus see, et inimene sunnib end näiteks rikkaks või kuulsaks vms. saamise nimel tegema midagi, mis on talle tegelikult ebameeldiv ning siis tahab selle eest saada ka moraalset tunnustust: “mina teen seda vastikut asja, miks nemad kes end selle vastiku asjaga ei vaeva, ootavad minult veel heakskiitu ka”. Millegipärast tuleb mulle meelde võrdlus mõne alkohoolikuga, kes on saanud viinavõtmisele piiri pandud, aga võitleb nüüd üliagaralt kõigi teiste täiskarskluse. Ja siis mõnel aususe hetkel võib tema suust kõlada “miks nemad võivad aga mina ei või”.

  Ehk on suures osas tublides ja palju vaevanägevates inimestes ka sügaval sees soov olla lillelt lillele lendlev liblikas, aga et nad on seda endale keelanud, tekib neis viha asja vastu, mida nad endale “lubada ei saa” ja rünnatakse “vaeseid ja laisku” uskudes, et nood saavad sellist eluviisi endale lubada.

  Meeldib

 2. nolla said

  ei-nohh bravo! st. aplauz ja varred!

  Meeldib

 3. priitp said

  “Tublide rikaste” puhul tasub tsiteerida klassikuid (Gordon Gekko filmis “Wall Street”): Greed is Good.

  Meeldib

 4. Tavaline Inimene said

  See mõte on ikkagi liiga keeruline teile mõistmiseks. Millised faktid näitavad, et vaeseid inimesi rünnatakse ja küsitakse, miks nemad võivad? Teema on ikkagi selles, et vaesed pöörduvad täie sisemise veendumusega rikkamate poole ja küsivad ressursse.
  Oma elustiili peale surumine on muidugi taunimisväärne, aga hüüda: “Mis te siis rassite teenida, näha on ju, te ei ole eluga rahul, ei taha mulle vabale hingele üldse toetusi maksta”. Kuidas seda õigustada?
  Lõpetuseks, niikaua kuni riigikogu tõsimeeli ei aruta vaesusmaksu kehtestamist ei saa küll vaese vastase klassiviha hulgalisest esinemisest rääkida.
  PS. Luksusmaksu (rikkusmaks) kehtestamine tuleb riigikogus arutlusele iga poole aasta tagant.

  Meeldib

 5. nodsu said

  Ma arvan, et viljaka dialoogi jaoks on meie aluspõhimõtted liiga erinevad. Ise positsioneerin end just nimelt sellise maksumaksjana, kellel ei ole midagi selle vastu, et need, kellel rohkem vaja, minu makstud maksudest toetust saavad, mitte toetusesaajana.
  Ma oleks võib-olla juba postituses pidanud mainima – või üldse eraldi postituse tegema sellest, kuidas ma tunnen end pigem hellitatud aadlivõsuna kui kehvikuna, imelikul kombel isegi siis, kui raha vähe – suurem osa ajast on selline tunne, et mulle on nii palju antud ja kripeldab, et peaks midagi tagasi andma. Ühesõnaga, ma tunnengi ennast tugeva ja targana ja just sellepärast tunnen, et nõrgemaid peaks toetama. Noblesse oblige või umbes nii.

  Meeldib

 6. ep said

  nojah, see vist ongi see ülbus, mida aegajalt kiputakse intellektuaalidele ette heitma. ehk teisiti sõnastades: “endal pole autotki, aga arvab, et on minust parem!” mõne jaoks lihtsalt ei saa inimene, kelle auto on kehvem kui temal, olla tõsisltvõetav autoriteet. see lihtsalt pole võimalik. 😀

  Meeldib

 7. mindfck said

  “enamus traaditõmbajaid ja sündipiinajaid ei oma b-kati lubasidki rääkimata traktori omadest.”

  kommentaar epl onlinest rahvalaulik toomas anni toetuseks

  Meeldib

 8. mindfck said

  (kellel on traktoriload ja populaarne ühemehebänd)

  Meeldib

 9. Rents said

  Haha, päris hästi kokku võetud.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: