Üldkehtivad reeglid või hierarhia? ehk kiisupostitus

veebruar 28, 2017

Mul on viimasel ajal tekkinud kahtlusi oma kassi (musta kassi, kõutsi) moraalis. Täpsemalt, mida ta mõtleb, kui ta köögilaualt toidu kallalt minema hüppab, kui mind või A.-d tulemas näeb.

Ma mõtlesin tükk aega, et ta teab, et me ei kiida tema köögilaual käimist heaks ja hüppab maha, et vähemalt meie nähes mitte pahandust teha.

Aga kuna tal ei ole sealjuures üldse süüdlaslikku nägu peas ja ta ei käitu üldse, nagu pelgaks midagi, siis hakkasin ma mõtlema, et äkki tunnustab ta lihtsalt söömishierarhiat. Kellel on eesõigus toidu kallale asuda.

Just nagu hall kass läheb söögikausi juurest ära, kui teda tulemas näeb (kuigi must ei ähvarda teda kuidagi).

Laualt hüpates ta omateada mitte ei lõpeta pahandusetegemist, vaid täidab viisakalt kombeid. Nagu rüütel, kes teab oma kohta kuninga lauas. Kui meie oleme köögis, on meil eesõigus võid lakkuda.

—————————————————————————————————————————————-
PS: see meenutab mulle muidugi vältimatult kuningas Knud Suure kehtestatud korda või vähemalt seda, mida Saxo sellest kirjutab. Mind hämmastas neist seadustest lugedes, kui egalitaarne oli Põhjamaade kord juba siis. Või vähemalt: kui egalitaarset-meritokraatlikku korda nad heaks pidasid. Võitlejate järjekorra laua ääres määras nimelt staaž. Kes oli kõige kauem kuninga sõdalane olnud, sai talle kõige lähemal istuda. Teiseks luges hea käitumine: kes teist sõdalast solvas, kaotas oma koha ja pidi kogu järjekorra uuesti läbi tegema, hea, kui üldse istekoha sai. Saxo jutu järgi pannud Knud selle korra maksma just sellepärast, et kõvad võitlejad kippusid muidu oma võitlusoskust üksteisega tülitsemise peale raiskama.

Te vabandavad selle ümberjutustuse pärast, ma lihtsalt hiljuti lugesin ja nii äge oli.

13 kommentaari Kellele: “Üldkehtivad reeglid või hierarhia? ehk kiisupostitus”

 1. Morgie said

  Ongi äge lugu 😀

  Meeldib

 2. Kaur said

  Huvitav mõttekäik. Küsin oma kassilt. Ehkki tema selgelt _on_ süüdlaslik. Talle on lisaks köögi lauale ja tööpinnale keelatud ka külmkapi otsas passimine.

  Meeldib

 3. Anomaalika said

  Kui kassil oleks käed, siis ta kirjutaks avalduse ebavõrdse kohtlemise kohta. 🙂

  Meeldib

 4. ogalik said

  Kust sa lugesid seda, mida sa siin lõpus ümber jutustad?

  Meeldib

 5. ep said

  A kus kassipilt on !? Korralikus internetis peab ju ometi kassipilte olema…

  Meeldib

 6. Tom said

  Hiljuti lugesin mingist populaarteaduslikust ajakirjast koerte “süütunde” kohta või tegelikult, selle kohta, et taolist tunnet neil pole. Inimestele lihtsalt meeldib oma tundeid ja käitumismudeleid teistele loomadele üle kanda. Koerte puhul olevat tegu hirmuga kardetava karistuse ees, mille nad loevad välja omaniku kehakeelest tihtipeale mõistmata miks neid karistatakse. Söömise puhul on tõepoolest tegu hierarhilise järjekorraga, muud miskit. Seega vaevalt su kass omab süütunnet või moraalset vaadet elule 😉

  Meeldib

  • nodsu said

   Hierarhia tunnustamine on mingis süsteemis kindlasti moraalina kirjeldatav.

   Samuti on neid, kes arvavad, et ilma karistusehirmuta poleks inimestel mingit moraali. Ma pole sellega nõus, aga selline ettekujutus on olemas.

   Mis tähendab, et dilemma võiks tõlgendada ka nii: kas ta teab, et ta teeb karistatavat tegu (mille tagajärg võiks olla selline, et ma lükkan ta ise laualt maha ja sakutan) või ta järgib kohusetundlikult hierarhiat? kumb moraal tal on, kas karistusehirmu- või hierarhiamoraal?

   Meeldib

 7. Anomaalika said

  Võibolla kass käib ja valvab, et keegi ei tuleks peremehetsema ja pärast valvab tooli voodit ja muid mõnusaid kohtasi. 🙂

  Meeldib

  • nodsu said

   Maja ta vahel valvab küll. “Naksitrallide” multika ajal läks ta näiteks väga ärevile, nähtavasti olid seal veenvad kassihääled, ja muudkui kõndis ühe akna juurest teise juurde ja kontrollis.

   PS: selle postituse viimases lõigus on sellest valvsusest pikemalt.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: