Borgese tibiloomaaed

november 3, 2011

Ausalt on tibipostitus. Paradigmaatilistest probleemidest.

Sest kui minu pluusideriiulil on kaks mõõdet, mille peale saab pluusihunnikuid sorteerida: sügavus ja laius, aga minu pluusidel on palju rohkem mõõtmeid, mis see muu siis ikka on?

Kui ma otsustan, et mul on 1) pluusid, mis kipuvad minu kehaehituse peal nabapluusiks, 2) pluusid, mis ei kipu isegi kõige mahavajuvamate pükstega ega isegi mitte minu kehaehitusega nabapluusiks, sest poes müüdi neid üldse kleidi nime all, 3) vahepealse pikkusega pluusid, siis sellega on üks mõõde kaetud.

Kui järgmiseks on mul 1) rullkraega pluusid, 2) dekolteega pluusid, 3) vahepealsed pluusid, siis on kaetud teine mõõde.

Aga mis ma peaksin siis pihta hakkama sellega, et ühtlasi on mu pluusid kas lühikeste, pikkade või vahepealsete käistega? Külma ja sooja tooni, puhast ja segatud värvi? Kromaatilist värvi pluusid, mis vastanduvad mustadele pluusidele? Ühevärvilised pluusid ja kirjud? Ihu vastas mõnusad pluusid ja pluusid, mis küll palja ihu peal sügelevad, aga see-eest on külma ilmaga soojad? Pluusid, millega kõlbab isegi formaalsesse konteksti minna, need, millega veel raamatukogus kõlbab käia, need, mis kõlbavad kodus käia või poes, kui ma jopet ära ei võta, ja need, mis kõlbavad ainult remonditegemiseks? Pluusid, mis toimivad rinnahoidjana, ja teised, mille alla on seda jurakat ikkagi vaja? Suve- ja talvepluusid?

Kui ma avastan kord oma kapist universumi, millel on rohkem… ma ei ole paljunõudlik, ma ei taha täisväärtuslikke mõõtmeid, ma lepiks, kui leiaks sealt selle apelsinikoore sarnase universumi, kus kõrgemad mõõtmed on pisikesteks kärnideks kokku pakitud, ja pakiks oma riided sinnasamasse kärnide sisse – siis, siis saavutan ma kindlasti täiusliku süsteemi.

Sinnamaani pean aga hakkama saama sellise Hiina keisri loomaaiaga: pluusid, mis on mõnes mõttes kampsuni moodi; tavalised pluusid; eriti pikad/lühikesed pluusid; pluusid, mille varrukad ronivad üles; trennipluusid; need pluusid, mis on juba seljas olnud, aga pessu veel ei pea minema.

Varem või hiljem tuleb entroopia appi ja saavutab selle tulemuse, millest ma võiks ju kohe alustada: topi kõik kappi ja löö uks kiiresti kinni. Ma tean. Mul on seal varem ka teistsuguseid loomaaedu olnud ja ikka lõpeb kõik samamoodi.

Ühel hetkel entroopia muidugi võidab, saabub soojussurm, kõik värvid, pikkused ja karedused ühtlustuvad ja ma võingi puhta südamega kapi koristamata jätta.

8 kommentaari Kellele: “Borgese tibiloomaaed”

 1. ep said

  no see on pmõtteliselt see loodusteaduste igipõline probleem, et tahaks ju, et maailmas valitseks kord ja süsteem. kasvõi mingigi. aga universum ainult irvitab selle peale.

  mina olen leidnud praktilise kompromissi selle näol, et kuna ma pean süsteemi nagunii ise välja mõtlema (mitte maailmas olemasolevat süsteemi kirjeldada püüdma), siis on kõige mõistlikum lähtuda praktilistest vajadustest. mina sorteerin pluuse kapis selle järgi, et eesmistesse hunnikutesse panen sellised, millest ma arvan, et neid võiks lähema paari kuu jooksul vaja minna, ja tahapoole siis kõik eksootilisem ja hetkel kehtivast oluliselt erineva kliimavöötme kraam. kogemused näitavad, et sel juhul tekib kapis tõeline kaos enamvähem niisama kiiresti, nagu vahelduvad aastaajad.

  Meeldib

 2. tibimaali said

  Mina jällegi sorteerisin oma riided hoopis omavahel kokkusobivate komplektidena (pluus+seelik+põlvikud+kampsun vms kõik koos) ja see elimineeris ühe detaili entroopia. Nabapluusid sai kõik ühekorraga sobitada kokku kõrgema pihaga seelikutega, trennipluusid trennipükstega jne. Ja hommikul tööle joostes on jube hea võtta – ei pea nullist sobitama hakkama, kui niigi kiire.

  Meeldib

 3. notsu said

  Ma niiviisi valmis komplekteerida ei saa, seelikuid-pükse on ju vähem ja nad lähevad aeglasemalt mustaks kui pluusid (mistõttu neid on ka vähem majapidamisse tarvis). ja püksi või seeliku valin vastavalt ilmale või asjaoludele, aga iga püksi ja seeliku juurde sobib mitu eri pluusi (ja peabki sobima, vt eelmist lauset – ma ei pane ju seelikuid sama tihti pessu) ning üks ja sama pluus sobib mitme püksi või seelikuga. Ja pluus, mida saab suvel millegi juurde kanda, talvel sama asja juurde ei kõlba, sest näiteks suvel on savi, kui kõht jääb paljaks, aga talvel hakkab külm.

  Kui kiire on, siis muidugi läheb õue minnes käiku stsenaarium “korjan voodi kõrvalt üles, mis ma sinna eile viskasin” – kui nad just väga mustad ei ole.

  Meeldib

 4. notsu said

  Sain äsja kätte uue huumorilaengu – keegi on siia jõudnud otsinguga “borgese pluusid”.

  Meeldib

 5. tibimaali said

  Pean tunnistama, et mina’p selle otsingu tegin – kuna selleks ajaks, kui ma otsustasin ikkagi seda postitust kommenteerida, olin akna juba sulgenud ja unustanud, kes sellest üldse blogis – ja need olid kaks asja, mis eredamalt meelde jäid. Aga eks ma mõtlesin küll, et see oleks päris hea uus otsingutrend 😀

  Meeldib

 6. serial k said

  meestel on sellega justkui hea lihtne, puhaste riiete kuhjast ülemine. probleem tekib siiski kuhja komplekteerimisega, st otsustamisega, milline on juba seljaskäinud riiete puhtusaste ja kas nad tuleks seega defineerida normikohaselt mustade või tinglikult puhaste riietena.
  ühest küljest võiks loota probleemi lahendust naisevõtust, aga mitmed vaatlused on näidanud, et sel juhul võib tekkida lihtsalt olukord, kus rõivastega on kaetud kogu põrand ja mööbel, mitte ainult osa.

  Meeldib

 7. notsu said

  Minu vaatlusandmed ütlevad, et see oleneb meestel olukorrast – kui on järsku vaja midagi erilist selga saada, siis tekivad põrandale eriti suured puhaste riiete hunnikud, sest muidu ei saa kontrollida, milline särk mis pükstega sobib (kuigi igapäevaselt läheb selga esimene puhas tume T-särk); ja siis tuleb veel valida üleriie, nii värvi kui ka vormi järgi; ja siis on jama, sest ükski müts ei sobi selle mantliga, mine või uut mütsi ostma. Meestel on juhul, kui neil tuleb riiete sobitamise isu, ka raskem kui naistel, sest poes on valik kesisem, tundub mulle. See kaitseb natuke riiete kuhjumise eest, aga mõnikord tekitab jälle olukorra, kus on mingi lahe särk, mida ei suutnud ostmata jätta, aga ühtegi püksi, millega see särk täiuslikult sobiks, ikkagi ei ole ja poes ei müüda ka. Vist Aabrami blogis tuli üles ka mure, et meestele justkui ainult musta värvi kingi müüdakski ja kui musti ei taha, käi või paljajalu.

  Meeldib

 8. […] sest kapp on vahepeal täiesti iseenesest segamini läinud, hoolimata mu vaevaga välja töötatud pesuparadigmadest. Ja huvitav, kas mõnel inimesel kapp seisabki ise korras, pane ainult asjad õigesse […]

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: