Antikliimaks

november 2, 2021

Tegin pärast Rakverest tulekut põhjaliku diivani-oleskelu – külitan, loen internetti läbi, vahepeal söön pirukat. Sõna otseses mõttes kliiniline äraolemine! Ja joon kohvi ja kohvi kõrvale vett, nagu tsiviliseeritud maades mulle iga kelner tooks, aga mina pean endale ise tooma, rääkimata sellest, et ka kohvi pidin ise tegema.

Mul ei ole aga diivani kõrval lauda. Ei mahu. Lähedal on kirjutuslaud, aga seda lahutab diivanist tool ja vahemaa, kuhu tool peab töö ajal koos minuga ära mahtuma.

Proovisin üksvahe oma tassi – ja veeklaasi, mida kelner mulle ei toonud, rääkimata sellest, et pole mul kelneritki – ikkagi sinna kirjutuslaua peale toetada, aga niiviisi saab kohvi diivanil istudes kätte ainult tikksirgelt istudes. Mis oleskelu see niiviisi on. Niiviisi istutakse preili Pirtspeki padjaklubis, mitte ei puhata monokliiniumis.

Saate isegi aru, et mul ei jäänud muud üle, kui panna kohvitass ja klaas diivani ahtakese käetoekese peale. Üks neid lahendusi, mis on pärit rubriigist “nii saab ju küll”, kuni jõuavad rubriiki “nojah, seda oli ette arvata”.

Veetsin õhtu, tehes järjest liigutusi, mis sel hetkel tunduvad täiesti ohutud. Nihelen diivanil, kohvitass küünarnuki juures. Panen padja sellesama käetoe najale ja toetan sinna põlved. Kohendan patja ja toetan sinna pea.

Siis sai kohv otsa, ma nihutasin klaasi, pikutasin veel ja rüüpasin klaasist vett, ise istuligi tõusmata. Tagantkätt haarasin.

Ja te ei suuda uskuda, mis juhtus: ka vesi sai otsa. Kohv sai otsa, vesi sai otsa, kumbki ei läinud ümber! kuigi mul oli juba pool postitust peas valmis ja näol rahulolev muie, kui humoorikalt ma oma äpardusi võtan.

Selliseid ninanipse võib universum mängida.

30 kommentaari Kellele: “Antikliimaks”

 1. Mul on selleks otstarbeks kandik soetatud – panen kohvi ja muud joogid kandikuga enda kõrvale diivanile. Seisavad paremini paigal, ei lähe ümber ja näeb ka dekoratiivsem välja.

  Meeldib

 2. väga väga naine said

  Mul e ole diivanit, aga vahel võtan voodi kõrvale tabureti, et seal peal söögi- ja joogiasju hoida.

  Meeldib

 3. tom said

  Minu IKEA lebotool (oled kosmonaudi asendis, jalad kah üleval) asub IKEA kuubik raamaturiiuli kõrval, kus paar kuubikut on tühjaks tehtud läpaka ja muude kudinate ning kohvitassi tarvis. Lebotoolis olles võtan kõrvalt IKEA sülelaua (niisama süles läheb läpakas kuumaks, ventilatsiooniaugud kinni), panen läpaka lauale ja olesklen. Kohvitass on sätitud täpselt käe järgi, kas või silmad kinni kehaasendit muutmata lõdva liigutusega saan ta haarata, suuni viia, kallutada ja tagasi asetada. See lebotool on üks elu parimatest ostudest – minimalistlik, mugav, funktsionaalne ja isegi minu pikkusega sobiv (rootslased õnneks pikk rahvas).

  Meeldib

 4. nodsu said

  Esialgu seisavad meil kõik ümbermöbleerimised esiku remondi taga, sest esikuasjad on sinna tuppa kuhjatud, kuhu peaks tulema minu kabinet/tantsusaal, ja selle toa asjad jälle osalt elutuppa kuhjatud. Ja esiku remont ootab, et külmaks läheks, sest siis vabaneb meie ehitusmees nendest töödest, mida saab ainult soojal ajal teha.

  Meeldib

 5. ogalik said

  hm, ole valmis, et järgmine kord seda ei juhtu ja saad oma äparduse-postituse ära kirjutada. elu peab ju edasi minema

  Meeldib

  • nodsu said

   Kui ma kristalselt aus olen, siis see oligi juba järgmine kord, kui isegi mitte järgmise korra järgmine kord. Juba mõnda aega tagasi avastasin, et käetugi on horisontaalne ja enam-vähem loodiski!

   Kui ma neid katseid jätkan, siis jah, varem või hiljem peab ümber minema. Kuigi tuleb arvestada, et katsete arv on paratamatult piiratud.

   Kaalun, et äkki on ka universumi – mitte ainult blogi – huvides vaja, et mul millalgi tõesti seal tass ümber läheks. Iga ümberminematu tassiga lebotamine viitab üha tugevamalt sellele, et mu diivani käetoe ümber on negentroopiline mull, aga teatavasti peab selleks, et entroopia kuskil väheneks, see kuskil mujal veel enam suurenema. See veel puuduks, et mu ebaloomulikult edukas kohvijoomine kiire soojussurma kaasa toob!

   Teisalt saab vaadata nii, et diivani käetoe negentroopia juba tõigi kaasa blogilise entroopia – loon mina kenasti postituse struktuuri, aga see laguneb lootusetult, järele jääb ainult mingi mudru.

   Kolmandast küljest ajasin nädalake või pool tagasi kohvi oma hiiremati ja hiire peale ümber ja see oli üks päris tubli ja sodine ümberajamine, nii et võib-olla jäi sellest natuke negentroopiat üle.

   Sellest saaks omaette termodünaamika-religiooni arendada, kus tuleks regulaarselt pidulikult kohvi (pätikohvi! sellel on rohkem paksu ja saab sodisem!) millegi vajaliku peale ümber ajada, et siis vahepeal jälle rabavaid õnnestumisi nautida. Riituse õnnestumiseks tuleb väljendada nördimust, vangutada pead, veel parem: trampida jalgu, karjuda ja vanduda. Nutmapuhkemine väljendab erilist pühendumust.

   Liked by 2 people

   • lendav said

    “…võib-olla jäi sellest natuke negentroopiat üle…”
    aitäh, see on niivõrd hea mõttekäik, ma saan nüüd rahus hea tujuga magama minna 😀

    Meeldib

   • tom said

    Hmmm…, äkki sügav termodünaamika seaduste tajumine oligi põhjus, miks ennevanasti ohvreid toodi. Kuna harimatu rahvas niikuinii ei mõistaks maskeeriti jumalate teenimise riituseks. Kui ikka viskad mõne kena näitsiku kaevu ja veristad paar pulli peaks nii tite kui karjaõnne tulema😁

    Ma hakkan tõsiselt muretsema, kuna viimasel ajal pole ei õnnetusi ega haigusi olnud. Peaks vähemalt gripi hankima, ehk jääb siis koroona tulemata. Jalgratta võiks kah ära retsida, et potensiaalne autoõnnetus ära hoida🤪

    Meeldib

   • nodsu said

    Fraser arvas ka, et maagia on prototeadus, põhjuse-tagajärje seoste väljaselgitamise ja nende manipuleerimise pürgimus.

    Ja mõnikord näeb selline rahvausk hämmastavalt teaduslik välja. Ma vaatasin kunagi toredat dokumentaalfilmi agressiivsetest punastest sipelgatest – vist Kamerunis kuskil -, keda ühe kolkaküla rahvas kummardas jumalatena. Kui küla jäi vahepeal termiitidega hätta, kes majade talasid närisid, siis läksid nad palvetasid punaste sipelgate pesa juures, võtsid neid pudelkõrvitsatäie kaasa, lugesid sõnad peale ja lasid termiidikäikudesse lahti. Ja kõik toimis, sipelgad lõid termiidid minema (ja kuna neid endid oli vähe kaasa võetud, ei tekitanud nad ise probleeme). Külarahval oli täiesti mõte olemas selliseid tublisid jumalaid austada, kes oma töö ausalt ära tegid, kui rituaal õigesti täita.

    Liked by 3 people

   • Teresa said

    Kui ma kunagi ammu, veel internetieelsel ajastul Teatri- ja Muusikamuuseumis töötasin, , sain direktorilt noomida, et mu kohvitass oli töölaual koos dokumentidega. Lebotamisest polnud juttugi , istusin ilusasti tõolil, jalad laua all.

    Meeldib

   • Morgie said

    On negentroopia supertootjaid või doonoreid, kellel oma elus kõik ebaõnnestub, aga tänu kellele saavad mõnedki teised selliseid imelisi anomaaliaid nautida.

    Meeldib

   • nodsu said

    meenub Oi jumal!

    või noh, “karistus oli tema peal, et meil oleks rahu”.

    Meeldib

  • ogalik said

   Kuule, kui ma nüüd meenutama hakkan, siis minu istudes seal sinu sünnipäevapidude ajal jm on seal ka see negentroopiline mull olnud, nii veinipokaali kui ka taldriku ümber

   Meeldib

 6. nodsu said

  Mul kukkus just padi seljatoe pealt nende nõude otsa, MITTE ÜKSKI JOOK EI LÄINUD ÜMBER, ei tea, kas peaks muretsema. Natuke leevendab see, et taldrik kukkus seepeale diivanile. Aga ta oli peaaegu tühi, huvitav, kas sellest piisab. Isegi need kaks viigimarjasaba, mis seal peal olid, ei pudenenud laiali.

  Meeldib

 7. tafkav said

  Kuigi see soovitus võib tekitada silmasoleva postituse laadsete uute postituste kadu, siis sellegipoolest: https://www.ikea.ee/et/products/elutuba/diivani-ja-abilauad/diivanilauad/rodeby-kaetoelaud-must-art-20502939 .

  Ja see ka, et tänapäeval on tegelikult tekkimas teistpidi trend kui need vanad rahvausud: teadus on nii keeruline, et sisuliselt me kohtleme seda samamoodi kui vanasti koheldi maagiat. Lähed maatarga juurde (apteeki), ta (proviisor) ütleb, et võta hommikul kohe peale ärkamist (täiskuuööl nelja tee ristmikul) kaks tabletti (kolme rohu leotist), siis saad terveks.

  Liked by 2 people

  • _kaur_ said

   Mu arust on Notsu ise korduvalt sarnaseid võrdlusi toonud.

   “Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.”
   — Arthur C. Clarke

   “Thus, any technology that can be distinguished from magic is still insufficiently advanced”
   — ei mäleta kes

   Liked by 1 person

  • nodsu said

   Ma loen töö tõttu tihti õigustekste ja ka õigustikus on maagilised juured tegelikult näha, kui hoolega vaadata.

   Aga maagiast, teadusest ja tehnoloogiast oli kunagi Tavainimese juures huvitav ja haruline foorum.

   https://ignorabo.wordpress.com/2017/03/17/ja-turmaliin-mis-kaitseb-kurja-silma-eest/

   Liked by 1 person

   • tafkav said

    Eriti Anglo-Ameerika õigussüsteemis. Tõlgin praegu üht lepingut, kus muuhulgas on force majeure’i definitsioonis loetletud ära “Act of God”. 🙂 Ja kõik need vormelid “null and void” jne. Et kui ikka loed võlusõnad õiges järjekorras ette, siis oled seaduse silmis ka õige mees…

    Meeldib

   • ogalik said

    Küll see tavainimese maagiafoorum on huvitav – mind ajab uhhuundus ja esoteerika kohutavalt närvi, aga ma pole kunagi aru saanud täpselt, miks nii hullult ajab. Koolis on üle päeva teemad hirmudega, mälestustega vms tegelemisest, asjadele keskendumisest, meeleärksusest, jäävus- ja juurdekasvuuskumustest jm, mul läks vaateväli kohe poole laiemaks, kui igasugustest muudest uskumustest ka rohkem teada sain. Aitäh viite eest.

    Meeldib

  • nodsu said

   Muide, osa räägib, et tänapäeva lastele avaldavad vahel palju maagilisemat muljet … ee… madaltehnoloogilised vidinad. Umbes et keegi andis lennukis lapsele üleskeeratava tibu kätte ja laps vaatas, silmad punnis: “Patareisid ei ole? akut ka mitte? ja liigutab!” mädžik!

   Liked by 2 people

 8. Morgie said

  Sellised asjad saavad küll ainult sinuga juhtuda!

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: